Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Raport Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych na temat zagranicznej dezinformacji oraz sytuacja na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, a wybory w Stanach Zjednoczonych 

Raport Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych na temat zagranicznej dezinformacji

W zeszły wtorek, 23 stycznia, Europejska Służba Działań Zewnętrznych (EEAS) opublikowała raport na temat zagranicznej dezinformacji (2nd EEAS Report on Foreign Information Manipulation and Interference Threats). Jest to już drugi raport dotyczący tej kwestii opublikowany przez EEAS (pierwszy został opublikowany w lutym 2023 roku).

Raport oparty jest o 750 analiz przeprowadzonych między 1 grudnia 2022 roku a 30 listopada 2023 roku przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych. Według raportu najwięcej treści o charakterze dezinformacyjnym płynie z Rosji i z Chin. Według podanych informacji Ukraina nadal zajmuje pierwsze miejsce na liście krajów dotkniętych problemem dezinformacji (160 odnotowanych przypadków). Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone – 58 przypadków, a na trzecim Polska, gdzie zauważono 33 przypadki.

Głównymi treściami, których dotyczyła manipulacja, były przemówienia polityków, światowe szczyty (szczyt NATO, szczyt G7 czy spotkania Rady Europejskiej), negocjacje dyplomatyczne oraz wydarzenia związane z wyborami i referendami. Ponadto w przestrzeni internetowej pojawiała się dezinformacja dotycząca naruszeń bezpieczeństwa na świecie (strzelaniny, kryzysy), konfliktów zbrojnych czy oficjalnych wizyt międzynarodowych.

Wśród 750 przypadków badanych przez EEAS, odnotowano ponad 4000 kanałów informacyjnych (stron internetowych, portali społecznościowych), na których pojawiały się treści manipulujące informacjami. Najpopularniejsze z nich to Telegram i X (dawniej Twitter), ale również nowe, nieznane w szerszym gronie platformy.

Dalej czytamy w raporcie o wpływie sztucznej inteligencji na bezpieczeństwo informacyjne, która, jak podaje EEAS, jest na tę chwilę „raczej ewolucyjna niż rewolucyjna”.

 

Raport EEAS : https://www.eeas.europa.eu/sites/default/files/documents/2024/EEAS-2nd-Report%20on%20FIMI%20Threats-January-2024_0.pdf 

https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/750-prob-destabilizacji-przez-dezinformacje-raport-ekspertow-ue/ 

 

Sytuacja na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, a wybory w Stanach Zjednoczonych 

Według doniesień The Economist, czy The Wall Street Journal, oraz wielu innych wpływowych źródeł, kryzysowa sytuacja na granicy może stanowić potencjalne zagrożenie dla szans na ponowny wybór Joe Biden’a na stanowisko prezydenta. W konsekwencji, narastający problem z liczbą migrantów przekraczających granicę, może dodatkowo przyczynić się do wzrostu poparcia dla kandydata opozycji Donalda Trump’a.

Kryzys na granicy objawia się znacznym wzrostem liczby migrantów przekraczających granicę Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi. Statystyki pokazują, że liczba ta drastycznie wzrosła z 458 000 w 2020 roku do 2,5 miliona w 2023 roku. Przewiduje się, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku wyniesie ona 785 000.

Ten stan rzeczy wydaje się zacierać dotychczasowe różnice w podejściu do kwestii imigracji, które były wyraźnie podkreślane przez obu głównych kandydatów przez ostatnie lata. Zmiany w narracji po stronie demokratów, mogą przyczynić się do wzrostu poparcia dla strony, która przedstawia bardziej zdecydowane stanowisko w tej kwestii – partii republikańskiej.

Coraz częściej można zauważyć krytykę ze strony demokratów dotyczącą podejścia administracji do kryzysu na granicy. Krytyka dotyczy najczęściej kwestii nadwyrężania budżetów miast, braku wystarczających środków na pomoc finansową dla migrantów oraz problemów logistycznych.

