Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

„Dni Polskie” we Włoszech, wystawa obrazów polskiej artystki w Egipcie oraz „Dzień pieroga” w Maroko

Świat

25 listopada miała miejsce Gala Finałowa, wieńcząca VIII edycję Polonijnego Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra, w której udział wzięło 76 szkół związanych z Polonią z całego świata. Pierwsze miejsce zdobyli Łucja Mickiewicz-Ozorowska i Augustyn Ozorowski z Gimnazjum w Januszach im. M. Balińskiego (Litwa). Drugie miejsce zajęli uczniowie Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Abu Dhabi z siedzibą w Dubaju im. Wacława Seweryna Rzewuskiego (Zjednoczone Emiraty Arabskie): Bartosz Demczuk,  Mateusz Sosna, Wojciech Sura i Leon Wasylewski. Trzecie miejsce zajęli Joanna Orzeł, Sebastian Orzeł i Agnieszka Sygowska-Kalmus ze Sekcji Polskiej w Liceum Międzynarodowym w Saint-Germain-en-Laye (Francja). Kolejne miejsca przypadły uczniom szkół z Ukrainy, z Bułgarii oraz z USA.

https://wilno.tvp.pl/74355493/triumf-gimnazjum-im-m-balinskiego-w-miedzynarodowym-konkursie-filmowym-patria-nostra

 

Włochy

Zakończyły się „Dni Polskie” organizowane przez polonijne stowarzyszenie TurenPol, włoską organizację La Pro Loco Scalea oraz wsparte przez przez Ambasadę RP w  Rzymie. W trakcie „Dni Polskich” miał miejsce koncert z udziałem artystów z Polski i Włoch, a także odbyły się warsztaty, poświęcone polskim symbolom narodowym i wyrabianiu tradycyjnych polskich wypieków.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=30454

 

Litwa, Białoruś, Ukraina

Od 20 do 23 listopada miał miejsce zjazd studyjny dla redakcji mniejszości polskich na Litwie, Ukrainie i Białorusi, zorganizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zapoznania się ze strukturami telewizji TVP3 Wilno, gazety „Kurier Wileński” i innych. Można było także skorzystać z wiedzy oraz doświadczenia redaktorów mediów mniejszości polskiej na Litwie.

https://glosznadniemna.pl/63131/redakcja-znadniemna-pl-wraz-z-kolegami-z-ukrainy-odwiedzila-polskie-redakcje-wilna-zdjecia/

 

Egipt

Do 28 listopada w Kairze można oglądać wystawę obrazów polskiej artystki Izabeli Ochman. Jej prace ilustrowały wiersze noblistki Wisławy Szymborskiej. Otwarciu wernisażu towarzyszyli przedstawiciele Ambasady RP w Kairze. W trakcie wystawy poświęconej zarówno Ochman, jak i Szymborskiej, przy obrazach malarki odczytano słynny wiersz noblistki „Nic dwa razy” w dwunastu językach: polskim, arabskim, angielskim, czeskim, farsi, francuskim, japońskim, litewskim, niemieckim i słowackim. Wystawa promująca pracę polskiej malarki zafascynowanej sztuką arabską uzyskała wsparcie Ministerstwa Kultury Egiptu.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=30457

 

Maroko

Stowarzyszenie „Polonia na Północy Maroka” zorganizowało „Dzień Pieroga”. Zainteresowani zebrali się w Szkole Hotelarskiej „Lalla Chafia” w Tangerze, by szerzyć wśród obecnych umiejętność lepienia pierogów. W trakcie spotkania uczestnicy własnoręcznie ulepili pierogi wielu rodzajów, które następnie zostały zjedzone przy wspólnej biesiadzie. Wydarzenie było okazją do promocji polskich zwyczajów w bardzo atrakcyjny (i przede wszystkim) apetyczny sposób. Celem stowarzyszenia „Polonia na Północy Maroka” jest podtrzymywanie i rozwój tożsamości polskiej wśród Polaków w Maroku poprzez promocję kultywowania polskich zwyczajów i propagowanie nauk i języka polskiego, a także zacieśnianie i rozwijanie relacji polsko-marokańskich.

http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=8732

 

Autor: Dominika Dobrowolska

Wybory w Holandii i zamknięta granica rosyjsko-finlandzka

Holandia

W środę 22 listopada w Holandii odbyły się wybory parlamentarne. Największe poparcie uzyskała skrajnie prawicowa Partia Wolności zdobywając 37 na 150 miejsc w izbie niższej. Drugie miejsce zajęła lewicowa koalicja GroenLinks-PvdA z 25 mandatami, a zaraz za nią uplasowała się centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji zdobywając 24 mandaty. 

