Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 14-21.12.2022

GAMBIA

Polska polityka zagraniczna w realizacji swoich podstawowych celów w dużym stopniu opiera się na pomocy rozwojowej. Tym samym, poprzez programy pomocowe wzmacnia polityczne, gospodarcze i społeczne więzi z krajami partnerskimi Polskiej Pomocy. Gambijskie centrum umiejętności „Fajara” otrzymało niedawno maszyny do szycia, hafciarki i inne narzędzia do szkolenia zawodowego. Darczyńcą była Ambasada RP w Republice Senegalu z akredytacją dla Gambii. Dary te są niezbędne dla programu pomocy Clean Government. Przekazywane są za pośrednictwem usługi Clean Unfamiliar Service. Prezentację poprowadziła Pani Agata Majsnerowicz, Konsul Ambasady, na terenie szkoły w Fajara, gdzie Pani Dyrektor, Pani Jean Able Thomas, uprzejmie ją przyjęła.

 

KOREA POŁUDNIOWA

14 grudnia w Korei Południowej zorganizowano Poland Global Culinar Experience Class. Wydarzenie zostało poprowadzone przez PIEF – Pyeongtaek International Exchange Foundation. „Globalne doświadczenie kulinarne: Strona Polska” prowadzone w Międzynarodowym Centrum Wymiany Yunsung zostało pomyślnie zakończone. Pomimo chłodu wiele osób uczestniczyło w tym kulinarnym programie doświadczeń ze słynną polską YouTuberką Violą („Pierogi z Kimchi”). To był owocny czas na spotkanie i przygotowanie pysznych polskich potraw oraz poznanie Polski.

 

KOREA POŁUDNIOWA

Współpraca polsko-koreańska wciąż nabiera tempa. 14 grudnia bieżącego roku w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan, mieście położonym w Korei Południowej, odbyła się ceremonia nadania imienia dwóm gazowcom zamówionym przez PKN Orlen – PGNiG. Pierwszemu z nich nadano imię ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, drugi natomiast został nazwany na cześć ś. p. Minister Grażyny Gęsickiej. Projekt został zrealizowany jako część długofalowej strategii suwerenności energetycznej RP. Pionierem tejże strategii był Prezydent Lech Kaczyński. W uroczystości udział wziął Ambasador RP w Republice Korei p. Piotr Ostaszewski, członek zarządu PKN Orlen p. Iwona Waksmundzka-Olejniczak oraz p. Klara Gęsicka.

USA

Polonia w Stanach Zjednoczonych także dołączyła do akcji charytatywnych, których beneficjentami są placówki medyczne zlokalizowane w Polsce. Jedną z takich akcji jest projekt „Świąteczny Uśmiech Dziecka”, który w USA został zorganizowany po raz dziewiąty. Jej podstawowym celem jest zbiórka funduszy na pomoc potrzebującym dzieciom – zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych. Zbiórka rozpoczęła się 25 listopada i potrwa do 31 grudnia. Honorowy patronat nad akcją charytatywną objęła Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda. W tym roku zebrane środki zostaną przekazane na: Łódzkie Hospicjum dla Dzieci „Łupkowa” w Łodzi, Hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu, Hospicyjny Dom Aniołków w Kępie Zaleszańskie, nowojorską Children’s Smile Foundation. Do 19 grudnia Polonia w Stanach Zjednoczonych zebrała już $94,382.

Autor: Natalia Potera

Polish embassy donates educational materials to Gambian schools

Prasówka dyplomatyczna 12-19.12.2022

CHINY

Przedstawiciele CHRL twierdzą, że ponad 90% ich populacji zostało w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Niemniej jednak, mniej niż połowa osób w wieku 80 lat i starszych otrzymało trzy dawki szczepionki. Jest to istotne, gdyż to właśnie ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na ciężkie objawy Covid-19. Tamtejszy urzędnik ds. zdrowia wyraził swoją obawę co do przyszłości Chin, które najprawdopodobniej doświadczają w niedługim czasie pierwszej z trzech oczekiwanych fal infekcji Covid, przypadających na okres zimowy. Najnowsze oficjalne dane wydają się wskazywać na stosunkowo niską liczbę nowych codziennych przypadków, jakkolwiek kraj odnotowuje gwałtowny ich wzrost od czasu zniesienia większości ograniczeń na początku tego miesiąca.