Mimo wysiłków administracji Joe Bidena w celu rozwiązania trwającej sytuacji, takich jak zwiększona obecność patrolowa na granicy czy środki finansowe na wsparcie amerykańskich miast, Republikanie starają się wykorzystać ten kryzys na swoją korzyść. Nawiązują oni do kryzysu na Ukrainie i ich postawy wobec dalszego wsparcia. To może mieć wpływ na realizację planów Biedn’a dotyczących polityki międzynarodowej w kontekście powstrzymania Putina przed kontynuacją wojny. 

 

Autor: Mikołaj Kamiński

 

https://defence24.pl/geopolityka/czy-granica-z-meksykiem-wplynie-na-wynik-amerykanskich-wyborow-w-2024

https://www.economist.com/leaders/2024/01/25/how-the-border-could-cost-biden-the-election 

https://www.theguardian.com/us-news/2024/jan/27/biden-border-deal-senate 

https://www.wsj.com/articles/politics-may-heighten-the-border-crisis-gop-deal-2024-election-b6cdfd86 

https://www.nytimes.com/2024/01/30/us/politics/biden-border-crisis-immigration.html 

https://www.rp.pl/polityka/art39665441-usa-kryzys-rozmywa-podzialy-polityczne-w-sprawie-imigracji

Wybory prezydenckie w Finlandii, Szwecja bliżej NATO

Finlandia

28 stycznia w Finlandii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, w której zwycięstwo odniósł były premier Alexander Stubb z centroprawicowej Partii Koalicji Narodowej. Na podstawie częściowych wyników Stubb zdobył 27,2 % głosów i zmierzy się w drugiej turze z Pekką Haavisto, kandydatem Zielonych, któremu udało się zgarnąć 25,8 % głosów. 

Druga runda planowana jest na 11 lutego. 

„Oczywiście miło jest być pierwszym po pierwszej rundzie, ale wszystko zaczyna się od nowa jutro rano; wybory zaczynają się od nowa” Stubb powiedział dziennikarzom. 

Alexander Stubb wycofał się z polityki po porażce w wyborach parlamentarnych w 2017. Twierdzi, że do powrotu do życia politycznego przekonał go atak Rosji na Ukrainę w 2022. 

Frekwencja wyborcza wyniosła 74,9 %. 

 

Szwecja/ NATO

Turecki parlament ratyfikował rozszerzenie NATO o Szwecję. Mimo, że Szwecja rozpoczęła starania o członkostwo w NATO już w 2022 po inwazji Rosji na Ukrainę, Turcja z decyzją zwlekała długo usprawiedliwiając zwłokę szwedzkim wsparciem dla kurdyjskich grup rebelianckich takich jak Partia Pracujących Kurdystanu. W czerwcu Szwecja wprowadziła surowsze przepisy antyterrorystyczne.

Jedynym państwem, które jeszcze nie zatwierdziło rozszerzenia sojuszu o Szwecję są Węgry, pomimo wcześniejszych obietnic, że nie dokonają tego jako ostatnie. Kwestia nie została jeszcze poddana pod głosowanie w węgierskim parlamencie. Victor Orban zaprosił premiera Szwecji Ulfa Kristerssona do Budapesztu w celu rozmowy o dwustronnych stosunkach węgiersko-szwedzkich. Szwecja zaproszenie jednak odrzuciła. „Rząd Szwecji nie widzi powodu do negocjacji z Węgrami” stwierdził szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström, ale dodał, że oba państwa „mogą prowadzić dialog i nadal dyskutować nad kwestiami.”

 

Autor: Julia Makurat

 

Euractiv, Finlandia: Alexander Stubb wygrywa pierwszą turę wyborów prezydenckich https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/finlandia-alexander-stubb-wygrywa-pierwsza-ture-wyborow-prezydenckich/ 

Politico, Finland’s Stubb and Haavisto head for runoff in presidential election https://www.politico.eu/article/finlands-stubb-and-haavisto-head-for-runoff-in-presidential-election/ 

Euractiv, Turcja zatwierdziła Szwecję w NATO. A co z Węgrami? https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/turcja-zatwierdzila-szwecje-w-nato-a-co-z-wegrami/

BBC, Turkey parliament backs Sweden’s Nato membership https://www.bbc.com/news/world-europe-68076829 

