Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Atak Hamasu na Izrael: przyczyny i skutki

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu serdecznie zaprasza na wykład pt. „Atak Hamasu na Izrael: przyczyny i skutki„, który odbędzie się 9 listopada 2023 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (ul. Młyńska 14, Poznań). Wydarzenie poprowadzi dr Artur Pohl z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W ostatnich tygodniach atak Hamasu na Izrael stał się źródłem zaniepokojenia na arenie międzynarodowej. Wystrzelenie tysięcy rakiet ze Strefy Gazy, przeniknięcie bojowników Hamasu na teren Izraela oraz liczba ofiar, w tym cywilów, budzą wiele pytań i kontrowersji.

Nasz ekspert przybliży przyczyny i skutki tego zdarzenia. Wykład będzie okazją do zgłębienia tła konfliktu Izrael-Palestyna oraz zrozumienia współczesnych wydarzeń, które mają wpływ na sytuację w regionie.

Odznaczenie weteranów walk o niepodległość w USA i uporządkowanie polskich grobów na cmentarzu na Węgrzech

USA

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył weteranów walk o niepodległość, działaczy opozycji antykomunistycznej oraz działaczy społeczności polonijnej medalami „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”. Oprócz tego wraz z amerykańskimi przedstawicielami Polonii uhonorował pamięć polskich żołnierzy na cmentarzach w Chicago i Niles.

 

https://www.kombatanci.gov.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/3209-2022-10-24-wizyta-szefa-udskior-i-biskupa-polowego-wp-na-cmentarzu-pow%C4%85zkowskim-i-cmentarzu-wojskowym-na-pow%C4%85zkach.html

 

Wielka Brytania

W wieku 101 lat zmarł Jan Stangryciuk-Black, bohater II wojny światowej, odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych i Medalem Lotniczym. Urodził się w 1922 roku w Chełmie, pięć lat przed rozpoczęciem II wojny światowej wyemigrował do Argentyny. W 1942 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych i wyjechał do Wielkiej Brytanii na szkolenie, ponieważ miał wstąpić do sił lotniczych. Jako jedyny przeżył katastrofę samolotu w trakcie lotu szkoleniowego, po kilku miesiącach leczenia powrócił do służby, tym razem w 300. Dywizjonie Bombowym “Ziemi Mazowieckiej”. Po zakończeniu wojny pozostał w Wielkiej Brytanii.

 

https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/3266343,nie-zyje-jan-stangryciukblack-jeden-z-ostatnich-lotnikow

https://www.pap.pl/aktualnosci/nie-zyje-kombatant-jan-stangryciuk-black-podczas-ii-wojny-swiatowej-byl-strzelcem

 

Węgry

Uczniowie Szkoły Polskiej przy Ambasadazie RP w Budapeszcie uporządkowali polskie groby na cmentarzu Ujkozmeto. Inicjatywa ta jest podejmowana już od kilku lat i stała się tradycją lokalnej Polonii. W tym roku powołano także drużynę zuchową i harcerską ZHR w Szkole Polskiej, co pozwala uczniom na dodatkowe zaangażowanie w polonijne aktywności.

 

http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29748

 

Bułgaria

W czasie święta niepodległości Bułgarii członkowie Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Władysława Warneńczyka i Polskiego Klubu Warna, a także bułgarska Polonia, spotkali się nad Morzem Czarnym. Odbyła się seria wydarzeń poświęconych polskiej kulturze – między innymi czytano fragmenty “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej (w ramach Narodowego Czytania). W wydarzeniu wzięła udział m.in. Konsul RP w Bułgarii Małgorzata Hejduk-Gromek.

 

https://www.gov.pl/web/bulgaria/warsztaty

 

Bułgaria c.d.

W Sofii otwarto wystawę plenerową “Against the sands of time. Documentation and reconstruction of world heritage – the Polish experience”. Wystawa poświęcona jest w głównej mierze osiągnięciom polskich archeologów – m.in. Mieczysławowi Domaradzkiemu, bardzo zasłużonego dla bułgarskiej archeologii. W inauguracji wystawy wzięła udział jego żona, prof. Lidia Domaradzka, a także członkowie MSZ Bułgarii

 

https://www.gov.pl/web/bulgaria/otwarcie-wystawy-plenerowej-against-the-sands-of-time-documentation-and-reconstruction-of-world-heritage—the-polish-experience-w-sofii

 

Autor: Dominika Dobrowolska

Aktualne nabory w organizacjach oraz instytucjach międzynarodowych – listopad 2023