Wygrana skrajnej prawicy została odebrana z zaskoczeniem, szczególne kontrowersje budzi lider partii Geert Wilders, który znany jest ze swoich anty-islamistycznych poglądów. Dwukrotnie stawał przed sądem za podżeganie do nienawiści na tle etnicznym, zostawał jednak uniewinniany. Samo ugrupowanie oprócz negatywnego nastawienia do uchodźców, wzywa także do przeprowadzenia referendum w sprawie wyjścia Holandii z Unii Europejskiej.

Do stworzenia rządu Wilders potrzebuje min. 76 miejsc w parlamencie. O tym czy uda mu się wejść w koalicję z pozostałymi ugrupowaniami przekonamy się w najbliższych tygodniach.    

                                         

Finlandia 

Finlandia zdecydowała się na zamknięcie 4 na 5 przejść granicznych na granicy z Federacją Rosyjską. Powodem jest wzmożony przepływ migrantów, sztucznie napędzany przez Rosję. Były łotewski minister obrony Artis Pabriks powiedział „Unia Europejska i Finlandia nie mogły sobie wyobrazić, że na granicy z Rosją będzie prawie stan wojenny, że Rosja i Białoruś będą wykorzystywały imigrantów przeciw nim.”

Działania Rosji mają być powodowane przyłączeniem się Finlandii do NATO. Premier Finlandii Petteri Orpo oskarżył Rosję o celową pomoc w przekraczaniu granicy ludziom bez odpowiednich dokumentów. 

Rzecznik Kremla Dmitry Peskov wyraził żal, że Finlandia zdecydowała się na zniszczenie bilateralnych relacji pomiędzy państwami. 

 

Autor: Julia Makurat

 

OKO.press, Skrajna prawica wygrywa wybory w Holandii. Islamofob Wilders stanie na czele rządu? https://oko.press/wybory-w-holandii-wilders

BBC, Dutch election: Anti-Islam populist Geert Wilders wins dramatic victory https://www.bbc.com/news/world-europe-67504272 

Rzeczpospolita, Finlandia- Rosja: granica zamykana na kłódkę https://www.rp.pl/polityka/art39462641-finlandia-rosja-granica-zamykana-na-klodke#:~:text=Z%20powodu%20kontrolowanego%20przez%20Rosj%C4%99,zamkn%C4%99%C5%82a%20prawie%20ca%C5%82kowicie%20swoj%C4%85%20granic%C4%99.&text=Rz%C4%85d%20w%20Helsinkach%20zdecydowa%C5%82%20o,Jooseppi%2C%20le%C5%BC%C4%85cy%20za%20ko%C5%82em%20podbiegunowym

BBC, Finland close four crossing points on Russia border https://www.bbc.com/news/world-europe-67459141 

Spotkanie „Kto to Polonus? Konfiguracje polskości w białoruskiej przestrzeni kulturowej”

Kto to Polonus? Konfiguracje polskości w białoruskiej przestrzeni kulturowej – taki tytuł nosiło dzisiejsze spotkanie w klubie dyskusyjnym Cyryl Club.

Podczas wydarzenia m.in. odpowiedzieliśmy na pytania takie jak: Czy Adam Mickiewicz był Polakiem? Jaka była tożsamość narodowa mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego? W jakim języku mówiono na tych terenach?

Prof. Żanna Niekraszewicz-Karotkaja opowiedziała także m.in. o wspólnej części historii Polski i Białorusi oraz związkach kulturowych od czasów renesansu.

Dziękujemy Pani Profesor za ciekawą dyskusję!

Obchody Dnia Służby Zagranicznej, otwarcie wystawy w Hiroszimie oraz zatrzymanie ks. Okołotowicza na Białorusi

Świat

16 listopada obchodzono Dzień Służby Zagranicznej, święto polskich dyplomatów o całej służby zagranicznej, upamiętniające wysłanie przez Józefa Piłsudskiego pierwszej depeszy zagranicznej, informującej cały świat o odrodzeniu państwa polskiego. Dzień Służby Zagranicznej to okazja do uroczystości poświęconych pracy dyplomatów we wszystkich placówkach polskich na całym świecie. Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 193 państwami członkowskimi ONZ, dysponuje łącznie ok. 363 przedstawicielstwami na świecie, w tym 92 ambasadami.