Możliwe zawieszenie broni między Izraelem i Hamasem, Stany Zjednoczone ponownie atakują rebeliantów z Ruchu Huti oraz bazę wojskową w Iraku

Zespół Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu, ma przyjemność przedstawić Państwu nowy format publikacji, który dotyczył będzie szeroko rozumianego bezpieczeństwa międzynarodowego. Raz w tygodniu chcielibyśmy zaproponować Państwu artykuł poświęcony aktualnej sytuacji na świecie, przedstawiając krótkie podsumowania najważniejszych decyzji i wydarzeń w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Zależy nam również na zwróceniu Państwa uwagi na tematy, które odchodzą od powszechnego rozumienia bezpieczeństwa międzynarodowego jako sztuki zapobiegania konfliktom. Tematy, które chcielibyśmy poruszyć w przyszłych artykułach to sprawy, które mają lub mogą mieć istotny wpływ na międzynarodową stabilność i współpracę. Chcielibyśmy, aby artykuły skłaniały do zadawania sobie pytań i poszukiwania odpowiedzi, ale przede wszystkim inicjowały merytoryczne debaty wśród naszych czytelników – o wartościach, o sposobach na rozwiązywanie ważnych spraw. Artykuły z założenia mają pełnić funkcję podsumowań lub krótkich analiz przedstawiających dany temat, których celem jest zachęcenie naszych czytelników do dalszego pogłębiania wiedzy na liczne tematy związane z bezpieczeństwem międzynarodowym. 

 

Konflikt między Izraelem i Hamasem – możliwe miesięczne zawieszenie broni (23.01.24)

Wieczorem 23 stycznia o godzinie 22:45, agencja Reuters podała informację potwierdzoną przez trzy źródła o możliwym zawieszeniu broni między Izraelem i Hamasem, którego warunkiem ma być wymiana więźniów. Wcześniejsza próba dwumiesięcznego zawieszenia broni zakończyła się niepowodzeniem z powodu obaw przedstawianych przez obie strony konfliktu. Rzecznik rządu w Tel Awiwie Ejlon Levy, oznajmił, że Izrael nie zgodzi się na zawieszenie broni z Hamasem, jeśli izraelscy zakładnicy nadal będą w niewoli, a Strefą Gazy dalej będzie rządził Hamas. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że Izrael nie zaprzestanie walki z Hamasem aż do całkowitego zwycięstwa. Z kolei przedstawiciel Hamasu oznajmił w NBC News, że Hamas nie będzie współpracował, dopóki Izrael całkowicie nie wycofa się z ich terytorium.

Aktualnie zarówno Hamas jak i Izrael, z dużą pomocą mediatorów z Kataru, Stanów Zjednoczonych i Egiptu zgodzili się przystąpić do negocjacji. Według ustaleń agencji Reuters, czas trwania zawieszenia broni został skrócony z dwóch miesięcy do trzydziestu dni, a jego głównym warunkiem jest wymiana zakładników zarówno przetrzymywanych po stronie Izraela jak i Hamasu. W tej kwestii strony są ze sobą zgodne. Wymiana miałaby być stopniowa – Izrael domaga się uwolnienia w pierwszej kolejności cywilów, a następnie żołnierzy. Hamas natomiast oczekuje przerwy w działaniach wojennych, uwolnienia palestyńskich więźniów oraz zwiększonej pomocy humanitarnej w Gazie. Szef zagranicznego wydziału politycznego Hamasu Abu Zuhri oznajmił: jesteśmy gotowi na wszelkie inicjatywy i propozycje, ale każde porozumienie musi prowadzić do zakończenia agresji i całkowitego zakończenia okupacji Gazy. Obie strony oznajmiły, że nie komunikują się między sobą, a jedynie za pośrednictwem mediatorów.

