Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie „Koronacja Karola III. Przyszłość monarchii Zjednoczonego Królestwa”

W Cyryl Club odbyła się debata pod hasłem „Koronacja Karola III. Przyszłość monarchii Zjednoczonego Królestwa”.

Rozmawialiśmy m.in. o przyszłości, jaka czeka Wspólnotę Narodów, wyzwaniach, z którymi nowy król będzie musiał się zmierzyć oraz o tym, jak nowy władca jest postrzegany przez społeczeństwo.

Naszym gościem był dr Marcin Łukaszewski, a spotkanie poprowadzili Katarzyna Naskręt i Emil Plewa z Forum Młodych Dyplomatów.

Dziękujemy Panu Łukaszewskiemu za interesującą dyskusję!
Dziękujemy także za Waszą obecność i zapraszamy na kolejne spotkania!

 

 

W poszukiwaniu sprawiedliwości: Polska i reparacje wojenne od Niemiec

W Polsce kwestia reparacji wojennych wciąż pozostaje tematem budzącym duże emocje. Wielu ludzi nadal uważa, że Niemcy powinni zadośćuczynić za wyrządzone szkody podczas II wojny światowej. Inni jednak uważają, że taka kwestia jest już przeszłością i należy skupić się na budowaniu dobrych relacji między Polską a Niemcami w teraźniejszości.

Z tego powodu zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie z wiceministrem spraw zagranicznych Arkadiuszem Mularczykiem, podczas którego omówimy temat dotyczący szkód wojennych, jakie Polska poniosła w wyniku działań wojennych, szczególnie w okresie niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej. Specjalną uwagę poświęcimy stratom wojennym Poznania oraz Wielkopolski w czasie II wojny światowej.

Bardzo ważnym tematem, który zostanie poruszony podczas wydarzenia, będzie kwestia wypłacenia reparacji przez Niemcy. Przyjrzymy się temu, jak wypłacenie reparacji mogłoby wpłynąć na relacje między Polską a Niemcami oraz jakie szanse są na otrzymanie reparacji wojennych.

Arkadiusz Mularczyk – sekretarz stanu ds. polityki europejskiej. W kadencji Sejmu 2019-2023 wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Ustawodawczej. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Pełni także funkcję Przewodniczącego Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego oraz od 2022 r. Pełnomocnika Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 5 czerwca 2023 r. o godz. 16:00 w siedzibie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu – w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

Prasówka dyplomatyczna 23-29.05.2023

TURCJA

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan ugruntował swoje miejsce w tureckiej polityce jako najdłużej urzędujący przywódca, wygrywając w niedzielę w drugiej turze ze swoim kontrkandydatem – Kemalem Kılıçdaroğlu 52,14% do 47,86%. 

Triumfujący Erdoğan zwrócił się na krótko do swoich zwolenników przed swoją rezydencją w dzielnicy Kısıklı w Stambule przed udaniem się do stolicy Ankary, do kompleksu prezydenckiego, aby wygłosić przemówienie o zwycięstwie w wyborach. 

W większości prowincji ulice były pełne rozradowanych zwolenników prezydenta, samochody trąbiły klaksonami, a ludzie machali tureckimi flagami i plakatami Erdoğana. Przed kompleksem prezydenckim ogromny tłum (około 320 000, według Erdoğana) czekał na prezydenta przez wiele godzin, zanim ten pojawił się na scenie ustawionej przed budynkiem, aby wygłosić przemówienie. 

Prezydent podkreślił, że „wszystkie 85 milionów ludzi” w Turcji „wygrało dzisiaj”, niezależnie od wspieranego przez nich kandydata, chwaląc naród za wolę demokracji. „Nikt dzisiaj nie przegrał. Nie czujemy się urażeni czyimś wyborem. Nadszedł czas, aby odłożyć wszystko na bok i zjednoczyć się, aby zrealizować nasze narodowe marzenia. To szczere wezwanie” – powiedział. 