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/dzien-sluzby-zagranicznej,77433

 

Japonia

15 listopada w Hiroszimie otwarto wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów” zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Tokio. Miasto wybrane do przedstawienia wystawy jest nieprzypadkowe, Hiroszima podobnie do Warszawy została niemal całkowicie zniszczona w trakcie działań wojennych, jednak ogromnym kosztem, dzięki wysiłkowi całego kraju, zdołano ją odbudować. Docelowo wystawa ma zostać otwarta także w kolejnych miastach Japonii.

https://twojapolonia.tvp.pl/74156702/japonia-w-hiroszimie-otwarto-wystawe-o-powstaniu-warszawskim

 

Białoruś

19 listopada w Wolożynie (obwód miński) białoruskie KGB zatrzymało ks. Henryka Okołotowicza, proboszcza katolickiej parafii św. Józefa w tym mieście. Duchowny jest oskarżony o zdradę państwa i grozi mu do piętnastu lat pozbawienia wolności. Związek Polaków na Białorusi alarmuje: ks. Okołotowicz potrzebuje stałej opieki medycznej (jest po zawale serca i kilku operacjach oraz choruje na raka żołądka), a w areszcie istnieje duże ryzyko pogorszenia się jego stanu zdrowia.

https://glosznadniemna.pl/63081/w-wolozynie-na-bialorusi-za-zdrade-panstwa-kgb-zatrzymal-katolickiego-ksiedza/

 

Ukraina

Zmarł zasłużony dla lwowskiej społeczności polskiej ks. Bronisław Baranowski. W 1979 r. w dobie radzieckiej polityki zwalczania religii przyjął potajemnie święcenia kapłańskie, a następnie służył wiernym spowiedzią. Do penitentów zawsze odnosił się z troską, udzielając im dobrych i serdecznych rad. Mszę świętą pogrzebową celebrował Arcybiskup Metropolita Lwowski Mieczysław Mokrzycki. W trakcie uroczystości pogrzebowych odczytano listy kondolencyjne prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta Lwowa Andrija Sadowego.

https://kuriergalicyjski.com/lwow-pozegnal-wielkiego-spowiednika-ks-bronislawa-baranowskiego/

 

Łotwa

W Dyneburgu (łot. Daugavpils) dobiegła końca restauracja nagrobka polskiego konsula w tym mieście Stanisława Syrewicza. W Dzień Służby Zagranicznej na dyneburskim cmentarzu katolickim odbyła się specjalna uroczystość poświęcona odsłonięciu odrestaurowanego nagrobka, zorganizowana przez Ambasadę RP w Rydze oraz Instytut Polonika. Stanisław Syrewicz stał na czele Konsulatu RP w Dyneburgu oraz pełnił obowiązki jako doradca prawny Ambasady RP w Rydze. Zmarł w 1926 r. i został pochowany na cmentarzu w Rydze.

https://twojapolonia.tvp.pl/74194809/lotwa-odslonieto-odrestaurowany-nagrobek-konsula-rp-w-dyneburgu-ssyrewicza

 

Autor: Dominika Dobrowolska 

Dress code biznesowy i dyplomatyczny

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie pt. „Dress code biznesowy i dyplomatyczny”, które odbędzie się w piątek 1 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań). Spotkanie jest organizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów. 

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję poznać zasady ubioru biznesowego i dyplomatycznego. Wykład skoncentruje się na roli, jaką odgrywa odpowiedni strój w kontekście świata biznesu oraz dyplomacji. Uczestnicy dowiedzą się o zasadach etykiety biznesowej oraz specyfikę ubioru w kontekście spotkań dyplomatycznych czy uroczystości państwowych.

Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Lorenc z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Do zobaczenia! 