Wszystkich zainteresowanych pracą, stażem bądź dodatkową aktywnością w organizacjach i instytucjach międzynarodowych serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych o trwających naborach.Osoby, które dokonają zgłoszenia w niżej wymienionych naborach uprasza się o przekazanie informacji o tym fakcie Ministerstwu Spraw Zagranicznych na adres konkursy@msz.gov.pl, z podaniem nazwy stanowiska w tytule wiadomości. Ogłoszenia, których termin aplikacji mija w listopadzie 2023 roku, prezentują się następująco:

 

  • Komisja Europejska, podległe jej agencje i instytucje oferują płatne staże dla absolwentów szkół wyższych, a także dla osób studiujących co najmniej trzy lata. O odbycie praktyki lub stażu nie mogą się ubiegać osoby, które pracowały lub odbyły praktykę lub staż (trwające dłużej niż 6 tygodni) w jakiejkolwiek unijnej instytucji (agencji itp.). Czas trwania wynosi 5 miesięcy. Terminy najbliższego rozpoczęcia stażu to 1 marca 2024 roku. Dodatkowe informacje, kryteria naboru oraz zasady aplikowania znajdują się na stronie: https://traineeships.ec.europa.eu/, zaś odnośniki do stron organizacji międzynarodowych, które prowadzą nabory znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/przydatne-linki.

 

  • Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) prowadzi nabór na stanowiska administratorów w dziedzinie transportu. Nabór prowadzony jest do 7 listopada 2023 roku do godz. 12:00. Więcej informacji na temat wymaganych kwalifikacji i warunków udziału w konkursie oraz procesu zgłaszania się do konkursu można znaleźć na stronie: https://eu-careers.europa.eu/pl/administrators-field-transport.

 

 

  • UNESCO informuje o wolnych stanowiskach pracy, między innymi między innymi w sektorze kultury, biurze dyrekcji generalnej, sektorze budżetu i finansów w dziedzinie nauk przyrodniczych oraz biurze planowania strategicznego, na stronie internetowej organizacji: https://careers.unesco.org/go/All-jobs-openings/782502/.

 

 

 

  • Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD) prowadzi nabory na szereg stanowisk. Szczegółowe informacje dotyczące naborów znajdują się na: https://www.ifad.org/en/careers.

 

 

Atak w Brukseli, Joe Biden w Tel Awiwie oraz spotkanie Putin-Orban

BELGIA

W poniedziałek 16 października w Brukselii miał miejsce atak terrorystyczny, w wyniku którego zastrzelonych zostało dwóch szwedzkich kibiców piłkarskich. Głównym podejrzanym jest przebywający w Belgii nielegalnie Tunezyjczyk, który dzień po zamachu został w wyniku konfrontacji zastrzelony przez policję. Do odpowiedzialności za atak przyznało się tzw. Państwo Islamskie. 

W piątek belgijski minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne ustąpił ze stanowiska. Quickenborne przyjął na siebie odpowiedzialność za niepowodzenie belgijskiej prokuratury w wykonaniu zeszłorocznego żądania Tunezji o ekstradycje podejrzanego o atak mężczyzny. 

Brukselski prokurator Tim De Wolf za porażkę obwiniał niedobory kadrowe. „To pomaga w wyjaśnieniu przebiegu zdarzeń, ale nie jest usprawiedliwieniem”, mówił De Wolf. 

Premier Belgii Alexander De Croo zapowiedział wzmocnienie szeregów zarówno brukselskiej prokuratury jak i federalnej policji rządowej. 

 

IZRAEL

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w środę 18 października w Tel Awiwie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Biden zapewnił Izrael o całkowitym wsparciu Stanów Zjednoczonych w toczonej wojnie z Hamasem. Zapowiedział, że zwróci się do Kongresu z prośbą o zatwierdzenie bezprecedensowego pakietu wsparcia.  

Wyraził również smutek i oburzenie w związku z eksplozją w szpitalu Al-Ahly w Strefie Gazy, podkreślając przy tym, że w amerykańskiej ocenie to nie Izrael ponosi za nią odpowiedzialność. Na chwilę obecną nie można jednoznacznie stwierdzić która strona wystrzeliła pocisk, który we wtorek uderzył w szpital. 

Biden wezwał Netanjahu do toczenia działań wojennych bez pociągania za nimi palestyńskich ofiar cywilnych oraz zapowiedział, że USA przeznaczy 100 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. Podkreślił, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków. 

