Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Lekcje o globalizacji i początkach Wspólnej Europy w komornickim gimnazjum

Ośrodek Debaty Międzynarodowej oferuje lekcje dotyczące szeroko pojętej tematyki europejskiej, prowadzone na terenie zainteresowanej placówki oświatowej, bądź w siedzibie ośrodka przy ul Ratajczaka 44. W piątek 26 maja zajęcia na temat globalizacji oraz początków Wspólnej Europy zostały przeprowadzone w Gimnazjum w Komornikach. Uczniowie próbowali sformułować definicję zjawiska, zastanawiali się pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami globalizacji oraz porównywali idee Wspólnej Europy z tym co mamy dzisiaj.

Z Paryża do Chartres – wystawa zdjęć Piotra Łysakowskiego

Organizowana przez skautów pielgrzymka z Paryża do Chartres –  sanktuarium Matki Bożej jest swoistym fenomenem. Idzie w niej corocznie ok 15 tys. ludzi. Sunący polami wąż pielgrzymów ze sztandarami, feretronami, robi niesamowite wrażenie – wygląda jak rycerstwo idące do boju. Skauci po raz pierwszy ruszyli do Chartres 35 lat temu zainspirowani… polską pielgrzymką na Jasną Górę. Podobny jest układ modlitw i konferencji w ciągu dnia. Skautowski charakter objawia się w szybkim tempie marszu, rzadszych niż w Polsce postojach, spartańskich warunkach noclegowych na obozowisku rozstawionym wieczorem, które rano znika bez śladu. Zbudować obóz dla 15 tys. pielgrzymów w ciągu kilku godzin – tylko skauci potrafią 🙂 Pielgrzymka jest międzynarodowa, można spotkać grupy z najdalszych zakątków świata. Polska ma też swoją, całkiem liczną  reprezentację. Przyglądając się pielgrzymce trzeba powiedzieć, że wszystko organizowane jest na najwyższym poziomie. Dotyczy to zwłaszcza liturgii. Zdjęcia Piotra Łysakowskiego oddają swoisty klimat pielgrzymki, pozwalają spojrzeć na nią przez dziurkę obiektywu. Wystawa została zorganizowana w Cafe Misja przy u. Gołębiej 1.

Ruch skautowski we Francji

W sobotę 27 maja, o ruchu skautowskim we Francji, opowiadał Michał Pełka, szef działających w Polsce Skautów św. Bernarda. Idea i zaangażowanie osób, które inicjowały ten ruch, oraz szerokość oddziaływania dzisiaj – budzą szacunek. Spotkanie odbyło się o godz. 16:00 w Cafe Misja CK Fara.

Z Paryża do Chartres – wystawa zdjęć Piotra Łysakowskiego

W ramach „Francuskiego maja” Ośrodek Debaty Międzynarodowej zaprasza na wystawę zdjęć z organizowanej przez francuskich skautów pielgrzymki z katedry Notre-Dame w Paryżu do Notre-Dame w Chartres – jednej z najwspanialszych gotyckich katedr Europy. Skauci po raz pierwszy ruszyli do Chartres 35 lat temu zainspirowani… polską pielgrzymką na Jasną Górę. Jest to szczególny wyraz solidarności i jedności francuskich katolików. Autorem zdjęć jest Piotr Łysakowski (www.piotrlysakowski.pl)

Cafe Misja, ul. Gołębia 1
27 maja 2017, godz. 17:00
Wstęp wolny.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Ruch skautowski we Francji – spotkanie z Michałem Pełką

Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu zaprasza na spotkanie poświęcone ruchowi skautowskiemu we Francji. Jego różnorodność (kilkadziesiąt organizacji), bogactwo, ponadstuletnia tradycja, prężność i… styl (!) sprawiają, że ma swój niepowtarzalny charakter, intryguje, inspiruje i pobudza ambicje.

Jak powstał skauting we Francji?

Czy skaut to to samo, co harcerz?

Czy każdy francuski arystokrata i duchowny był kiedyś skautem?

Dlaczego francuscy chłopcy nawet zimą chodzą w krótkich spodenkach?


Na te i inne pytania odpowie Michał Pełka, Szef Skautów Świętego Bernarda z Clairvaux.