Wskazuje się, że obecny wzrost infekcji potrwa do połowy stycznia, podczas gdy druga fala zostanie wywołana przez masowe podróże w styczniu w okolicach tygodniowych obchodów Nowego Roku Księżycowego, które rozpoczynają się 21 stycznia. Miliony ludzi zwykle podróżują w tym czasie, aby spędzić wakacje z rodziną. Trzeci wzrost liczby przypadków ma z kolei trwać od końca lutego do połowy marca, gdy ludzie wrócą do pracy po wakacjach. Już w odstępie najbliższych dni zaczęły pojawiać się niepotwierdzone doniesienia o zgonach związanych z Covidem, zwłaszcza w regionie Pekinu.

 

WATYKAN

Papież Franciszek, który w sobotę skończył 86 lat, skomentował w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety ABC list stanowiący o jego rezygnacji, który podpisał w 2013 roku już jako głowa kościoła rzymskokatolickiego. Ujawnił także, że wspomniana rezygnacja miała być wykorzystana, gdyby kiedyś poważne i trwałe problemy zdrowotne uniemożliwiły mu wykonywanie obowiązków. Powiedział przy tym, że wierzy, że papież Paweł VI i papież Pius XII podpisali podobne listy rezygnacyjne, jednak obaj wcześniej zmarli podczas sprawowania urzędu. Sam często powtarzał, że ustąpiłby z urzędu, gdyby stan zdrowia uniemożliwił mu kierowanie liczącym 1,3 miliarda członków Kościołem rzymskokatolickim. Niemniej jednak, w wywiadzie udzielonym w lipcu Franciszek odrzucił spekulacje, że jego rezygnacja jest bliska. Od lipca Franciszek odbył trzy międzynarodowe podróże – do Kanady, Kazachstanu i Bahrajnu – planuje także odwiedzić Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy na początku 2023 roku.

 

INDONEZJA

Nowo mianowany szef indonezyjskiej armii – Yudo Margono – powiedział w poniedziałek, że kwestia ograniczenia obecności wojska na terenie Papui jest wciąż nierozwiązana. Dodał przy tym, że ostateczna decyzja zapadnie po ocenie sytuacji na miejscu, nie podał jednak przy tym więcej szczegółów.

Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział w poniedziałek, 19 grudnia,, że popiera plany ograniczenia obecności wojsk we wschodnim regionie Papui, gdzie armia tego kraju została oskarżona o łamanie praw człowieka podczas walki z długotrwałym ruchem niepodległościowym. Najbardziej wysunięty na wschód region Indonezji, Papua, był świadkiem długotrwałego ruchu separatystycznego, który dodatkowo nasilił się w ostatnich latach. Wojsko indonezyjskie utrzymuje silną obecność w zubożałym regionie.

Grupa badawcza z Dżakarty, Institute for Policy Analysis of Conflict, podała w tegorocznym raporcie, że częstotliwość aktów przemocy związanych z rebeliami w Papui wzrosła ze średnio 11 incydentów rocznie w latach 2010-2017 do 52 incydentów rocznie od 2018 do 2021.

 

SZWECJA 

Szwedzki Sąd Najwyższy zablokował ekstradycję tureckiego dziennikarza, Bulenta Kenesa. Odesłanie mężczyzny jest kluczowym żądaniem Ankary w celu ratyfikacji członkostwa Sztokholmu w NATO. Wygnany dziennikarz jest jedyną osobą, którą Erdoğan zidentyfikował z imienia i nazwiska spośród dziesiątek osób, które mają zostać poddane ekstradycji. Były redaktor naczelny dziennika Zaman, został oskarżony o udział w próbie obalenia prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana podczas przewrotu wojskowego w 2016 r.

Główną przeszkodą w odesłaniu Kenesa jest to, że nie wszystkie stawiane mu przez stronę turecką zarzuty są uznawane za przestępstwa w Szwecji, co wraz z politycznym charakterem sprawy i jego statusem uchodźcy w tym kraju uniemożliwiło ekstradycję. Sędzia Petter Asp dodał w oświadczeniu, że „istnieje również ryzyko prześladowania ze względu na przekonania polityczne tej osoby. W związku z tym ekstradycja nie może mieć miejsca”. W efekcie „rząd… nie jest w stanie przychylić się do wniosku o ekstradycję”.