Joe Biden podczas swojej wizyty na Bliskim Wschodzie miał również udać się do Jordanii w celu wzięcia udziału w szczycie z przywódcami Egiptu, Jordanii oraz Autonomii Palestyńskiej. Jednak z powodu wybuchu w szpitalu w Gazie spotkanie zostało odwołane

Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Egiptu Abdelem Fattah el-Sissi prezydentowi USA udało się wynegocjować otwarcie granicy z Egiptem dla 20 ciężarówek z pomocą humanitarną dla ludności Strefy Gazy. Ciężarówki wjechały do Strefy w sobotę. Izrael potwierdził, że nie stanie na drodze zaopatrzenia dla ludności cywilnej jadącego z Egiptu. Jednakże, nie pozwoli na przewóz pomocy humanitarnej przez swoje własne terytorium, dopóki przetrzymywani przez Hamas zakładnicy nie zostaną uwolnieni. 

 

ROSJA / WĘGRY

Podczas zorganizowanego przez Chińską Republikę Ludową Forum Pasa i Drogi doszło do prywatnego spotkania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Rozmowa dotyczyła m.in. dostaw gazu i ropy z Rosji do Węgier oraz planów budowy nowych bloków węgierskiej elektrowni atomowej przez Rosatom.

Putin wyraził satysfakcję, że w Europie nadal istnieją państwa, które chcą utrzymywać relacje z Rosją. Orban powiedział, że Węgry zawsze chciały pozostać w przyjaznych stosunkach z Moskwą, pomimo uszczerbku jakiego doznały one na skutek „rosyjskiej operacji wojskowej” oraz sankcji unijnych. Podkreślił też chęć kontynuacji współpracy gospodarczej. 

 

Autor: Julia Makurat

 

DW, Spotkanie Putin-Orban: zadowolenie z postawy Węgier https://www.dw.com/pl/spotkanie-putin-orban-zadowolenie-z-postawy-w%C4%99gier/a-67123107

OSW, Spotkanie Orban-Putin w Pekinie: Węgry coraz dalej od Zachodu https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2023-10-19/spotkanie-orban-putin-w-pekinie-wegry-coraz-dalej-od-zachodu

Politico, Belgium unveils new security measures, justice chief after Brussels attack https://www.politico.eu/article/belgium-announce-new-security-measures-brussels-attack/

TVN24, Tak zwane Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za atak terrorystyczny w Brukseli https://tvn24.pl/swiat/belgia-atak-terrorystyczny-w-brukseli-panstwo-islamskie-wzielo-odpowiedzialnosc-7396727

BBC, Israel Gaza: Biden clinches deal with Egypt to allow aid https://www.bbc.com/news/world-middle-east-67142031

Euractiv, Joe Biden w Izraelu: USA będą z wami na zawsze https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/joe-biden-w-izraelu-usa-beda-z-wami-na-zawsze/

Sytuacja na Bliskim Wschodzie eskaluje, a Australia głosuje w historycznym referendum

IZRAEL / STREFA GAZY

Od ataku Hamasu na Izrael minął już tydzień, a konflikt nie traci na brutalności. W sobotę 7 października tysiące rakiet spadło na izraelskie miasta podczas gdy uzbrojone siły Hamasu wdarły się na terytorium Izraela za pomocą motorów, ciężarówek czy nawet paralotni. Lider Hamasu Ismail Haniyeh powiedział: „Mamy wam do przekazania tylko jedną rzecz, wynoście się z naszej ziemi. Zejdźcie nam z oczu. Wynoście się z naszego miasta Al.-Quds (Jerozolima) i naszego Meczetu Al-Aksa. Nie chcemy dłużej widzieć was na tej ziemi. Ta ziemia jest nasza, Al-Quds jest nasze, wszystko tutaj jest nasze. Jesteście obcymi na tej czystej i błogosławionej ziemi. Nie ma tu dla was bezpiecznego miejsca.” Prezydent USA Jo Biden opisał 7 października 2023 jako „najkrwawszy dzień dla Żydów od czasu Holokaustu.” 

W odpowiedzi Izrael zasypał Strefę Gazy rakietami, a prezydent Izraela Benjamin Netanyahu zapowiedział użycie „wszystkiego co może do zniszczenia zdolności Hamasu”. Do strefy odcięte zostały dostawy prądu, paliwa i żywności. Na stan rzeczy z 14 października Izrael poinformował o przygotowaniach do skoordynowanego ataku na Gazę z powietrza, morza i lądu. W piątek zrzucał na Strefę ulotki wzywające mieszkańców północnej części, których liczba sięga ok. 1,1 mln, do natychmiastowej ewakuacji na południe. 