O swojej pracy powyborczej Erdoğan powiedział, że będą nadal poświęcać cały swój czas pracy dla kraju, traktując priorytetowo leczenie ran w prowincjach dotkniętych trzęsieniami ziemi 6 lutego. „Kolejną pilną sprawą jest rozwiązanie problemów wynikających ze wzrostu cen spowodowanego inflacją. Nie jest to dla nas trudne zadanie. Zobaczycie, że wraz ze spadkiem stóp procentowych inflacja będzie spadać – powiedział.

 

NIEMCY, ROSJA

Kilkuset niemieckich urzędników i lokalnych pracowników niemieckich instytucji pracujących i mieszkających w Rosji będzie musiało opuścić kraj lub stracić pracę w najbliższych dniach na polecenie Kremla, co drastycznie ogranicza obecność Niemiec w kraju. Niemieckie media określiły to posunięcie jako „dyplomatyczne wypowiedzenie wojny” przez Moskwę, a niemieckie MSZ określiło rosyjskie sankcje jako „jednostronną, nieuzasadnioną i niezrozumiałą decyzję”. Przyjaciół już nie Decyzja rosyjskiego MSZ oznacza, że od 1 czerwca zaostrzy się limit osób, które Niemcy mogą wysyłać do Rosji lub tam zatrudniać, czy to w rosyjskiej ambasadzie, czy w instytucjach działających w obszarze kultury i edukacji. Akcja obejmie kilkaset osób. Wśród nich są nie tylko urzędnicy ambasady i konsulatu, ale także pracownicy instytutu kultury Goethego w kraju, niemieckiej szkoły, przedszkoli i nauczycieli pracujących w rosyjskich szkołach.

 

JAPONIA, KOREA PÓŁNOCNA

Ministerstwo obrony Japonii poinformowało w poniedziałek (29 maja), że ich kraj dąży do zniszczenia każdego północnokoreańskiego pocisku rakietowego, który narusza jego terytorium. Przygotowuje się do tego po tym, jak Korea Północna poinformowała Japonię o planie wystrzelenia satelity między 31 maja a 11 czerwca.

Uzbrojona w broń nuklearną Korea Północna twierdzi, że ukończyła budowę pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego, a przywódca Kim Dzong Un zatwierdził ostatnie przygotowania do wystrzelenia go na orbitę.

Analitycy twierdzą, że satelita wojskowy zwiększyłby możliwości obserwacji Korei Północnej i poprawiłby jej zdolność do atakowania celów w przypadku wojny. Korea Północna przeprowadziła również w ostatnich miesiącach serię testów rakiet i broni, w tym nowego międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe.

 

Autor: Natalia Potera

 

DailySabah, Erdoğan wins another Turkish election https://www.dailysabah.com/politics/elections/erdogan-wins-another-turkish-election 

EuroNews, Russia to expel hundreds of German workers by start of June  https://www.euronews.com/2023/05/27/russia-to-expel-hundreds-of-german-workers-by-start-of-june 

CNN, Japan aims to destroy any North Korean missile after it warns of satellite launch  https://www.channelnewsasia.com/asia/japan-north-korea-missile-destroy-satellite-launch-3522531

Koronacja Karola III. Przyszłość monarchii Zjednoczonego Królestwa

Koronacja Karola III była wydarzeniem, które śledziło ponad 2 miliardy osób na całym świecie. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii brytyjskiej monarchii od 70 lat, gdyż do tej pory rządziła królowa Elżbieta II. Wielu zastanawia się, jaki wpływ będzie miała nowa monarchia na przyszłość Zjednoczonego Królestwa. Karol jako król będzie działał na rzecz rozwoju monarchii i utrzymania jedności, ale stanie przed wyzwaniami, takimi jak skutki Brexitu oraz dążenie do niepodległości przez kraje wchodzące w skład Commonwealth realm.