 

Dokąd zmierza Francja – spotkanie ze Sławomirem Czarlewskim

Jest coś fascynującego w kosztowaniu spotkań i rozmów z ludźmi, którzy wiedzą od nas więcej lub mają bogatsze doświadczenia, a którzy przy dzieleniu się nimi nie dają nam poczucia, że jesteśmy ubożsi. Sławomir Czarlewski jest takim człowiekiem. Były konsul i ambasador RP we Francji i w Belgii dzielił się z nami swoimi refleksjami na temat powyborczej Francji w środę 24 maja w Ośrodku RODM w Poznaniu.
Swojej opowieści nie ograniczył jednak do prostego opisu Francji Macrona i Le Pen, ale osadził ją w szerszym kontekście politycznym, kulturowym, a nawet cywilizacyjnym. Wykorzystał do tego doświadczenia swojej 20 letniej kariery dyplomatycznej w służbie Polsce, ale i pozostałego czasu spędzonego na emigracji w kraju de Gauelle’a. Opowiadał niebanalnie, sięgając przy opisie zjawisk politycznych czy społecznych do dzieł wielkich. W pamięci zapadła szczególnie ocena powodów, dla których zapewne Macron zdobył tak jednoznacznie poparcie wszystkich sił niegodzących się na wygraną Marine Le Pen. Cytując kwestię z „Lamparta” Luchino Viscontiego stwierdził, że „czasami wiele musi się zmienić, aby wszystko pozostało po staremu”. Francja, a ściślej, jej elity, w zarysie Sławomira Czarlewskiego jest krajem, który za wszelką cenę chce uniknąć dramatycznych, acz koniecznych zmian, które mogłyby pomóc jej wyjść z zapaści w jakiej się niewątpliwie znajduje. Tradycyjne partie polityczne nie są w stanie wygenerować potrzebnych rozwiązań. Nie zgadzał się jednocześnie na rysowaną zbyt prostą kreską krytykę czy wręcz spisywanie kraju na przegraną. Francja jest nadal krajem wielkim, pomimo ponadprzeciętnego zadłużenia, nieudanej integracji imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci czy odejścia od wiary, która dała jej miano „najstarszej córy Kościoła”.
Nasz gość wskazywał również na poczucie braku sprawiedliwości głęboko tkwiące w społeczeństwie francuskim, zwłaszcza wśród ludzi młodych, tych którzy dopiero co skończyli edukację i nie są w stanie znaleźć pracy. Temu właśnie poczuciu niesprawiedliwości przypisał znakomity wynik skrajnego lewicowca Jean-Luca Mélenchona.  To poczucie wyzyskał także Macron, zręcznie budując wizerunek polityka spoza układu tradycyjnych partii politycznych, w rzeczywistości zaś będącego ich dzieckiem. Wreszcie, odpowiadając na pytanie dotyczące reakcji Francuzów na terror, który pojawił się w ostatnich latach na ziemi francuskiej i innych krajach Europy Zachodniej, zacytował swojego syna żyjącego również we Francji: „wszyscy musimy się nauczyć z tym żyć”. Przekaz, rzecz jasna, bez optymizmu.
Spotkanie trwało znacznie ponad 2 godziny, co było w dużej mierze wynikiem żywej sesji pytań i odpowiedzi.

 

Dokąd zmierza Francja?

Zapraszamy na kolejne spotkanie w Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Poznaniu.

Naszym gościem w środę 24 maja o godzinie 19:00 będzie Pan Sławomir Czarlewski. Były konsul i ambasador we Francji i Belgii opowie o swoich obserwacjach dotyczących zmian zachodzących w ostatnich latach we Francji.

Nie będzie to spotkanie dotyczące przede wszystkim polityki czy ostatnich wyborów, choć takie wątki mogą się również pojawić. Cel naszej podróży w środę to szerokie spojrzenie na zmiany społeczne czy wręcz cywilizacyjne w kraju Gallów.
Sławomir Czarlewski pochodzi z Gdańska, jego dziadek i wuj bronili Poczty Polskiej w 1939 r. Był działaczem opozycyjnym, wspólpracował z SKS-em i Ruchem Młodej Polski. Lata 80. spędził na w Paryżu i Brukseli angażując się w działalność organizacji polskich na emigracji. Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1991 roku rolą konsula w Lyonie, a następnie sprawował urząd ministra pełnomocnego w ambasadzie RP w Paryżu. Od 2007 do 2012 r. pełnił misję ambasadora RP w Belgii.
Zapraszamy na spotkanie. Naprawdę warto!

POZIMUN

4 maja 2017 r, Koordynator RODM w Poznaniu wziął udział w otwarciu międzynarodowej konferencji akademickiej POZIMUN zorganizowanej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. 
Ośrodek RODM był jednym z patronów konferencji, na której po raz 4 już, studenci prawa symulują obrady Narodów Zjednoczonych.     
 
My name is Rafal Staniszewski and I am representing the Regional Center for International Debate here in Poznan.
I’d like to thank the organisers for giving me a chance to address you.
Regional Center for International Debate is a body that was commissioned by the Polish Ministry of Foreign Affairs to promote in Poznań and in the district where we live better understanding of topics that relate to international relations. In practical terms we help in understanding better politics, but also run some educational programmes for the local goverment or even lessons at schools.  They are all relating to politics but even more so to understanding economy, culture, history or social phenomena in today’s Europe or globally.
In simple terms we are an educational and informational center.