 

AUSTRALIA

W sobotę 14 października w Australii odbyło się referendum na temat zmiany konstytucji i utworzenia organu doradczego parlamentu, w którym reprezentowani byliby przedstawiciele rdzennych mieszkańców państwa. Z większością 60:40 społeczeństwo Australii zagłosowało jednak przeciwko proponowanym zmianom.  Do głosowania „tak” zachęcał premier Australii Anthony Albanese. Po ogłoszeniu wyników mówił: „Ten moment niezgody nas nie definiuje i nie podzieli nas. Nie jesteśmy tylko wyborcami, którzy głosowali „tak” „nie”. Jesteśmy wszyscy Australijczykami.” Lider opozycji Peter Dutton powiedział, że wynik referendum jest „dobry dla państwa”, „Australijska opinia publiczna odrzuciła propozycję podzielenia nas na podstawie pochodzenia lub rasy i to jest wielka rzecz dla naszego kraju.” 

 

ARABIA SAUDYJSKA

Arabia Saudyjska wstrzymuje rozmowy o normalizacji relacji z Izraelem. O decyzji miała już zostać poinformowana administracja USA. 

Oba państwa nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych, Arabia Saudyjska nigdy nie uznała Izraela i nie przystąpiła w 2020 do zawartych pod patronatem Stanów Zjednoczonych Porozumień Abrahamowych, na podstawie których Izrael uznały Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, a następnie Maroko i Sudan. Jednakże w ciągu ostatnich miesięcy pomiędzy Arabią a Izraelem miały toczyć się rozmowy entuzjastycznie wspierane przez USA. 

Decyzja miała zostać podyktowana odpowiedzią Izraela na przeprowadzony tydzień temu atak Hamasu. 

 

Autor: Julia Makurat

 

Euractiv, Arabia Saudyjska wstrzymuje rozmowy z Izraelem o normalizacji stosunków https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/arabia-saudyjska-wstrzymuje-rozmowy-z-izraelem-o-normalizacji-stosunkow/

France24, Saudi Arabia pauses normalisation talks with Israel amid ongoing war with Hamas https://www.france24.com/en/middle-east/20231014-saudi-arabia-pauses-normalisation-talks-with-israel-amid-ongoing-war-with-hamas

Euractiv, Australia: Porażka referendum w sprawie aborygenów https://www.euractiv.pl/section/all/news/australia-porazka-referendum-w-sprawie-aborygenow/

BBC, The Voice: Australians vote No in historic referendum https://www.bbc.com/news/world-australia-67110193

Politico, Ground invasion of Gaza ‘imminent’ Israeli officials say https://www.politico.com/news/2023/10/13/gaza-ground-invasion-israel-00121452

The Guardian, Seven days of terror that shook the world and changed the Middle East https://www.theguardian.com/world/2023/oct/14/seven-days-of-terror-that-shook-the-world-and-changed-the-middle-east

Piknik polonijny w Belgradzie, odznaczenie weterana powstania warszawskiego w Bostonie oraz uroczystość upamiętnienia ofiar Operacji Polskiej NKWD w Żytomierzu

PERU

W ramach obchodów stulecia dyplomatycznych relacji polsko-peruwiańskich przekazano burmistrzowi San Luis pamiątkową tablicę z tej okazji. Oprócz tego otwarta została wystawa dotycząca kultu maryjnego w Polsce – zawierająca trzydzieści obrazów Maryi tworzonych na przestrzeni ostatnich siedmiuset lat.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29508

 

USA

W Bostonie Tadeusz Gocławski, 96-letni weteran powstania warszawskiego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie zostało wręczone przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Marka Magierowskiego. Tadeusz Gocławski w wieku piętnastu lat wstąpił do AK, w czasie powstania warszawskiego walczył na Śródmieściu, Starym Mieście i Ochocie. Odniósł rany w powstaniu, a po jego kapitulacji był więźniem niemieckiego obozu, a następnie został skierowany do pracy przymusowej. Po wojnie wyemigrował do USA, walczył także w wojnie koreańskiej. Przyznane odznaczenie jest ważnym docenieniem jego zasług na rzecz walki o polską niepodległość.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29502

 

SERBIA

W Belgradzie, w ośrodku badawczym Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Belgradzkiego odbył się piknik polonijny. Uczestnicy pikniku mieli okazję odpocząć na świeżym powietrzu w malowniczej okolicy, skorzystać ze zorganizowanych atrakcji, a przede wszystkim – spotkać się z rodakami mieszkającymi w Serbii. W pikniku wzięli udział przedstawiciele Ambasady RP w Belgradzie oraz niedawno utworzonego Instytutu Polskiego w Belgradzie.  