Kenes, który obecnie pracuje dla Sztokholmskiego Centrum Wolności – stowarzyszenia założonego przez innych tureckich dysydentów na wygnaniu – powiedział agencji prasowej AFP, że jest zadowolony z decyzji i podkreślił, że zarzuty przeciwko niemu zostały „sfabrykowane przez reżim Erdoğana”.

 

Autor: Natalia Potera

BBC China Covid: Health expert predicts three winter waves
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-64018467

euronews, Pope Francis signed resignation letter in 2013 in case of bad health
https://www.euronews.com/2022/12/18/pope-francis-signed-resignation-letter-in-2013-in-case-of-bad-health

CAN, Indonesia president supports plan to scale back troops in Papua region
https://www.channelnewsasia.com/asia/indonesia-president-supports-plan-scale-back-troops-papua-region-3154666

AlJazeera, Sweden’s top court blocks Turkish journalist’s extradition
https://www.aljazeera.com/news/2022/12/19/swedens-top-court-blocks-turkish-journalists-extradition

Spotkanie z abp. Tomaszem Grysą, Nuncjuszem Apostolskim na Madagaskarze

12 grudnia 2022 r. odbyło się ostatnie spotkanie organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów.

Głównym gościem spotkania był abp Tomasz Grysa – wieloletni dyplomata, który jako przedstawiciel Stolicy Apostolskiej sprawował swoją służbę w wielu państwach na świecie, m.in. w Indiach, Rosji, Luksemburgu, Belgii, na Cyprze, Izraelu, Palestynie, Meksyku, Brazylii czy przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Ksiądz Arcybiskup Tomasz Grysa opowiedział uczestnikom spotkania o pracy jako dyplomata Stolicy Apostolskiej, a także podzielił się wieloma ciekawostkami i dygresjami związanymi z jego pracą w różnych miejscach na świecie.

Warto zaznaczyć, że abp Tomasz Grysa spotkał się z nami na kilka tygodni przed wyjazdem na Madagaskar, gdzie od nowego roku będzie reprezentował Stolicę Apostolską jako Nuncjusz Apostolski.

Dziękujemy Księdzu Arcybiskupowi za bardzo ciekawe spotkanie!

Spotkanie o międzynarodowych uwarunkowaniach Powstania Wielkopolskiego

6 grudnia 2022 r. z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu odbyło się spotkanie o uwarunkowaniach międzynarodowych Powstania Wielkopolskiego.

Główny gość – Maciej Elantkowski – oprócz przedstawienia niezwykle ciekawych historycznych faktów, zaprezentował również wyposażenie powstańców wielkopolskich z lat 1918-1919.

Dziękujemy za bardzo interesujące i wartościowe spotkanie!

Prasówka dyplomatyczna 04-11.12.2022

UKRAINA

Magazyn TIME okrzyknął Wołodymyra Zełenskiego człowiekiem roku. Ukraiński Prezydent, który w trakcie swojej pierwszej kadencji stanął w obliczu rosyjskiej inwazji skierowanej przeciwko jego państwu, zdobył szerokie uznanie wśród społeczności globalnej.

Nieprawdopodobna ścieżka kariery Zełenskiego zaprowadziła go od aktora komediowego do jednego z najbardziej rozpoznawanych przywódców na świecie. W wieku 41 lat został prezydentem Ukrainy w kwietniu 2019 roku, poprzednie lata spędził natomiast jako performer, występując w komediach romantycznych i współzakładając odnoszącą sukcesy firmę telewizyjną. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku zyskał nową sławę, gdy międzynarodowa publiczność oglądała jego pełne pasji przemówienia z ulic zniszczonej przez pociski artylerii stolicy – Kijowa, gdzie przebywał, pomimo informacji wywiadowczych wskazujących, że był głównym celem rosyjskich najeźdźców. Odrzucił wtedy propozycję swoich zachodnich sojuszników, doradzających mu jak najszybszą ewakuację.

„Niezależnie od tego, czy bitwa o Ukrainę napełnia nas nadzieją, czy strachem, Wołodymyr Zełenski pobudził świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy od dziesięcioleci” – wyjaśnił w środę Edward Felsenthal, redaktor naczelny TIME.

