Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wakacje z planszówkami w RODM Poznań: runda 2

W piątek 20.07.2018 w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Poznaniu odbyło się drugie wakacyjne spotkanie z dyplomatyczno-negocjacyjnymi grami planszowymi.

Tym razem na stole pojawiła się jedna z najlepiej ocenianych gier dyplomatyczno-negocjacyjnych czyli Gra o tron.
Ostatecznie z pięciu zawodników osobą, która okazała się najlepsza w geopolitycznym planowaniu swoich kolejnych ruchów oraz w negocjowaniu z innymi graczami okazał się Pan Maciej Popiołek. Jako zwycięzca otrzymał nagrodę: książkę Henry’ego Kissingera „Dyplomacja”. Mamy nadzieję, że wiedza nabyta poprzez lekturę tej fundamentalnej dla stosunków międzynarodowych pozycji będzie przydatna w kolejnych starciach nad planszą.

Uczestnikom dziękujemy za grę, a zwycięzcy gratulujemy wygranej i życzymy sukcesów podczas kolejnych spotkań planszówkowych w RODM Poznań!

Reforma ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego

19 lipca 2018 roku w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Poznaniu odbyło się wystąpienie i dyskusja na temat reformy ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu Marcina Chruściela, stałego współpracownika Nowej Konfederacji, doktoranta nauk o polityce na Uniwersytecie Wrocławskim oraz konsultanta w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu.

Po wyjaśnieniu zawiłości ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego w Polsce dokonano porównania jej do ordynacji w innych państwach Unii Europejskiej. W porównawczej perspektywie okazało się, że Polska jest państwem, z którego do Parlamentu Europejskiego dostaje się relatywnie niska liczba partii politycznych – 5 (z Niemiec 13).

Wprowadzona reforma ordynacji wyborczej według symulacji przeprowadzonej przez Marcina Palade doprowadzi do jeszcze większego ograniczenia różnorodności w reprezentacji politycznej.
Nowa ordynacja promować będzie duże partie i zmuszać mniejsze ugrupowania do zawiązywania koalicji lub podczepiania się pod większe ugrupowania.

Jednocześnie reforma uprości system wyboru i zlikwiduje problem „wędrującego mandatu”. Każdy okręg będzie mieć z góry określoną liczbę mandatów do zapełnienia.

Podsumowując: na reformie zyskają wschodnie województwa, które zyskają większą reprezentację i większą liczbę mandatów, stracą zaś zachodnie i okręg warszawski. Największymi zwycięzcami będą duże ugrupowania, a przegranymi ugrupowania małe.

Po wystąpieniu nastąpiła dyskusja, podczas której udało się wyjaśnić wszystkie wątpliwości zgromadzonej publiczności.

Debata Młodych

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu zdecydował się objąć patronatem oraz wspomóc organizacyjnie cykl debat młodych. Młodzieżówki wszystkich partii politycznych zostały zaproszone do wzięcia udziału w dyskusji, choć nie wszystkie skorzystały z tej możliwości. W planach jest organizacja jednej debaty młodych na miesiąc.

Formuła spotkania jest prosta. Moderator zadaje kilka pytań i daje każdemu z dyskutantów nielimitowany, choć mieszczący się w granicy rozsądku czas na odpowiedź. Jednocześnie możliwe są komentarze ad vocem. Skutkiem takiego podejścia jest dynamiczna dyskusja, która pozwala odnieść się bezpośrednio do innych wypowiedzi.

Pierwsza debata w cyklu dotyczyła sytuacji młodych w Wielkopolsce. Tematy, które były poruszane to przede wszystkim sytuacja na rynku pracy, problem emigracji czy poziom nauczania szkolnego i akademickiego oraz jego niskie wyniki w porównaniu ze światem zachodnim.
Na koniec pytania wszystkim dyskutantom mogła zadawać publiczność.