Brytyjska umowa z Rwandą oraz eskalacja konfliktu w Strefie Gazy

Wielka Brytania

15 listopada Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa uznał za niezgodną z prawem umowę zawartą w  kwietniu 2022 między Wielką Brytanią a Rwandą zakładającą, że osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową w Wielkiej Brytanii będą wysyłane do Rwandy aby tam składać wnioski azylowe.  W wyroku napisano, że „ istnieje realne ryzyko, iż wnioski azylowe nie będą właściwie rozpatrywane, wobec czego osobom ubiegającym się o azyl grozić będzie, bezpośrednio lub pośrednio, powrót do kraju pochodzenia.” Wyrok został przyjęty z aprobatą przez organizacje obrońców praw człowieka.

Brytyjski premier Rishi Sunak zapowiedział, że mimo orzeczenia Sądu ma zamiar opracować nowy traktat międzynarodowy z Rwandą. „Zapewni to gwarancje, że relokowani z Wielkiej Brytanii do Rwandy będą chronienie przed wydaleniem z Rwandy i jasno określi, że sprowadzimy z powrotem każdego, jeśli nakaże to sąd.”

Strefa Gazy

15 listopada największy szpital w Strefie Gazy Asz-Szifa został zajęty przez wojska izraelskie. Izrael jako usprawiedliwienie wskazuje na posiadane przez siebie informacje jako, że pod szpitalem miałoby się znajdować centrum dowodzenia Hamasu. Hamas temu zaprzecza. 

Agencja ONZ, która odwiedziła szpital określiła go jako „strefę śmierci”. Po izraelskim nakazie ewakuacji budynku w szpitalu pozostało 25 pracowników zajmujących się 291 poważnie chorymi pacjentami. 2,5 tys. ewakuowanych osób udało się w sobotę na południe od szpitala. W niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia wraz z Palestyńskim Czerwonym Półksiężycem rozpoczęła ewakuacje osób niezdolnych do przemieszczania się na własnych nogach. 

Według ONZ co najmniej 40 pacjentów szpitala Asz-Szifa zmarło w ubiegłym tygodniu z powodu braku prądu napędzającego niezbędny ekwipunek medyczny taki jak inkubatory. 

Izrael zapowiada rozszerzenie operacji przeciwko Hamasowi na południe od miasta Gaza. 

 

Autor: Julia Makurat

 

The Guardian, Gaza’s main hospital has become a „death zone”, says WHO https://www.theguardian.com/world/2023/nov/19/gazas-main-hospital-has-become-a-death-zone-says-who

OKO.press, Izraelcycy w szpitalu w Gazie. Przekonujących dowodów na obecność Hamasu brak https://oko.press/izrael-szpital-gaza-hamas-dowody  

Wyborcza, Brytyjski Sąd Najwyższy: Wysyłanie azylantów do Rwandy jest niezgodne z prawem https://wyborcza.pl/7,75399,30409432,brytyjski-sad-najwyzszy-wysylanie-azylantow-do-rwandy-jest.html

PAP, Wielka Brytania nie zrezygnuje z deportacji do Rwandy, mimo orzeczenia sądu. „Loty wyruszają wiosną, jak planowano” https://www.pap.pl/aktualnosci/wielka-brytania-nie-zrezygnuje-z-deportacji-do-rwandy-mimo-orzeczenia-sadu-loty-wyrusza

Kto to Polonus? Konfiguracje polskości w białoruskiej przestrzeni kulturowej

Czy Adam Mickiewicz był Polakiem? Jaka była tożsamość narodowa mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego? W jakim języku mówiono na tych terenach? Odpowiedź na wszystkie te pytania jest dużo bardziej skomplikowana i niejednoznaczna, niż się to wydaje.

Zapraszamy na spotkanie poświęcone tematyce polskości w białoruskiej przestrzeni kulturowej, podczas którego prof. Żanna Niekraszewicz-Karotkaja – literaturoznawczyni, historyk kultury i tłumaczka poezji łacińskojęzycznej na język białoruski – opowie o wspólnej części historii Polski i Białorusi oraz związkach kulturowych od czasów renesansu, a także utworach literackich które do dziś stanowią wspólne dziedzictwo Polaków i Białorusinów. Zastanowimy się nad tym, jak w historii była rozumiana polskość, a także – jaki stosunek do tej polskości mieli działacze białoruskiego odrodzenia narodowego.

Spotkanie odbędzie się w środę 22 listopada 2023 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (ul. Młyńska 14, Poznań).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych polską i białoruską literaturą, kulturą, ale także stosunkami polsko-białoruskimi, o których nie sposób rozmawiać bez zrozumienia kluczowych aspektów kulturowych.