Podczas tego spotkania poruszone zostaną m.in. następujące wątki:

  • Czy Wielkiej Brytanii grozi rozpad?
  • Jaka przyszłość czeka Wspólnotę Narodów?
  • Czy nowy król zdoła sprostać tym wyzwaniom?
  • Jak nowy władca jest postrzegany przez społeczeństwo?
  • Jak będzie kształtować się przyszłość monarchii – czy tradycje zostaną zachowane czy wprowadzone zostaną zmiany?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z dr. Marcinem Łukaszewskim, adiunktem w Zakładzie Kultury Politycznej Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które odbędzie się we wtorek 30 maja 2023 r. o godzinie 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań). Spotkanie poprowadzą Katarzyna Naskręt i Emil Plewa z Forum Młodych Dyplomatów.

Spotkanie z Ministrem do Spraw Unii Europejskiej

Za nami kolejne spotkanie w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów!
 
Dzisiaj w VI LO w Poznaniu mieliśmy okazję zorganizować wydarzenie z udziałem Ministra do Spraw Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sęk, podczas którego zebrana młodzież zadawała pytania dotyczące różnych aspektów polityki międzynarodowej i stosunków międzynarodowych.
 
Dziękujemy Panu Ministrowi, a także VI LO w Poznaniu – w szczególności młodzieży i dyrekcji – za współorganizację dzisiejszego wydarzenia! Jesteśmy przekonani, że wiele młodych ludzi po tym spotkaniu zainteresuje się tematyką spraw międzynarodowych!
 

Prasówka dyplomatyczna 16-22.05.2023

UKRAINA

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który udał się do Japonii na spotkanie Grupy Siedmiu (G7), porównał zniszczenia w Bachmucie do zniszczeń w Hiroszimie po zrzuceniu na nią bomby atomowej. Zaprzeczył przy tym, jakoby Rosja przejęła całkowitą kontrolę nad miastem. Dodał także, że zdjęcia z Hiroszimy „naprawdę przypominają” mu Bachmut i inne ukraińskie miasta.

„Tak samo, nie zostało nic żywego, wszystkie budynki zostały zrujnowane” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej.

Istnieją sprzeczne twierdzenia co do tego, kto kontroluje Bachmut. W sobotę szef rosyjskiej prywatnej grupy wojskowej Wagner, Jewgienij Prigożyn, twierdził, że przejął kontrolę nad miastem po miesiącach brutalnych walk, mówiąc, że przekaże je Rosji jeszcze w maju.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył gratulacje za „zakończenie operacji wyzwolenia Artemowska” – poinformowała Kreml rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS, używając sowiecko-rosyjskiego nazewnictwa miasta.

Zełenski wykorzystał konferencję, aby ponownie zaprzeczyć, że Bachmut jest pod rosyjską kontrolą od niedzieli, twierdząc, że ukraińscy żołnierze pozostają w mieście. Siły Zbrojne Ukrainy (AFU) poinformowały, że kontynuują walkę z Rosją w mieście i posuwają się naprzód na przedmieściach, co „bardzo utrudnia wrogowi pozostanie w Bachmucie”.

 

PAKISTAN 

Były premier Pakistanu, Imran Khan, oskarżył szefa sztabu armii (COAS), generała Asima Munira, o próbę powstrzymania go przed powrotem do władzy.

Khan, przemawiając ze swojej rezydencji we wschodnim mieście Lahore, oskarżył policję o aresztowanie 7500 demonstrantów, którzy prawdopodobnie pochodzili z jego partii. Wezwał przy tym swoich zwolenników do zachowania spokoju w przypadku ponownego aresztowania, dodając, że rząd kierowany przez premiera Shehbaza Sharifa wykorzysta przypadki przemocy do rozprawienia się z działaczami i przywódcami opozycji.

Protesty przeciwko jego aresztowaniu z 9 maja wywołały powszechne niepokoje, a tłum jego rzekomych zwolenników szturmował rezydencję najwyższego dowódcy wojskowego w Lahore i podpalił ją.