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29497

 

KAZACHSTAN

Dzięki Karagandyjskiemu Obwodowemu Stowarzyszeniu Polaków „Polonia” oraz z inicjatywy studentek Karagandyjskiego Uniwersytetu Bukietowa zorganizowano wieczór poetycki, podczas którego czytano wiersze Wisławy Szymborskiej. W tym roku obchodzono w lipcu setną rocznicę urodzin noblistki – z tej okazji rok 2023 został także ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej. 

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29445

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0wpERVQVAFBruBuwLD2g3tuxmczHpjUKSjpzU5MeiaoHCngZgpfVEKqEot5CLZT7rl&id=100064822835586

 

UKRAINA

W Żytomierzu odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary Operacji Polskiej NKWD z lat 1937-38. W obchodach wzięła udział prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie – Wiktoria Laskowska-Szczur oraz sekretarz miejskiej rady – Wiktor Klimiński. Podkreślono, jak ważna jest dbałość o pamięć ofiar radzieckiego terroru. W Żytomierzu i okolicach ofiarami sowieckich represji stało się ponad 40 000 osób.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29465

https://zt-rada.gov.ua/?pages=17505

 

UKRAINA CD.

Na Wołyniu odsłonięto grób Bohdana Szczerbyka – ukraińskiego żołnierza walczącego w Donbasie, związanego emocjonalnie z Polską, w której pracował przez wiele lat. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, Bohdan Szczerbyk wróił na Ukrainę, aby walczyć z rosyjskim najeźdźcą. Zginął 14 września 2022 roku, przed śmiercią poprosił o to, żeby na jego grobie znalazły się dwie flagi – ukraińska oraz polska. Jego wola została spełniona, a flagi znajdujące się na cmentarzu w Usiczach stały się symbolem polsko-ukraińskiego pojednania. Na uroczystości odsłonięcia pomnika nagrobnego odśpiewano hymn polski oraz ukraiński, wziął w niej udział także wicekonsul RP w Łucku – Michał Banaś. Uroczystość zorganizowała Fundacja Kresy w Potrzebie, natomiast pomnik został sfinansowany przez Polską Fundację Narodową.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29507

https://polskieradio.pl/398/7856/Artykul/3256321,%D0%BC%D0%B0%D1%8E%D1%82%D1%8C-%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%82%D0%B8-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D1%96-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D1%81%D1%82%D1%8F%D0%B3%D0%B8-%D0%B2-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%96-%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%8E%D1%82%D1%8C-%D0%BF%D0%B0%D0%BC%E2%80%99%D1%8F%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%B2%D0%BE%D1%97%D0%BD%D1%83-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%8F%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%83-%D0%B7-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%89%D0%B5%D1%8E

 

Autor: Dominika Dobrowolska

 

Odwołanie spikera Izby Reprezentantów, atak Hamasu na Izrael oraz wybory do landtagu

USA

3 października po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych przewodniczący Izby Reprezentantów został odwołany poprzez głosowanie. Kevin McCarthy z Partii Republikańskiej po 9 miesiącach sprawowania urzędu został we wtorek odwołany z funkcji przewodniczącego większością 216 do 210. Było to możliwe pomimo nieznacznej przewagi Republikanów w Izbie Reprezentantów, ponieważ do Partii Demokratycznej, której wszyscy członkowie głosowali za odwołaniem, przyłączyła się grupa ultrakonserwatywnych Republikanów pod przewodnictwem Matta Gaetz’a, którzy w styczniu zgodzili się poprzeć McCarthiego pod warunkiem wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym do odwołania przewodniczącego wystarczy wniosek tylko jednego członka Izby. 

McCarthy od początku sprawowania urzędu musiał lawirować pomiędzy obiema partiami. Najbardziej konserwatywny odłam Partii Republikańskiej, który pragnął ograniczyć wydatki państwa, oskarżył byłego już spikera o sprzymierzenie się z Demokratami w celu uchwalenia prowizorium budżetowego przedłużającego finansowanie administracji USA do 17 listopada. 

Z kolei Demokraci mają McCarthiemu za złe rozpoczęcie procedury impeachmentu Prezydenta Jo Bidena bez wcześniejszego głosowania w Izbie Reprezentantów. 