W ubiegłych latach tytuł człowieka roku otrzymał m.in. Elon Musk (w 2021 roku) oraz Prezydent Rosji Władimir Putin (w 2007 roku). Należy podkreślić jednak, że tytuł ten niekoniecznie jest wyrazem podziwu, tym bardziej nie powinien być on zawsze utożsamiany z zaszczytem, gdyż wskazuje jedynie na to, że zwycięzca miał wpływ na wydarzenia na świecie.

 

TURCJA

Kolejne wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji mają się odbyć w czerwcu 2023 r. Partia Ruchu Nacjonalistycznego (MHP) oraz rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (Partia AK) są partnerami w ramach „Sojuszu Ludowego”. Erdoğan jest ich wspólnym kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich. Ugrupowanie opozycyjne, zwane „Stołem Sześciu”, utworzone przez Republikańską Partię Ludową (CHP), Partię Felicity (SP), Partię Dobra (IP), Partię Przyszłości (GP), Partię Demokratów (DP) oraz Partię Demokracji i Postępu (DEVA) wzywa do powrotu do „wzmocnionego systemu parlamentarnego”. Proponowany system – podobnie jak przed zmianą ustrojową w 2018 r. – ograniczy kadencję prezydencką do jednego, siedmioletniego okresu, dodatkowo będzie wymagał od prezydenta zerwania z partiami politycznymi i zabroni wstępowania do jakichkolwiek partii po zakończeniu kadencji.

Minęło prawie pięć lat, odkąd Turcja przeszła z systemu parlamentarnego na obecny system prezydencki po tym, jak większość tureckich wyborców opowiedziała się za utworzeniem nowego systemu. 16 kwietnia 2017 r. tureccy wyborcy poparli w referendum prezydencję wykonawczą (51,4% za). Oficjalne przejście do nowego systemu nastąpiło w momencie zaprzysiężenia Erdoğana na prezydenta po wyborach parlamentarnych w 2018 roku, które wygrał większością 52,6% głosów.

Krytyka Erdoğana pojawia się również w związku z oczekiwaną wizytą szefa CHP, Kemala Kılıçdaroğlu w Niemczech. Kılıçdaroğlu w ostatnim czasie odwiedził także Stany Zjednoczone w dniach 9-13 października oraz Wielką Brytanię w dniach 2-4 listopada – ruch ten został jednak negatywnie zinterpretowany przez turecką opinię publiczną przed wyborami. Co więcej, oświadczenie CHP pojawia się w momencie, gdy partia ta wraz ze swoimi sojusznikami nie potrafi zająć jednoznacznego stanowiska i wyłonić ostatecznego kandydata na prezydenta, który stanąłby przeciwko Erdoğanowi. Poza Kemalem Kılıçdaroğlu – będącym inicjatorem Stołu Sześciu, wymienia się także Ekrema İmamoğlu – burmistrza Stambułu i Mansura Yavaş – burmistrza Ankary.

Co wydaje się interesujące, obecny Prezydent Turcji – R. T. Erdoğan w osobnym wystąpieniu w sobotę powiedział, że jego partia zwróciła się do tureckiej opinii publicznej o wsparcie „po raz ostatni, przed przekazaniem pochodni młodzieży po rozpoczęciu budowy Stulecia Türkiye”. Warto podkreślić, że rządząca partia AKP utrzymuje się nieprzerwanie u władzy od 20 lat.

 

CHINY, IRAN, ZEA

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało chińskiego ambasadora do Teheranu w późną sobotę, 10 grudnia, aby zaprotestować przeciwko wspólnemu oświadczeniu Chin i krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), dotyczącemu trzech spornych wysp w Zatoce Perskiej. W szczegółowym oświadczeniu opublikowanym w piątek podczas wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Arabii Saudyjskiej, Chiny i kraje GCC przyjęły wspólny plan działania mający na celu wzmocnienie współpracy strategicznej, w tym wsparcia dla kwestii regionalnych. Plan działania uwzględnia także żądania Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w sprawie rozstrzygnięcia długotrwałego sporu o wyspy w rejonie Zatoki Perskiej. Stwierdzono przy tym, że konflikt, dotyczący wysp Greater Tunb, Lesser Tunb i Abu Musa, musi zostać rozwiązany w drodze negocjacji między Iranem a ZEA zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu odrzuciło jednak oświadczenie Chiny-GCC dotyczące wysp, które nazwało „integralną częścią” swojego terytorium, dodając, że „nigdy nie były i nigdy nie będą przedmiotem negocjacji z żadnym krajem”. Zaistniała sytuacja wskazuje na dostrzegalny zwrot w relacjach na linii Pekin-Teheran. Iran i Chiny stały się w ostatnich latach bliskimi sojusznikami, zwłaszcza po nawiązaniu długoterminowego, wszechstronnego partnerstwa w obliczu napięć z USA. Pomimo tego, że ostatni spór może wpłynąć negatywnie na współpracę pomiędzy stronami, nie wydaje się jednak aby Teheran, wykluczony z szerszego zaangażowania na arenie międzynarodowej, zdecydował się na zerwanie dotychczasowych więzi z Chinami.