 

Stany Zjednoczone ponownie zaatakowały rebeliantów z Ruchu Huti oraz bazę wojskową w Iraku

Trzydzieści minut po publikacji informacji o potencjalnych negocjacjach Izraela z Hamasem reporterzy Sky News opublikowali informację o ataku przeprowadzonym przez Stany Zjednoczone na trzy obiekty w Iraku, które wykorzystywane były przez wspieraną przez Iran milicję. Należy podkreślić, że Iran jest największym sojusznikiem Hamasu, który wspiera finansowo. Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (US Central Command) na swojej stronie udostępniło informację o ataku:

„W odpowiedzi na ataki wspieranej przez Iran grupy milicyjnej Kataib Hezbollah (KH), w tym atak na bazę lotniczą al-Asad w zachodnim Iraku 20 stycznia, 24 stycznia o godzinie 12:15 siły CENTCOM USA przeprowadziły jednostronne naloty na trzy obiekty wykorzystywane przez wspieraną przez Iran grupę milicyjną Kataib Hezbollah i inne powiązane z Iranem grupy w Iraku. Ataki te były wymierzone w kwaterę główną KH, magazyny i lokalizacje szkoleniowe dla rakiet, pocisków i jednokierunkowych ataków UAV.”

Nie był to jedyny atak przeprowadzony przez Stany Zjednoczone. Dzień wcześniej, z pomocą Brytyjczyków i wsparciem Australii, Bahrainu, Kanady i Niderlandów doszło do kolejnych już uderzeń na terenie zachodniego Jemenu, a celem ataków byli jemeńscy Huti, którzy wspierają Hamas między innymi ostrzeliwując statki handlowe na Morzu Czerwonym w celu destabilizacji łańcucha dostaw. Ataki te, jak oznajmili przedstawiciele Huti, są przeprowadzane, aby okazać solidarność z Palestyńczykami. Informacja o przeprowadzeniu ośmiu ataków na terytorium Jemenu została potwierdzona przez brytyjskiego ministra obrony Grant’a Shapps’a oraz ministra spraw zagranicznych David’a Cameron’a. 

We wspólnym oświadczeniu możemy przeczytać, że „precyzyjne ataki mają na celu zakłócenie i degradację zdolności, których Huti używają, aby zagrozić globalnemu handlowi i życiu niewinnych marynarzy, i są odpowiedzią na serię nielegalnych, niebezpiecznych i destabilizujących działań Huti od czasu ataków naszej koalicji 11 stycznia, w tym ataków przeciw okrętowym pociskom balistycznym i bezzałogowym systemom powietrznym, które uderzyły w dwa statki handlowe należące do USA”

 

Autor: Mikołaj Kamiński

 

https://www.reuters.com/world/middle-east/one-month-gaza-truce-focus-intensive-talks-sources-say-2024-01-23/ 

https://www.nbcnews.com/investigations/hostage-talks-continue-israel-rejects-hamas-demand-full-idf-withdrawal-rcna134975 

https://www.cnn.com/2024/01/23/politics/us-strikes-iran-backed-militia-iraq/index.html 

https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/jemen-kolejne-uderzenie-usa-i-wielkiej-brytanii-na-rebeliantow-huti/ 

https://www.reuters.com/world/middle-east/us-british-forces-carry-out-new-strikes-yemen-officials-2024-01-22/ 

https://www.aljazeera.com/news/2024/1/22/us-denies-yemens-houthis-claim-of-attack-on-us-military-cargo-ship

Trump wygrywa prawybory w Iowa, porozumienie państw bałtyckich

USA
Donald Trump uzyskując 52% poparcia wygrał prawybory w stanie Iowa zwyciężając w 98 na 99 hrabstw. Drugie miejsce zajął gubernator Florydy Ron DeSantis z 21% głosów, a trzecie była ambasador przy ONZ Nikki Haley zdobywając 19% głosów.

W swoim przemówieniu Trump mówił o szybkim zjednoczeniu podzielonego państwa, odniósł się również do Izraela i wojny w Ukrainie: „Rosja nigdy nie zaatakowałaby Ukrainy, gdybym był prezydentem. Putin i ja dobrze się dogadywaliśmy, dogadywaliśmy się bardzo dobrze- to dobra rzecz, nie zła rzecz.”

W niedzielę 21 stycznia Ron DeSantis ogłosił wycofanie się z  wyborów prezydenckich i poparcie dla Donalda Trumpa. Do rezygnacji doszło przed prawyborami Republikanów w New Hampshire, gdzie DeSantis odnotowywał jednocyfrowe poparcie.