Spotkanie „Dzień Służby Zagranicznej: historia polskiej dyplomacji’

W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się dziś spotkanie „Dzień Służby Zagranicznej: historia polskiej dyplomacji”.

Podczas wydarzenia m.in. nawiązaliśmy do wątku odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., czy też dowiedzieliśmy się jak Polska po długotrwałej nieobecności na arenie międzynarodowej zaczęła nawiązywać kontakty dyplomatyczne.

Dyskusja została zainicjowana z okazji Dnia Służby Zagranicznej, obchodzonego 16 listopada, a jej prowadzącym był prof. Paweł Stachowiak z Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Dziękujemy za owocne spotkanie!

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w różnych krajach świata

Litwa

11 listopada na wileńskim cmentarzu na Rossie miały miejsce obchody Święta Niepodległości z udziałem Konstantego Radziwiłła. Ambasador RP podkreślał rolę pamięci o wielkich i zasłużonych dla Narodu przodkach w pielęgnowaniu tożsamości polskiej poza granicami Rzeczypospolitej. Radziwiłł zaznaczył, że „Polska nie tylko nie ma granic geograficznych, ale nie ma także granic czasowych”, podkreślając znaczenie wielkich postaci historycznych dla przeszłych, obecnych i przyszłych pokoleń. Cmentarz na Rossie to miejsce pochówku wielu zasłużonych Polaków. Przede wszystkim pochowano tu urnę z sercem Józefa Piłsudskiego. Spoczęli tu również m. in. Joachim Lelewel, Władysław Syrokomla, Konstanty Kalinowski i Euzebiusz Słowacki (ojciec Juliusza).

https://wilno.tvp.pl/74040175/obchody-swieta-niepodleglosci-polski-na-cmentarzu-na-rossie-fotogaleria

 

Irlandia

W Święto Niepodległości w Szkole Polskiej w Waterford (prowincja Munster) uczczono 105. rocznicę powrotu Polski na mapę po 123 latach zaborów. Uczniowie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, podobnie do wielu innych polskich placówek na świecie, odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Dublinie z siedzibą w Waterford jest jedną z pięciu polskich szkół w Irlandii należących do Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Wszystkich polskich szkół w Irlandii jest łącznie blisko pięćdziesiąt.

https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/niepodlegla-do-hymnu-3618/

https://www.gov.pl/web/irlandia/szkoly-polskie

 

Stany Zjednoczone

Polonijna Orkiestra Chicago pod batutą Konrada Pawełka odegrała koncert z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odegrano m. in. „Bogurodzicę”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Mazurek Trzeciego Maja”, „Warszawiankę 1831 Roku”, „Boże Coś Polskę” i „Gaude Mater Polonia”. Koncert miał charakter muzyczno-recytatorski, dlatego obok pieśni recytowano fragmenty polskiej poezji (m. in. „Redutę Ordona” i inwokację „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Moją Piosnkę” Cypriana Kamila Norwida oraz teksty Marii Konopnickiej. Koncert miał miejsce w Klasztorze pw. Matki Bożej Matki Kościoła w Willow Springs (Illinois) prowadzonego w ramach Polskiej Misji Cystersów.

http://www.cystersichicago.net/

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=30196

 

Ukraina

W Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławów) z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. W kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny, a wieczorem odbył się koncert pt. „Polska muzyka filmowa w jazzowych interpretacjach”. Ponadto Konsulat Generalny RP we Lwowie we współpracy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławów) zorganizował blok filmowy pt. „Lekcja historii w kinie”, prezentujący filmy o tematyce ważnej dla Polski.

https://warszawa.ipn.gov.pl/waw/aktualnosci/42679,Uroczystosci-z-okazji-Swieta-Niepodleglosci-Polski-w-Iwano-Frankiwsku-d-Stanisla.html

 

Argentyna

Święto Niepodległości zostało uczczone przez Związek Polaków w Oberá Misiones Colectividad Polaca de Oberá Misiones rozprawą historyczną nt. powrotu Rzeczypospolitej na mapę oraz roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości. Wykład został wygłoszony przez prof. Krystynę i Luise Firkę. Spotkaniu towarzyszył pokaz filmowy, taneczny oraz poczęstunek. Uczestnicy wydarzenia mogli oglądać piękne stroje narodowe, w które przyodziani byli organizatorzy. 