 

AFGANISTAN

Władze w Afganistanie wykonały pierwszą publiczną egzekucję od czasu powrotu talibów do władzy. Mężczyzna na którym wykonano karę śmierci został skazany pięć lat temu za zabicie innego Afgańczyka oraz kradzież jego motocykla i telefonu komórkowego. Talibskie siły bezpieczeństwa aresztowały mężczyznę po tym jak rodzina ofiary oskarżyła go o przestępstwo. W oświadczeniu nie podano, kiedy miało miejsce aresztowanie, ale stwierdzono, że oskarżony rzekomo przyznał się do zabójstwa.

Nowe władze Afganistanu sumiennie kontynuują twardą politykę realizowaną od czasu przejęcia kraju w sierpniu 2021 r. Podstawą wszelkich działań ma być natomiast ich własna interpretacja prawa islamskiego, czyli szariatu. Według Zabihullaha Mudżahida, najwyższego rzecznika rządu talibskiego, egzekucja, przeprowadzona z karabinu szturmowego przez ojca ofiary, odbyła się w zachodniej prowincji Farah na oczach setek widzów i kilkunastu wyższych urzędników talibskich. Niektórzy urzędnicy przybyli ze stolicy Kabulu. Dodał przy tym, że decyzja o wykonaniu kary została „podjęta bardzo ostrożnie”, po zatwierdzeniu przez trzy najwyższe sądy kraju i najwyższego przywódcę talibów, mułłę Haibatullaha Akhunzadę. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził „głębokie zaniepokojenie” pierwszą potwierdzoną publiczną egzekucją.

 

Autor: Natalia Potera

CNN, Ukrainian President Volodymyr Zelensky is named TIME magazine’s person of the year
https://edition.cnn.com/2022/12/07/europe/zelensky-time-person-year-intl/index.html

DailySabah, 6-party opposition coalition will dissolve amid challenges: Erdoğan
https://www.dailysabah.com/politics/elections/6-party-opposition-coalition-will-dissolve-amid-challenges-erdogan

Anadolu Agency, Iran summons Chinese envoy for statement on disputed islands
https://www.aa.com.tr/en/politics/iran-summons-chinese-envoy-for-statement-on-disputed-islands/2760754

AlJazeera, Taliban caries out first public execution since Afghan takeover
https://www.aljazeera.com/news/2022/12/7/afghan-taliban-carry-out-first-public-execution-since-takeover

Debata o priorytetach polskiej polityki europejskiej

9 grudnia 2022 r. z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu odbyła się debata pn. „Priorytety polskiej polityki europejskiej”. W spotkaniu wziął udział prof. Bogdan Koszel z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozmowa dotyczyła genezy wejścia naszego państwa do struktur europejskich, a także o aktualnych celach polskiej polityki zagranicznej względem Unii Europejskiej.

Polacy za granicą 30.11 – 07.12.2022

WĘGRY

Dzięki inicjatywie Fundacji Rodzice Szkole Polskiej, 3 tysiące szkół podstawowych i liceów na Węgrzech otrzymało zaproszenie do skorzystania z bezpłatnej wirtualnej galerii obrazów zatytułowanej „Żywe obrazy, czyli igraszki z polskim malarstwem”. Wystawa obejmuje reprodukcje 33 wybitnych dzieł malarstwa polskiego oraz ponad 60 fotografii, których autorzy inspirowali się oryginalnymi obrazami. Twórcy wirtualnej galerii przygotowali także swoje autorskie wariacje na temat klasycznych obrazów. Współczesne wersje tychże dzieł mają nie tylko skłonić odbiorców do refleksji, ale także zaskoczyć i poruszyć zwiedzających galerię.