 

FILIPINY, JAPONIA 

Filipiny były jednym z krajów w Azji, w których odbyły się protesty wzywające Japonię – będącą tegorocznym szefem Grupy Siedmiu (G7) – do zakończenia publicznego finansowania paliw kopalnych.

Azjatycki Ruch Ludowy ds. Zadłużenia i Rozwoju (APMDD) poinformował w czwartek, że wiece odbyły się między innymi na Filipinach, w Wietnamie, Tajlandii, Nepalu, Pakistanie, Sri Lance i Japonii. Do protestów doszło tuż przed szczytem przywódców G7 w Hiroszimie w dniach 19-21 maja.

W kwietniowym raporcie stwierdzono, że kraje G7 zgodziły się na ograniczenie zużycia gazu i zwiększenie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, przy jednoczesnym przyspieszeniu wycofywania paliw kopalnych. Podkreśla się jednak, że nie ustalili oni konkretnej daty ostatecznej rezygnacji z energii węglowej.

 

WŁOCHY 

Organizacje pozarządowe we Włoszech krytykują Europę za pośrednie przyzwolenie na śmierć migrantów na Morzu Śródziemnym. Włochy stoją w obliczu największego napływu migrantów od 2017 roku. Od stycznia ponad 900 osób zginęło podczas próby przedostania się przez Morze Śródziemne. Organizacje pozarządowe zarzucają Unii Europejskiej, że pozwala na śmierć na morzu osobom uciekającym przed konfliktami i biedą.

Skrajnie prawicowa premier Włoch, Giorgia Meloni, doszła do władzy w październiku 2022 r.. W swojej kampanii obiecała zająć twarde stanowisko przeciwko nielegalnej imigracji, nalegając przy tym na większą współpracę Europy w celu rozwiązania problemu napływu imigrantów. 

W tym roku do Włoch przybyło już ponad 45 000 migrantów, co jest najwyższą liczbą od 2017 r. W odpowiedzi centroprawicowa koalicja w tym kraju ogłosiła stan wyjątkowy i wielokrotnie wzywała do większej solidarności w Unii Europejskiej w celu rozwiązania problemu przepływów migracyjnych. Środek ten ma na celu przyspieszenie procedur przyjmowania, ale także przyspieszenie wydalania.

 

Autor: Natalia Potera 

 

CNN, Zelensky compares Bakhmut destruction to Hiroshima https://edition.cnn.com/2023/05/21/europe/hiroshima-bakhmut-zelensky-g7-intl/index.html  

AlJazeera, ‘Don’t have a problem with army chief,’ Imran Khan says https://www.aljazeera.com/news/2023/5/21/dont-have-a-problem-with-army-chief-imran-khan-says

AsiaNews, Asia-wide protests vs Japan’s financing of fossil fuel reach Philippines https://asianews.network/asia-wide-protests-vs-japans-financing-of-fossil-fuel-reach-philippines/ 

Euronews, NGOs in Italy slam Europe for allowing migrant deaths in the Mediterranean https://www.euronews.com/2023/05/18/ngos-in-italy-slam-europe-for-allowing-migrant-deaths-in-the-mediterranean 

Spotkanie z Ministrem do Spraw Unii Europejskiej w VI LO w Poznaniu

22 maja 2023 r. o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie dla uczniów w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów z Ministrem do Spraw Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sęk w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (ul. Krakowska 17A, Poznań), organizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu.

Podczas spotkania uczniowie będą mogli dowiedzieć się m.in. jakie zadania stawiane są przed Ministrem do Spraw Unii Europejskiej, jak obecnie wyglądają relacje na linii Polska – Unia Europejska oraz jaką ofertę przygotowuje państwo polskie w kontekście programów stażowych i praktyk w instytucjach europejskich.

Spotkanie „Retoryka prezydencka w trakcie wizyty Wołodymyra Zełenskiego”

W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyła się dyskusja na temat retoryki prezydenckiej.
W szczególności przyglądaliśmy się retoryce prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydenta Ukrainy podczas spotkania na Placu Zamkowym w Warszawie.
 
