UKRAINA
Rośnie zaniepokojenie walkami w pobliżu kompleksu, który jest największą elektrownią jądrową w Europie. W rezultacie Europa stanęła przed perspektywą katastrofy radiacyjnej w ubiegły czwartek, kiedy to okupowana przez Rosję elektrownia jądrowa została odłączona od ukraińskiej sieci energetycznej.
Ostatnie i jednocześnie największe szkody spowodowały pożary, które według państwowej agencji jądrowej Ukrainy ingerowały w czwartek w linie energetyczne łączące elektrownię. Zdjęcia satelitarne wykonane w środę pokazały rozległy pożar płonący w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu jądrowego. Po raz pierwszy w swojej historii Zaporoże zostało tymczasowo odcięte od krajowej sieci. Katastrofy uniknięto tylko dzięki uruchomieniu awaryjnej energii elektrycznej, dzięki której zakład w Zaporożu mógł bezpiecznie działać. Eksperci energetyczni obawiają się jednak, że niektóre mechanizmy bezpieczeństwa obiektu mogą zawieść, jeśli kompleks straci całą moc. W piątek po południu państwowa firma jądrowa poinformowała, że elektrownia została ponownie podłączona do sieci elektrycznej, ale obecnie tylko jeden z sześciu reaktorów dostarcza energię.
„Gdyby generatory diesla nie włączyły się, gdyby automatyka i pracownicy zakładu nie zareagowali po przerwie w dostawie prądu, to już bylibyśmy zmuszeni do przezwyciężenia skutków wypadku radiacyjnego” – ostrzegał w czwartek wieczorem prezydent Zełenski.
CHINY, USA
Dwa okręty wojenne US Navy przepłynęły wody międzynarodowe w Cieśninie Tajwańskiej. Krążowniki Chancellorsville i Antietam prowadziły trwającą operację 27 sierpnia. Takie operacje zwykle trwają od 8 do 12 godzin. Chińska armia ściśle monitoruje dalszy rozwój tych niechcianych działań. Należy wspomnieć, że jest to pierwsza taka operacja od czasu wizyty na Tajwanie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
Podróż Pelosi do Tajwanu na początku sierpnia bieżącego roku rozwścieczyła Pekin, który postrzegał ją jako amerykańską próbę ingerencji w jego sprawy wewnętrzne. Chiny w dalszej kolejności rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy, które trwają nieprzerwanie od tego czasu.
Warto podkreślić, że w przeszłości zachodnie okręty wojenne, w tym te z USA i ich sojuszniczych krajów, takich jak Wielka Brytania i Kanada, rutynowo pływały przez cieśninę. Również wtedy tego typu akcje wywoływały gniew i sprzeciw Chin.
JAPONIA, AFRYKA
Premier Japonii Fumio Kishida powiedział podczas ostatniej sesji konferencji inwestycyjnej w Tunezji w niedzielę 28 sierpnia, że jego kraj będzie ściśle współpracował z krajami afrykańskimi w celu promowania „bardziej odpornych” gospodarek.
Obiecał również, że Japonia wykorzysta swoje miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w przyszłym roku, aby przeforsować stałe afrykańskie miejsce w światowym organie. Stało się to dzień po ogłoszeniu 30 miliardów dolarów publicznych i prywatnych finansów dla kontynentu. Kishida powiedział również, że Japonia wpompuje 8,3 miliona dolarów w niespokojny, ale bogaty w złoto, trójgraniczny obszar Liptako-Gourma między Mali, Nigrem i Burkina Faso, który w ostatnich latach został spustoszony przez ataki dżihadystów.
Prezydent Senegalu Macky Sall, przewodniczący 55-członkowej Unii Afrykańskiej, poparł apel Kishidy o zajęcie kontynentu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wezwał również do zwiększenia roli afrykańskich sił pokojowych w rozwiązywaniu konfliktów. Sall wezwał do zmiany harmonogramu lub umorzenia afrykańskich długów, a także do realizacji obietnicy państw G20 zawieszenia płatności odsetek.
Konferencja odbyła się, gdy rywalizujące z Japonią Chiny umacniają swój wpływ na kontynent dzięki inicjatywie infrastrukturalnej „Pasa i Szlaku”. Eksperci wyrażają przy tym swoje zaniepokojenie co do długoterminowej stabilności niektórych krajów afrykańskich, które pożyczają pieniądze od Pekinu.
LIBIA
Rząd jedności narodowej (GNU) Abdulhamida Dbeibaha, ustanowiony w ramach procesu pokojowego prowadzonego przez ONZ w Libii, jest kwestionowany przez rywalizujący rząd na wschodzie kraju, kierowany przez byłego ministra spraw wewnętrznych. Fathi Bashagha jest wspierany przez libijski parlament i wschodniego przywódcę wojskowego Khalifę Haftara, którego próba przejęcia stolicy siłą w 2019 roku przekształciła się w roczną wojnę domową. Haftar twierdzi, że mandat GNU już wygasł, jednak jak dotąd Bashagha nie był w stanie objąć urzędu w Trypolisie, ponieważ Dbeibah upierał się, że przekaże władzę tylko wolno wybranemu rządowi.
Starcia między rywalizującymi frakcjami walczącymi o kontrolę nad krajem wybuchły w piątek i trwały w sobotę. Według władz służby zdrowia sześć szpitali zostało zaatakowanych, a karetki pogotowia nie były w stanie dotrzeć do obszarów dotkniętych starciami. W starciach w Trypolisie zginęły co najmniej 32 osoby.
Autor: Natalia Potera
Źródła:
BBCNews, Zaporizhzhia: World narrowly avoided radiation accident – Zelensky
https://www.bbc.com/news/world-europe-62679066?piano-header
CNA, US warships transit Taiwan Strait, first since Pelosi visit,
https://www.channelnewsasia.com/asia/us-navy-warships-transit-taiwan-strait-chinese-military-2905056
CNA, Japan vows to work for ‘more resilient’ African economies
https://www.channelnewsasia.com/world/japan-vows-work-more-resilient-african-economies-2905811
AfricaNews, Clashes in Tripoli kill at least 23 people
https://www.africanews.com/2022/08/28/clashes-in-tripoli-kill-at-least-23-people/
AfricaNews, Libya: Precarious calm in Tripoli after clashes leave 32 dead
https://www.africanews.com/2022/08/28/libya-precarious-calm-in-tripoli-after-clashes-leave-32-dead/