Patronat nad inicjatywą objął Ambasador RP na Węgrzech, Sebastian Kęciek oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie, Joanna Urbańska. Wystawa powstała w ramach projektu Memorandum of Understanding – polsko-węgierskiego programu wspierania organizacji pozarządowych, podpisanego w 2014 r. przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Węgier. „Wirtualna galeria jako nowatorskie narzędzie internetowe może być wykorzystana w węgierskich szkołach do prowadzenia zajęć on-line poświęconych sztuce i kulturze Polski. Stworzona w systemie 3D, galeria umożliwia oglądanie obrazów przy pomocy najtańszych kartonowych gogli VR (Google Cardboard) lub profesjonalnych gogli Oculus Quest 2 – zarówno jedne, jak i drugie dają wrażenie realnego, trójwymiarowego spaceru po galerii. Dodatkowo, nauczyciele otrzymują narzędzie do moderowania zwiedzania i dyskusji na żywo z uczniami o wybranych przez nauczyciela obrazach”. Wystawę można podziwiać za pośrednictwem strony: https://www.kidsrecommend.org/galeria

https://polonia.hu/index.php/pl/artykul/12-artykuly-glowne/11079-wystawa-zywe-obrazy

INDIE

Ambasada RP w New Delhi zorganizowała drugą edycję Polskiej Nocy Jabłek, imprezy mającej na celu promocję polskich jabłek oraz przetworów jabłkowych, takich jak m.in. sok, dżem czy chmielowe piwo. Polscy szefowie kuchni Łukasz Konik i Michał Soliwoda przygotowali polskie dania, aby zaprezentować pomysłowe sposoby wykorzystania jabłek w kuchni, od pikantnych po słodkie przepisy. Podczas wydarzenia goście mieli okazję skosztować przysmaków, zapoznać się z polską kuchnią oraz z ofertą obecnych na wydarzeniu polskich eksporterów jabłek. W wydarzeniu wzięli udział Pan Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Główny Gość Pan Samuel Praveen Kumar, Wicesekretarz w Ministerstwie Rolnictwa i Opieki Społecznej Rolników oraz Pan Amit Lohani, Założyciel i Dyrektor Forum Indyjskich Importerów Żywności (FIFI).

https://www.facebook.com/PLinIndia

FINLANDIA

Dzięki inicjatywie oraz zaangażowaniu Ambasady RP w Helsinkach oraz tamtejszej Szkoły Polskiej, dnia 10 grudnia, tj. w sobotę od godziny 17.00, będą odbywały się polonijne Mikołajki, na które zaproszone są również dzieci nie będące uczniami polskiej placówki. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z budki fotograficznej, jak również wziąć udział w licznych konkursach, organizowanych przez Radę Rodziców. Klasa licealna zajęła się natomiast przeprowadzaniem quizu na temat regionalnych zwyczajów świątecznych panujących w Polsce. Każdy uczestnik konkursu otrzyma nagrodę, sfinansowaną przez Ambasadę RP w Helsinkach. Wydarzenie uświetni koncert świąteczny, którego organizacją zajęła się Polska Szkoła Muzyczna w Helsinkach.

https://www.facebook.com/PolskaSzkolaWHelsinkach

Autor: Natalia Potera

Prasówka dyplomatyczna 28.11 – 05.12.2022

WĘGRY

W zeszłym tygodniu posłowie do Parlamentu Europejskiego w przeważającej większości wezwali do zamrożenia funduszy UE dla Węgier ze względu na obawy dotyczące praworządności w tym państwie. Decyzję poparto 416 głosami. Przeciwko opowiedziało się jedynie 124 parlamentarzystów. Finalnie Komisja Europejska zaleciła w środę wstrzymanie unijnych funduszy wartych miliardy euro. Władza wykonawcza UE zasugerowała zawieszenie 7,5 miliarda euro przeznaczonych na finansowanie rozwoju dla Węgier. W następstwie, w ubiegły piątek, tj. 2 grudnia, Viktor Orban oskarżył Brukselę o zamrożenie środków unijnych przeznaczonych na Węgry z „powodów politycznych”. Przedstawiciele unijni stwierdzili jakkolwiek, że rząd Orbana nie przeprowadził reform niezbędnych do otrzymania funduszy. Choć Komisja UE już zatwierdziła węgierski plan odbudowy po pandemii COVID-19, to zapowiedziała jednak, że zaczeka z wypłatą dotacji do momentu wdrożenia przez ten kraj 27 reform, w tym środków antykorupcyjnych. Węgierskiemu premierowi zarzuca się także próby zablokowania unijnego planu pomocy dla Ukrainy i minimalnej globalnej stawki podatku od osób prawnych w celu otrzymania pieniędzy.