 

Wieczór wyborczy – Turcja 2018

Wybory, które odbyły się w Turcji 24 czerwca 2018 r. przypieczętowały przeprowadzone w zeszłym roku referendum wskutek którego nastąpiło przejście od systemu parlamentarnego do systemu prezydenckiego. Uprawnienia które uzyskał prezydent, to m.in.

– równoległe pełnienie funkcji głowy państwa i szefa rządu,

– spoczywający na prezydencie obowiązek powołania nowego rządu, ministrów oraz prawo do tworzenia nowych ministerstw,

– powołanie prezesa Banku Centralnego Turcji

– możliwość odwołania urzędników państwowych bez zgody parlamentu.

Jeden z dzienników bliskowschodnich określił Erdogana jako „osobę najbardziej popularną i zarazem stwarzającą ogromne podziały w historii współczesnej Turcji”. Sam prezydent powiedział, że silna władza ma doprowadzić Turcję do wzrostu gospodarczego oraz zapewnić bezpieczeństwo w kraju po puczu wojskowym z 2016r.

Czy Erdogan to charyzmatyczny polityk wizjoner czy dyktator szyty na miarę XXI wieku? Czy zmiany które się dokonują to krok na drodze do autorytaryzmu i odwrót od wartości demokratycznych?

Na te inne pytania poszukiwano odpowiedzi podczas spotkania, które poprowadził w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej Pan Profesor Przemysław Osiewicz w Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, stypendysta prestiżowego programu Fulbright oraz stały współpracownik Middle East Institute w Waszyngtonie. Ponadto Pan Profesor specjalizuje się w stosunkach politycznych Bliskiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem polityki zagranicznej Turcji oraz Iranu.

Podczas wieczornej dyskusji nasz gość opowiedział zebranym nie tylko o politycznych aspektach tureckiej rzeczywistości, ale ujął temat, odwołując się do kontekstu społecznego, kulturowego, religijnego, geopolitycznego oraz obszaru związanego z bezpieczeństwem międzynarodowym. Prowadzący przedstawił zagadnienie w szerokiej perspektywie –  od momentu założenia Republiki Tureckiej w 1923 r. przez Mustafę Kemala zwanego Atatürkiem aż do czasów obecnych.

Ciekawym wątkiem była także próba porównania obu postaci – Mustafy Kemala oraz Recepa Tayyipa Erdoğana w kontekście sposobu postrzegania tychże osób przez społeczeństwo tureckie.

Interesujące zdjęcia zawarte w prezentacji były unaocznieniem przemian społeczno – obyczajowych, które zaszły w społeczeństwie tureckim i których następstwa widoczne są do dziś.

Słuchacze zadawali mnóstwo pytań Panu Profesorowi związanych z rozlegle rozumianą tematyką Turcji, zachęceni łatwością przekazu i przystępną formą prezentowania informacji podczas wykładu.

 

 

Wakacje z planszówkami w RODM Poznań: runda 1

W sobotę 07.07.2018 w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Poznaniu odbyło się pierwsze wakacyjne spotkanie z dyplomatyczno-negocjacyjnymi grami planszowymi.

Grą która rozpoczęła wakacyjny cykl spotkań był klasyk planszówek czyli Ryzyko.
Ostatecznie z pięciu zawodników osobą, która okazała się najlepsza w geopolitycznym planowaniu swoich kolejnych ruchów oraz w negocjowaniu z innymi graczami okazała się pani Agnieszka Barwicka. Jako zwyciężczyni otrzymała nagrodę: książkę Henry’ego Kissingera „Dyplomacja”. Mamy nadzieję, że wiedza nabyta poprzez lekturę tej fundamentalnej dla stosunków międzynarodowych pozycji będzie przydatna w kolejnych starciach nad planszą.

Uczestnikom dziękujemy za grę, a zwycięzcy gratulujemy wygranej i życzymy sukcesów podczas kolejnych spotkań planszówkowych w RODM Poznań!