Głosowanie nad nowym przewodniczącym planowane jest na środę 11 października, nie wiadomo jednak jak długo potrwa, sam Kevin McCarthy wybrany został dopiero w 15 turze. Długotrwały wakat na tak ważnym stanowisku może wpłynąć niekorzystnie na stan amerykańskiej gospodarki. 

 

IZRAEL

W sobotę 7 października fundamelistyczna organizacja palestyńska Hamas zaatakowała Izrael. Bojownicy Hamasu wkroczyli na terytorium południowego Izraela, jednocześnie niemal wszystkie izraelskie miasta zostały zasypane wystrzeliwanymi przez palestyńską organizację rakietami, których miało być ponad 2 tysiące. Ofiary po stronie Izraela na koniec weekendu szacuje się na ponad 600 osób. Na skutek izraelskich ataków z powietrza w Strefie Gazy zginęło około 400 Palestyńczyków.

Do eskalacji toczącego się od lat konfliktu przyczyniło się wejście do izraelskiego rządu skrajnej prawicy, co pozwoliło na wywarcie wpływu na politykę wobec Palestyńczyków na skutek czego nasiliły się ataki bojówek osadników żydowskich. 

Premier Izraela Beniamin Netanjahu powiedział, że „pierwsza faza” izraelskiego odwetu zakończyła się „destrukcją większości sił wroga, które wdarły się na nasze terytorium”. Rząd Netanjahu zdecydował o wstrzymaniu dostaw prądu, paliwa i towarów do Strefy Gazy.

Izrael w niedzielę oficjalnie zatwierdził, że państwo znajduje się w stanie wojny.  

Poparcie dla Izraela wyraził prezydent USA Jo Biden. Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin zapowiedział wysłanie statków i samolotów bliżej izraelskiej granicy. Ponadto amerykanie mają zaopatrzać Izrael w dodatkowy sprzęt i zasoby.

 

NIEMCY

W niedzielę 8 października w dwóch niemieckich landach odbyły się wybory do landtagu- parlamentu krajów związkowych. Zarówno w Bawarii jak i w Hesji zwyciężyły partie chadeckie będące w opozycji do rządzących na szczeblu federalnym SPD, Zielonych i FDP. 

Pomimo, że rządząca Bawarią CSU uzyskała najniższe poparcie w swojej 65 letniej historii sprawowania władzy w landzie (ok. 36,5% głosów) to i tak wystarczył on do kontynuacji koalicji z partią Wolni Wyborcy. W Hesji CDU zdobyło ok. 35% głosów znacznie poprawiając swój wynik z ostatnich wyborów.

Porażkę trzech partii rządzących niemiecki politolog Karl- Rudolf Korte tłumaczył faktem, że społeczeństwo „nie ma pewności czy są w stanie rozwiązać problemy w państwie.”

 

Autor: Julia Makurat

 

Polityka, Przewodniczący Izby Reprezentantów odwołany. Pierwszy raz w historii USA https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2229840,1,przewodniczacy-izby-reprezentantow-odwolany-pierwszy-raz-w-historii-usa.read

The Guardian, Kevin McCarthy ousted as US House speaker by hard-right Republicans https://www.theguardian.com/us-news/2023/oct/03/kevin-mccarthy-oust-republican-house-speaker-vote-result-matt-gaetz

BBC, Kevin McCarthy has gone. Why was he removed and who might replace him? https://www.bbc.com/news/world-us-canada-67004970

Defence24, Kto stoi za atakiem na Izrael?  https://defence24.pl/geopolityka/kto-stoi-za-atakiem-na-izrael-analiza

CNN, Israel formally declares war against Hamas as it battles to push militants off its soil https://edition.cnn.com/2023/10/08/middleeast/israel-gaza-attack-hostages-response-intl-hnk/index.html

Politico, Pentagon to send ships, aircraft closer to Israel to show force https://www.politico.com/news/2023/10/08/pentagon-ships-aircraft-israel-hamas-00120523

The Guardian, Germans go to vote in Bavaria and Hesse state elections https://www.theguardian.com/world/2023/oct/08/germans-go-to-vote-in-bavaria-and-hesse-state-elections

DW, Wybory landowe w Niemczech. Zwycięstwo chadeków https://www.dw.com/pl/wybory-landowe-w-niemczech-zwyci%C4%99stwo-chadek%C3%B3w/a-67034663

W Japonii upamiętniona została setna rocznica powrotu Dzieci Syberyjskich do Polski

UKRAINA

We Lwowie odbyło się spotkanie dobroczyńców, którzy od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę udzielają pomocy osobom dotkniętym wojną.  Spotkanie odbyło się na zaproszenie Konsul Generalnej RP we Lwowie Elizy Dzwonkiewicz. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji dobroczynnych, które organizowały pomoc humanitarną i dostarczały ją na tereny dotknięte wojną.