 

ROSJA, G-7, Unia Europejska 

3 grudnia b.r. Moskwa potępiła pułap cenowy 60 USD nałożony na rosyjską ropę. Limit ten został uzgodniony w ramach porozumienia zawartego pomiędzy UE, G7 i Australią. Ograniczenie ceny do 60 dolarów wejdzie w życie w poniedziałek i nastąpi to równocześnie z wprowadzeniem unijnego embarga na dostawy rosyjskiej ropy drogą morską. Embargo uniemożliwi transport z Rosji do Unii Europejskiej, gdzie trafiało dwie trzecie rosyjskiego surowca energetycznego. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, w swoim oświadczeniu poinformował, że Rosja, będąca drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej na świecie, nie zaakceptuje takiej decyzji. Pomimo tego, że decyzja koalicji zachodniej potencjalnie pozbawi Rosję miliardów euro, to jednak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wieczornym przemówieniu, że ustalony poziom nie jest „poważny”, ponieważ nie wyrządziłby wystarczającej szkody rosyjskiej gospodarce. Ukraina tym samym zasugerowała, że nałożony pułap cenowy nie jest wystarczająco surowy i może wymagać ponownej weryfikacji. W odpowiedzi kraje G7 – tj. Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – wraz z Australią już zapowiedziały, że są gotowe dostosować pułap cenowy jeżeli będzie to konieczne.

 

STANY ZJEDNOCZONE

Trump, który niedawno ogłosił, że po raz trzeci będzie kandydował na stanowisko Prezydenta Stanów Zjednoczonych, nadal jest powszechnie uważany za przywódcę Partii Republikańskiej. Pomimo tego, że członkowie partii mieli nadzieję, że były prezydent porzuci retorykę zaprzeczania wyborom po słabych wynikach w połowie kadencji, jego najnowszy wpis w sieci społecznościowej Truth Social pokazuje, że nie tylko sprzeciwia się on wynikom wyborów z 2020 roku, ale nawet neguje nienaruszalność Konstytucji Stanów Zjednoczonych. „Czy odrzucasz wyniki wyborów prezydenckich w 2020 roku i ogłaszasz PRAWDZIWEGO ZWYCIĘZCĘ, czy też masz NOWE WYBORY? Masowe oszustwo tego typu i wielkości pozwala na unieważnienie wszystkich zasad, przepisów i artykułów, nawet tych zawartych w Konstytucji” – napisał Trump w jednym ze swoich postów. Wcześniej Trump wyraził poparcie dla uczestników zamieszek stojących za śmiertelnym atakiem na Kapitol Stanów Zjednoczonych z 6 stycznia 2021 r. We wrześniowym wywiadzie otwarcie potwierdził, że wspiera finansowo niektórych oskarżonych. Obiecał przy tym, że jeśli zostanie ponownie wybrany, ułaskawi skazanych a rząd wystosuje wobec nich oficjalne przeprosiny.

 

WŁOCHY 

Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę ataków terrorystycznych na terenie Afryki Zachodniej oraz tego, że państwa takie jak Mali, Niger, Czad, Nigeria i Burkina Faso ponoszą ciężar śmiertelnych ataków, przedstawiciele regionu wezwali społeczność międzynarodową do zdecydowanej interwencji. Oświadczenie to padło podczas dwudniowej konferencji, zorganizowanej w ramach Dialogu Śródziemnomorskiego. Wydarzenie, rozpoczęte w ubiegły piątek, tj. 2 grudnia w Rzymie, ma na celu zintensyfikowanie współpracy między krajami śródziemnomorskimi w zakresie bezpieczeństwa, zmian klimatycznych, migracji i bezpieczeństwa żywnościowego. Organizacją przedsięwzięcia zajęło się włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Autor: Natalia Potera

 

Euronews, Hungarian PM Viktor Orban accuses EU of blocking funds for 'political reasons' Access to the comments https://www.euronews.com/my-europe/2022/12/02/hungarian-pm-viktor-orban-accuses-eu-of-blocking-funds-for-political-reasons