A couple of weeks ago we met with the organizers of this conference. I instantly felt  that we have to work together.
We have the same thing that we care about. It is promotion of dialogue and debate. We do it in different spheres, but the mechanism is the same – a debate.

 

Why do I feel passionate about the concept, about debate? It is because it helps bringing back rational arguments in our conversations. If you want to prepare a decent debate or a speech, you have to do research about the topic you are talking about. Debate helps to structure your thinking and relate to facts.
This is especially important in a world that we live in because facts, because the rationality, becasue the truth is being jeopardized today.
It is being replaced by post-truth, by fake news, by stereotypes, by pure lies.
So I am wishing you good debates, open dialogue, getting empathy for the other parties you will be talking to. But above all – I hope that reason and sticking to the facts will lead you in your discussions.
Thank you.

Kim Pan jest – Panie Raspail?

Pierwsze z cyklu „Spotkań z książką” było dla nas i naszej publiczności świetną okazją do przetestowania umiejętności wyjścia poza standardowe czytanie literatury Jeana Raspaila. Nasz gość, Tomasz Rowiński, redaktor Christianitas, przedstawił tego francuskiego „pisarza wyklętego”, jako człowieka, który swoją twórczością i życiem wychodzi mocno poza prosty wizerunek tradycjonalisty, który okopuje się w „obozie świętych”.
Jean Raspail, którego poznaliśmy w środę 10 maja na spotkaniu w Ośrodku RODM pokazał się niespodziewanie jako bogata, ale i powikłana osobowość, która często kluczyła, podawała różne wersje i zaprzeczała samemu sobie. Raspail nie stronił od autokreacji, próbując przedstawiać się raz jako potomek socjalistów, który ze swoim nazwiskiem mógłby z łatwością zasiąść w parlamencie z ramienia PS, innym razem przyjmując pozę rojalistyczną, twierdząc, że jedynie władza królewska jest godna szacunku. Dobitnie widać to w jego prowokacyjnych słowach zacytowanych przez prelegenta: „Nie mam żadnych założeń, nie bronię żadnej sprawy. Zaczynam pisać dlatego, że mam do opowiedzenia jakąś historię”.
Jest jednak element pisarstwa Raspaila, który Tomasz Rowiński uznał za autentyczny bez wątpienia – jest to jego doświadczenie osamotnienia, które sięga jeszcze czasów wojennych. Wtedy to 15 letni wówczas pisarz uciekał przed nadciągającymi wojskami niemieckim. To osamotnienie jest widoczne w wielu postaciach, które znajdziemy na kartach „Pierścienia Rybaka”, „Królu zza morza” czy „Obozie Świętych”.
Żywym momentem dyskusji, już po wystąpieniu p. Rowińskiego było to, czy „Obóz Świętych” można czytać jako formę zapowiedzi  setek tysięcy imigrantów spieszących do Europy. Głosy były różne, ale dominowało przekonanie, że jest to raczej obraz słabości Europejczyków, którzy stracili dynamizm i przekonanie, że świat, który stworzyli ma wartość godną przekazywania dalej.
Dobrym uzupełnieniem tej części dyskusji jest artykuł Tomasza Rowińskiego zamieszczony poniżej.
http://christianitas.org/news/czy-raspail-w-obozie-swietych-mowi-jak-jest/
Powieść ta została jednocześnie uznana przez naszego gościa za utwór znacząco odbiegający od wszystkich innych utworów Raspaila. Wszystkie pozostałe niosą ze sobą ducha zdecydowanie chrześcijańskiego. Ta zaś jedna, zapewne najbardziej znana, pokazuje świat estetycznie odpychający, jest utkana z pesymizmu i niewiary, że cywilizacja europejska i chrześcijaństwo przetrwa.
 
Spotkanie trwało dłużej niż zakładaliśmy, co cieszy nas i dopinguje zarazem do sięgania po równie znaczące i żywe pozycje książkowe w następnych miesiącach. A chcemy się spotykać z dobrą książką raz na miesiąc. Zapraszamy!

17.05. Spotkanie z filmem: Maj 68

Krzysztof Nowak przedstawi film „Maj 1968 w Paryżu” na naszym kolejnym francuskim spotkaniu w maju.
45 minutowy film będzie podstawą do dyskusji o tym, czy wydarzenia z maja ’68  uformowały zachowania polityków UE będące podstawą dzisiejszych kłopotów Unii.
Serdecznie zapraszamy do Ośrodka RODM na ul.Ratajczaka 44 w środę 17 maja o godzinie 19:00.
Naprawdę warto!