 

USA

Odbyła się 86. Parada Pułaskiego. Nowojorska Polonia jak co roku upamiętniła polskiego bohatera walczącego o wolność Stanów Zjednoczonych poprzez przemierzenie 5th Avenue w patriotycznym pochodzie. Po raz pierwszy w paradzie wziął udział Prezydent RP – Andrzej Duda. Wyraził wdzięczność amerykańskiej Polonii za kultywowanie narodowych tradycji oraz dbałość o zachowanie tożsamości. Podkreślił wagę walki o wolność również we współczesności – przede wszystkim nawołując do wsparcia walczącej Ukrainy.

 

AMBASADA RP W JAPONII

Upamiętniona została setna rocznica powrotu Dzieci Syberyjskich do Polski. Obchody rocznicy tego wydarzenia rozpoczęły się już w 2019 roku, gdyż to właśnie latach 1919-1923 ewakuowano z Syberii i Mandżurii do Japonii prawie 900 polskich dzieci, w większości osieroconych w czasie rewolucji październikowej oraz wojny domowej w Rosji. Dzieci znalazły się pod opieką ośrodka Fukudenkai nieopodal Tokio, gdzie została im zapewniona odpowiednia pomoc. W uroczystości upamiętnienia ewakuacji Dzieci Syberyjskich wzięła udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Wyraziła wdzięczność osobom i organizacjom zaangażowanym w pomoc polskim dzieciom, a przede wszystkim ośrodkowi Fukudenkai, który kontynuuje pomoc osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

 

MOŁDAWIA

Dzięki Związkowi Polaków w Sorokach oraz Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” dzieci mogły wziąć udział w edukacyjno-wypoczynkowym wyjeździe „Lato z językiem polskim”. Uczestnicy wyjazdu odpoczywali w ośrodku „Poiana Verde” i mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, poznać polskie pieśni oraz tańce ludowe i patriotyczne, dzięki czemu przygotowywali się do corocznego festiwalu etnicznego w mieście Soroka. 

W inicjatywie „Lato z językiem polskim” miało okazję wziąć udział także dwudziestu członków Towarzystwa Polskiej Kultury im. Jana Pawła II w Rozdilnie. Spędzili oni czas na zajęciach edukacyjnych, kreatywnych warsztatach oraz sportowych aktywnościach w malowniczym Bohnatowem.

 

UZBEKISTAN

Na Uniwersytecie Rolniczym w Taszkencie po raz czwarty odbył się Dzień polsko-uzbecki. Wzięli w nim udział zastępca Ambasadora RP w Uzbekistanie Marcin Wakar, prorektor ds. Współpracy z Zagranicą Rafał Rębilas oraz Prodziekan ds. Umiędzynarodowienia Paweł Urgacz. W czasie wydarzenia absolwenci uczelni otrzymali dyplomy ukończenia studiów. Studentom wręczono świadectwa. Wszystkie dokumenty były wydawane podwójnie – dzięki współpracy Taszkenckiego Państwowego Uniwersytetu Rolniczego z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. 

 

ROSJA

W Piatigorsku w ramach obchodów święta miasta odbył się festiwal Korowód Narodów, w którym wzięli udział członkowie Narodowej Organizacji Kulturalnej Społecznej Ziemi Stawropolskiej „Związek Polaków na Kaukaskich Wodach Mineralnych”. Dzięki festiwalowi kulturalnemu rosyjska Polonia miała okazję zaprezentować polską sztukę użytkową, polskie potrawy oraz udzielić lekcji polskich tańców narodowych i ludowych.

 

Autor: Dominika Dobrowolska

 

http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29279

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29350

 

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29340

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29307

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29247

https://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29285

Niemcy wprowadzają kontrole na granicach, a Słowacja i Malediwy stają do urn wyborczych

SŁOWACJA

W sobotę, 30 września, Słowacy udali się do urn, aby zagłosować w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Przeliczone głosy z 99% lokali wyborczych donoszą o wygranej partii Kierunek- Słowacka Socjaldemokracja z byłym premier Słowacji Robertem Fico na czele. Partia uzyskała 23,28 % głosów. Oznacza to, że zwycięscy do sprawowania rządów potrzebują koalicjantów. Wygrana partii Fico była zaskoczeniem, ponieważ wcześniejsze sondaże wskazywały na korzyść Postępowej Słowacji, która ostatecznie w wyborach zgarnęła 17,07 %. Według wstępnych danych, frekwencja mogła sięgnąć nawet 67%.   

