oraz dr Jacek Raubo (Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Strategii, Defene24.pl).
Debata online PAX AMERICANA – Dowództwo V Korpusu US Army w Poznaniu”
oraz dr Jacek Raubo (Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Strategii, Defene24.pl).
Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań
Projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd RP zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu.
Co trzeba zrobić żeby wziąć udział?
1. Zebrać odpowiednią ilość głosów poparcia online za pomocą serwisu gov
2. głosy mogą oddawać mieszkańcy gminy, w której ma stanąć maszt:
– dla gmin do 20 000 mieszkańców – 100 głosów;
– dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców – 500 głosów;
– dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców – 1000 głosów.
Więcej informacji o akcji–> https://www.gov.pl/web/bialoczerwona/opis-i-cel-projektu/?fbclid=IwAR3-InIGLSCMEf1spOk2soZ1_ssKfTCGi-mYCaPTCjHDspOIsCHTM1AnnqU
Po przerwie spowodowanej pandemią znów wznowiliśmy współpracę z Ośrodkiem RODAK w Środzie Wielkopolskiej.
Dla kolejnych osób, które przybyły do nas z Rosji i Kazachstanu, przygotowaliśmy wykład „Pułapki życia codziennego w Polsce”.
Dyskutowaliśmy o zasadach obowiązujących w komunikacji publicznej, w czasie powitań, w pracy i podczas wizyt domowych.
Dziękujemy serdecznie Ośrodkowi RODAK za jak zawsze przesympatyczną atmosferę!
W 2018 prezydent Francji E. Macron rozpoczął cykl debat o przyszłości Europy, które odbyły się także w 16 polskich miastach. Nawiązując do tej inicjatywy i chcąc kontynuować dyskusję pragniemy zaprosić państwa do udziału w debacie młodych o przyszłości Europy i Unii Europejskiej.
Przedstawiciele młodzieżówek spierali się o kształt UE oraz rolę Polski w Zjednoczonej Europie. Debatujący przedstawili szereg argumentów za różnymi stanowiskami – od „Europy ojczyzn” po stworzenie europejskiej federacji.
Drugi panel dotyczył roli Polski, gdzie dyskutanci spierali się o to czy ważniejszy jest sojusz z USA, współdziałanie w Trójkącie Weimarskim czy regionalnie w Grupie Wyszehradzkiej i Inicjatywie Trójmorza. Pojawiły się także wątki ekologiczne związane z Nowym Zielonym Ładem.
Ponieważ spotkanie nie miało charakteru dyskusji eksperckiej, a debaty i starcia idei nie doszło do konkluzji. Jednakże można podsumować debatę stwierdzeniem, że było to starcie podejścia realistycznego (Realpolitik) z idealizmem. Połowa dyskutantów odwoływała się do porządku interesu narodowego, jako podstawy relacji między państwami członkami UE, druga połowa odwoływała się do idei, celów jakie państwa chcą osiągnąć będąc w UE.