W ten sposób ostatnią rywalką Trumpa została Nikki Haley, która twierdzi, że tylko ona jest w stanie pokonać w wyborach obecnego prezydenta USA Jo Bidena.

 

Państwa bałtyckie

Litwa, Łotwa i Estonia zapowiedziały budowę wspólnej linii obrony przed Rosją i Białorusią. Informację o porozumieniu w piątek 19 stycznia przekazał łotewski minister obrony Andris Sprūds po spotkaniu z Arvydasem Anušauskasem, ministrem obrony Litwy oraz z Hanno Pevkurem, ministrem obrony Estonii. 

Estonia ujawniła, że planowane instalacje obronne mają obejmować budowę 600 bunkrów wzdłuż granicy z Rosją. Litwa zapowiedziała kontynuację współpracy z USA w sprawie zakupu systemów artyleryjskich HIMARS. Łotwa swoje krótkoterminowe i długoterminowe pomysły na wzmocnienie ochrony granic ma przedstawić do końca stycznia. 

„Przed historycznym szczytem NATO w Waszyngtonie musimy zadbać o to, aby Sojusz był lepiej niż kiedykolwiek przygotowany do realizacji planów obronnych, wzmocnienie obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz gotowy do przeznaczenia większych zasobów na obronność” pisał łotewski minister obrony. Jednocześnie zapewnił, że państwa bałtyckie nie zaprzestaną wspierania Ukrainy. 

 

Autor: Julia Makurat

 

Defence24, Prawybory w Iowa. Trump deklasuje rywali https://defence24.pl/geopolityka/prawybory-w-iowa-trump-deklasuje-rywali

BBC, Ron DeSantis drops out of presidential race and backs Trump https://www.bbc.com/news/world-us-canada-68051757 

Euractiv, Wspólna linia obrony państw bałtyckich przed Rosją https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/wspolna-linia-obrony-panstw-baltyckich-przed-rosja/

Dziennik Gazeta Prawna, Bałtowie zabezpieczą swoje granice. Strefa obrony przed Rosją i Białorusią https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/9407548,baltowie-zabezpiecza-swoje-granice-strefa-obrony-przed-rosja-i-bialor.html 

Wybory w Tajwanie i odpowiedź USA i Wielkiej Brytanii na ataki Huti

Tajwan

13 stycznia na Tajwanie odbyły się wybory prezydenckie, w których zwycięstwo odniósł dotychczasowy wiceprezydent Lai Ching-te (William Lai) z Demokratycznej Partii Postępowej zdobywając ponad 40 % głosów. Jest to trzecie z rzędu zwycięstwo tej partii w wyborach prezydenckich. Dotychczasowy prezydent Tsai Ing-wen nie mógł już ubiegać się o reelekcję.

Kontr kandydatami byli Hou Yu-ih z prochińskiej partii Kuomintang Hou Yu-ih oraz Ko Wen-je z Tajwańskiej Partii Ludowej. 

Pomimo presji ze strony Pekinu i chińskiego niezadowolenia z kandydatury Lai Ching-te społeczność Tajwanu dokonała wyboru prezydenta o bardzo proniepodległościowych poglądach. 

” Wybory pokazały światu oddanie społeczeństwa Tajwanu demokracji, co mam nadzieję Chiny potrafią zrozumieć” mówił Lai Ching-te po ogłoszeniu zwycięstwa. 

Tego samego dnia odbyły się także wybory 113 parlamentarzystów do jednoizbowego parlamentu Tajwanu. 52 mandaty zdobył dążący do zbliżenia z Chinami Kuomintang, Demokratyczna Partia Postępowa uzyskała 51 mandatów, a Tajwańska Partia Ludowa 8. Żadne ugrupowanie nie uzyskało samodzielnej większości.

 

Jemen

Rebelianci z Ruchu Huti od kilku tygodni, w ramach solidarności z Hamasem ostrzeliwują statki handlowe płynące przez Morze Czerwone. W odpowiedzi Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania zaatakowały za pomocą okrętów i lotnictwa cele znajdujące się na terytorium Jemenu kontrolowanym przez Huti. Cele miały zostać wybrane tak aby obyło się bez ofiar cywilnych.