Naszym gościem był dr hab. Bartosz Hordecki z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM
 
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów.
 
Dziękujemy za interesujące spotkanie!

Polacy za granicą 10-17.05.2023

CZECHY

Uczniowie klasy 6. Polskiej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy wzięli udział w podróży poświęconej poszukiwaniu polskich śladów w Brnie. Wyjazd ten został zorganizowany w związku ze stuleciem polonistyki w Czechach. Uczestnicy wydarzenia nie tylko odwiedzili najciekawsze zakątki miasta, w tym Uniwersytet Masaryka, ale również wzięli udział w próbie zespołu tanecznego Poľana.

W czwartek 4 maja uczniowie gościli na Wydziale Filozoficznym, po którym oprowadziła ich Renata Putzlacher-Buchtowa. Pobyt zakończono u brneńskich polonistów w Instytucie Slawistyki. Dalszym oprowadzaniem zajęła się Tereza Palátová, studentka polonistyki na tamtejszym uniwersytecie. Uczniowie dotarli na Zamek Szpilberg gdzie zatrzymali się przy tablicy poświęconej więzionym tam polskim rewolucjonistom, którzy stanęli w obronie polskiej niepodległość i demokracji.

 

Polonijna Agencja Informacyjna, http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=26929

 

BELGIA

7 maja b.r. już po raz drugi odbył się w Brukseli Dzień Polski, który przyciągnął liczne grupy mieszkańców i turystów do parku Cinquantenaire.

Piknik z założenia miał być idealną możliwością dla obcokrajowców, chcących dowiedzieć się więcej o kulturze i historii Polski, ale także dla Polaków przebywających na emigracji. Organizatorzy nie kryli zadowolenia z tego, że belgijska odsłona wydarzenia dołączyła do Polish Heritage Days – Dni Polskiego Dziedzictwa, świętowanych na całym świecie w maju przez Polaków mieszkających poza swoją ojczyzną.

Przez wzgląd na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, motywem przewodnim tegorocznego Dnia Polskiego w Brukseli była astronomia,. Z tej okazji Ambasada RP w Belgii przygotowała pokazy astronomiczne i VR (wirtualnej rzeczywistości), kino 5D i warsztaty artystyczne.

 

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=26930

 

UZBEKISTAN

W stolicy Uzbekistanu – Taszkencie – została zorganizowana charytatywna aukcja w na rzecz obywateli Ukrainy cierpiących na skutek rosyjskiej agresji. 

Dzięki inicjatywnie Ambasady RP i Ambasady Ukrainy w Uzbekistanie, polsko-ukraińska grupa Babooshki miała możliwość wystąpienia podczas charytatywnej imprezy, zorganizowanej w przeddzień międzynarodowego festiwalu jazzowego.

Wydarzenie rozpoczęli Ambasador Ukrainy w Uzbekistanie – Pan Mykola Doroshenko – i Ambasador RP w Uzbekistanie – Pan Radosław Gruk. W swoim wystąpieniu polski dyplomata powitał przybyłych gości słowami: „Jestem niezwykle dumny, że mój kraj Polska, w tym tragicznym dla Ukraińców czasie stał się nie tylko bezpieczną przystanią dla milionów uciekających przed rosyjską agresją Ukraińców ale jest również miejscem gdzie Ukraińcy mogą bez ograniczeń zajmować się tworzeniem kultury czego przykładem jest obecny dziś z nami polsko-ukraiński zespół Babooshki”.

Po koncercie odbyła się licytacja przedmiotów podarowanych przez Ambasadorów obu państw. Łącznie udało się zebrać 5 150 zł. Całość zebranych środków zostanie przekazana na fundusz United 24.

 

Ambasada RP w Taszkencie / Polsha Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi https://www.facebook.com/PolishEmbassyUZ/posts/pfbid0BvTmLWJQiGjESjFbjHgCaW1vn441QZvREFdSr9XWRXNx5sMtVyMqwEf6JEU3BpSJl 

 

Autor: Natalia Potera