The Moscow Times, Russia Denounces Oil Price Cap Agreed by EU, G7 https://www.themoscowtimes.com/2022/12/04/russia-denounces-oil-price-cap-agreed-by-eu-g7-a79583

CNN, Trump calls for the termination of the Constitution in Truth Social post https://edition.cnn.com/2022/12/03/politics/trump-constitution-truth-social/index.html

Africanews, Mediterranean Dialogues seeks to address underlying issues in the Sahel https://www.africanews.com/2022/12/03/mediterranean-dialogues-seeks-to-address-underlying-issues-in-the-sahel/

College of Europe – spotkanie informacyjne w Poznaniu

College of Europe in Natolin oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu zapraszają na spotkanie informacyjne w sprawie naboru na studia do Kolegium Europejskiego oraz stypendiów Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dla najlepszych kandydatów z Polski.

Spotkanie odbędzie się 15 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

Podczas spotkania przedstawiciel Kolegium Europejskiego zaprezentuje ofertę studiów i stypendiów, jak również podzieli się własnym doświadczeniem jako absolwent.

College of Europe (Kolegium Europejskie) to jedna z najstarszych uczelni w Europie oferujących podyplomowe studia w zakresie spraw europejskich na poziomie advanced Master of Arts. Została utworzona w Brugii w 1949 r. z inicjatywy Kongresu Haskiego. W 1992 r. utworzono drugi kampus Kolegium Europejskiego w warszawskim Natolinie.

Od prawie 30 lat w kampusie w Natolinie oferowany jest roczny program Europeistycznych Studiów Interdyscyplinarnych prowadzony w języku angielskim i francuskim przez około 100 najwybitniejszych profesorów oraz ekspertów pochodzących z ponad 25 krajów. Celem studiów jest przekazanie wszechstronnej wiedzy o Europie i przygotowanie studentów do międzynarodowej kariery. Co więcej, kampus w Warszawie jest ośrodkiem badań nad historią i cywilizacją europejską oraz nad Europejską Polityką Sąsiedztwa i relacjami Unii Europejskiej z krajami sąsiadującymi.

Co roku, ponad 70% studentów otrzymuje pełne lub częściowe stypendia finansowane ze środków rządowych, instytucji Unii Europejskiej lub sektora prywatnego. Kandydaci z Polski mogą ubiegać się o stypendium Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które pokrywa pełne koszty studiowania.

Spotkanie z Nuncjuszem Apostolskim na Madagaskarze

Współcześnie dyplomacja Stolicy Apostolskiej, ze względu na swój profesjonalizm i wielowiekową tradycję, uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Niemniej jednak, jej działalność jest odmienna od aktywności służb dyplomatycznych z innych państw.

27 września 2022 r. papież Franciszek mianował pochodzącego z Poznania ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach. Święcenia biskupie otrzymał 1 listopada 2022 r. w bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Głównym konsekratorem był kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

W ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkanie z abp. Tomaszem Grysą, podczas którego porozmawiamy o dotychczasowym międzynarodowym doświadczeniu abp. Grysy, a także o tym, w jaki sposób Stolica Apostolska wypełnia swoją misję dyplomatyczną. Dodatkowo porozmawiamy o zadaniach, przed jakimi stoi abp. Tomasz Grysa na placówce na Madagaskarze.

Spotkanie odbędzie się 12 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

Abp Tomasz Grysa – święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1995 r. w poznańskiej katedrze z rąk abp. Jerzego Stroby. W latach 1997-2001 kontynuował studia specjalistyczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. Równolegle odbywał studia z nauk dyplomatycznych na Papieskiej Akademii Kościelnej. 1 lipca 2001 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, w której został powołany na następujące placówki: Przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej w Rosji, Nuncjatura Apostolska w Indiach i Nepalu, Nuncjatura Apostolska w Belgii i Luksemburgu, Nuncjatura Apostolska w Meksyku, Nuncjatura Apostolska w Brazylii, Stałe Przedstawicielstwo Obserwacyjne Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku, Delegatura Apostolska w Jerozolimie i Palestynie oraz Nuncjatura Apostolska w Izraelu i na Cyprze. Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę arcybiskupem tytularnym Rubikonu oraz nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach i na wyspie Reunion 27 września 2022 r.