Wygrana SMER najprawdopodobniej oznacza zmiany w słowackiej polityce wobec Ukrainy. Fico, znany ze swojej prorosyjskiej postawy, zapowiadał zakończenie wsparcia militarnego oraz blokowanie ukraińskich dążeń do NATO. Odwrotny kierunek głosiła plasująca się na drugim miejscu Postępowa Słowacja z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego Michalem Szimeczką na czele. 

W 150 osobowej Radzie Narodowej zasiądą także przedstawiciele Zwyczajnych Ludzi i Niezależnych Osobistości, ugrupowania Wolność i Solidarność, Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego oraz Słowackiej Partii Narodowej.

 

NIEMCY, POLSKA, CZECHY

Niemiecka Minister Spraw Wewnętrznych Nancy Faeser zapowiedziała tymczasowe kontrole w wybranych przejściach na granicy Niemiec z Polską oraz Czechami. Decyzja ma związek z masowym napływem do Niemiec osób ubiegających się tam o azyl. Kanclerz Olaf Scholz łączy kryzys z nagłośnioną w ostatnim czasie sprawą korupcji w procesie wydawania wiz w Polsce. „Nie chcę, żeby Polska po prostu wskazywała ludziom drogę, a potem dyskutowała o naszej polityce azylowej.” Polski rząd do słów Scholza odniósł się krytycznie. 

W piątek 29 września, Feaser ogłosiła, że Niemcy Polska i Czechy wspólnie utworzą grupę zadaniową na rzecz przeciwdziałania przestępczości, związanej z przemytem ludzi i nielegalnej imigracji. „Wspólnie chcemy działać na rzecz rozbicia okrutnej działalności gangów przemytniczych, które czerpią ogromne zyski z trudnej sytuacji innych ludzi i przemycają ich przez granicę w sposób zagrażający ich życiu. Dlatego porozumieliśmy się w sprawie wzmocnienia wspólnych patroli policji, w ramach których nasza policja federalna będzie działać również na terytorium Czech i Polski.” Grupa ma działać w ramach programu Europolu EMPACT. 

 

MALEDIWY

Po tym, jak 9 września, w wyborach prezydenckich na Malediwach, nie udało się wyłonić zwycięzcy, 30 września odbyła się druga tura. Nowym prezydentem zostanie Mohamed Muiz, który uzyskał 54% głosów, pokonując tym samym dotychczasowego prezydenta Ibrahima Mohameda Solih. Tegoroczne wybory były również swego rodzaju rywalizacją o wpływy na wyspach pomiędzy Indiami, a Chińską Republiką Ludową. Muiz, będący zwolennikiem zacieśniania relacji z Chinami, zastępuje na stanowisku prezydenta o pro-indyjskich poglądach. 

Nowy prezydent dotychczas sprawował funkcję burmistrza stolicy Malediwów Male. Podczas kampanii obiecywał usunięcie indyjskich oddziałów z terytorium wysp oraz wyregulowanie państwowego handlu, który jego zdaniem dotychczas faworyzował Indie. 

Frekwencja wyborcza miała wynieść ponad 85%.

 

Autor: Julia Makurat

 

The New York Times, Maledives President Is Defeated, in Vote Overshadowed by India and China https://www.nytimes.com/2023/09/30/world/asia/maldives-election-india-china.html

DW, Maledives: Opposition candidate wins presidential election https://www.dw.com/en/maldives-opposition-candidate-wins-presidential-election/a-66972370

Polityka, Wybory na Słowacji. Smer Ficy jednak wygrywa z Postępową Słowacją  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2229444,1,wybory-na-slowacji-smer-ficy-jednak-wygrywa-z-postepowa-slowacja.read

CNN, Pro-Russian politician wins Slovakia’s parliamentary election https://edition.cnn.com/2023/10/01/world/slovakia-election-pro-russia-robert-fico-win-intl-hnk/index.html

Politico, Germany imposes checks on borders with Poland and Czech Republic https://www.politico.eu/article/germany-to-announce-border-checks-with-poland-and-czech-republic-on-wednesday/

Euractiv.pl, Polska, Niemcy i Czechy zawiązują sojusz przeciw nielegalnej imigracji https://www.euractiv.pl/section/migracje/news/polska-niemcy-i-czechy-zawiazuja-sojusz-przeciw-nielegalnej-imigracji/