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=30191

 

Autor: Dominika Dobrowolska

Wizyta australijskiego premiera w Chinach, protesty w Hiszpanii oraz afera korupcyjna w Portugalii

Chiny/ Australia

W poniedziałek 6 listopada podczas swojej wizyty w Chińskiej Republice Ludowej premier Australii  Anthony Albanes spotkał się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Albanes jest pierwszym australijskim liderem, który odwiedził Chiny od 2016. 

Tematem przewodnim wizyty jest handel i próby przekonania Chińczyków do rezygnacji z reszty ceł na australijskie produkty, nałożonych w 2020 w odpowiedzi na wezwanie ówczesnego premiera Australii Scotta Morrisona do międzynarodowego śledztwa w sprawie przyczyn pandemii COVID-19.

Podczas spotkania Xi Jinping powiedział, że Chiny i Australia są „na właściwej drodze do poprawy i rozwoju relacji”.

Albanes po rozmowie  na pytanie „ czy Asutralia może ufać Chinom?” odpowiedział, że jego poprzednie styczności z XJi Jinpingiem były „udane i konstruktywne”. Podkreślał także wagę szanowania swoich odmiennych kultur i historii. 

 

Hiszpania

W niedzielę 12 listopada na ulicach Madrytu oraz innych hiszpańskich miast setki tysięcy osób protestowały przeciwko zapowiedzianej przez premiera Hiszpanii Pedro Sancheza amnestii dla katalońskich separatystów zaangażowanych w nieudane referendum niepodległościowe z 2017 oraz pozostałym warunkom poparcia trzeciego rządu Sancheza wynegocjowanym przez socjalistyczną partię PSOE wraz z nacjonalistycznymi partiami ERC i Junts .

Umowa zawarta cztery miesiące po wyborach, w których żadne ugrupowanie nie zdobyło wymaganej większości w parlamencie, została natychmiastowo skrytykowana i była bezpośrednią przyczyną wybuchu protestów, do których zachęcała centroprawicowa Partia Ludowa (PP).

We wszystkich miastach, w których odbywały się protesty odczytywano manifest nawołujący do poradzenia sobie z separatystami w sposób „pokojowy, obywatelski i zgodny z prawem”. PP zapowiadała również „walkę z bezkarnością z wykorzystaniem instytucji, sądów Unii Europejskiej i na ulicach”.

 

Portugalia

Premier Portugalii Antonio Costa podał się do dymisji po tym ja w wyniku przeszukiwań dokonanych przez służby korupcyjne 8 listopada zatrzymano m.in. szefa kancelarii premiera Vitora Escaria, ministra infrastruktury Joao Galamba oraz przyjaciela i nieformalnego doradcę Costy Diogo Lacerda Machado. 

Jedna z inwestycji objętych antykorupcyjnym śledztwem dotyczy produkcji i eksportu tzw. zielonego wodoru, a druga wydobycia litu na północy Portugalii. Oba projekty są dofinansowane przez Unię Europejską,

Antonio Costa na konferencji prasowej ogłosił  rezygnacje z powodu czekających go długich procesów sądowych, zapewniał jednak o swojej niewinności i wzięciu na siebie jedynie politycznej odpowiedzialności za sprawę. 

 

Autor: Julia Makurat

 

Euractiv, Portugalia: Premier podał się do dymisji w związku z aferą korupcyjną https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/portugalia-premier-podal-sie-do-dymisji-w-zwiazku-z-afera-korupcyjna/

BBC, Australian PM Albanese hails progres with China after Xi talks https://www.bbc.com/news/world-australia-67329892

Euractiv, Premier Australi odwiedza Chiny. Po raz pierwszy od siedmiu lat https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/premier-australii-odwiedza-chiny-po-raz-pierwszy-od-siedmiu-lat/

PAP, Ogólnokrajowe protesty w Hiszpanii przeciwko amnestii i ustępstwom rządzących wobec separatystów https://www.pap.pl/aktualnosci/ogolnokrajowe-protesty-w-hiszpanii-przeciwko-amnestii-i-ustepstwom-rzadzacych-wobec

Politico, Protests mount in Spain against Sanchez’s amnesty deal https://www.politico.eu/article/protests-mount-in-spain-against-sanchezs-amnesty-deal/