Wcześniej USA skierowały do Huti oficjalne ostrzeżenie.

Huti odpowiedzieli groźbami konsekwencji czekających USA, dodatkowo rzecznik prasowy Huti Mohammed Abdulsalam powiedział, że „izraelskie statki oraz te zmierzające do portów okupowanej Palestyny nadal będą atakowane, gdyż są uznawane za wrogie jednostki militarne.”

Atak potępił Iran oraz libański Hezbollah, sojusznicy Huti. 

 

Autor: Julia Makurat

 

Euractiv, Tajwan: Wybory wygrywa prozachodni William Lai, https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/tajwan-prezydentem-zostanie-pro-zachodni-william-lai/

CNN, Taiwan voters dismiss China warnings and hand ruling party a historic third consecutive presidential win  https://edition.cnn.com/2024/01/13/asia/taiwan-presidential-election-results-intl-hnk/index.html

Money.pl, Gorąco wokół Tajwanu po wyborach. „Wzywamy władze w Pekinie” https://www.money.pl/gospodarka/goraco-wokol-tajwanu-po-wyborach-wzywamy-wladze-w-pekinie-6984547733187104a.html

Euractiv, USA i Wielka Brytania uderzyły w Jemenie. Celem rebelianci z ruchu Huti

https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/usa-i-wielka-brytania-uderzyly-w-jemenie-celem-rebelianci-z-ruchu-huti/

BBC, US and UK strikes target Houthi rebels in Yemen https://www.bbc.com/news/world-middle-east-67954161

Ataki w Iranie i Libanie, francuska premier podaje się do dymisji

Iran

3 stycznia w mieście Kerman na południu Iranu doszło do zamachu terrorystycznego, w wyniku którego zginęły 84 osoby. Do ataku doszło podczas ceremonii ku pamięci Ghasema Solejmanego- dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który został zabity 3 lata temu podczas amerykańskiego ataku powietrznego w Bagdadzie. Do przeprowadzenia zamachu przyznało się Państwo Islamskie, wcześniej Iran oskarżał USA i Izrael. Najwyższy przywódca Iranu Ayatollah Ali Khamenei zapowiedział „surowe konsekwencje” czekające na sprawców. 

Francja

W poniedziałek 8 stycznia premier Francji Elizabeth Borne podała się do dymisji. W swoim liście rezygnacyjnym zasugerowała, że odejście nie było jej decyzją ponieważ to prezydent Emmanuel Macron poinformował ją o „chęci powołania nowego premiera”. Jako powód komentatorzy wskazują chęć Macrona nadania nowego impulsu swojej drugiej kadencji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Pozycja premier Borne wydawała się zagrożona już ubiegłego lata, kiedy wykorzystała art. 49.3 do przeforsowania kontrowersyjnej reformy emerytalnej bez głosowania posłów. 

Nie wiadomo jeszcze kto zastąpi Borne na stanowisku. Informacja powinna zostać podana we wtorek 9 stycznia, najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest minister edukacji Gabriel Attal. 

Liban

2 stycznia doszło do izraelskiego ataku w stolicy Libanu Bejrucie, w wyniku którego zginęło sześć osób. Wśród zabitych znalazł się jeden z liderów Hamasu Saleh al-Arouri. Izraelski dron uderzył w budynek Hamasu w dzielnicy uchodzącej za rejon pod kontrolą Hezbollahu. Hezbollah, sojusznik Hamasu od wybuchu wojny Izraela z Hamasem prowadzi wymianę ognia z Izraelem niemal codziennie.

Hezbollah zapowiedział, że atak „niepozostanie bez odpowiedzi i kary”. Premier Libanu Nadżib Mikati stwierdził, że atak był próbą wciągnięcia Libanu w wojnę.

Doradca premiera Izraela, Mark Regev powiedział w wywiadzie dla MSNBC, że Izrael „nie bierze odpowiedzialności za ten atak”.

 

Autor: Julia Makurat

 

Euractiv, Zamach terrorystyczny w Iranie. Setki zabitych i rannych https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/zamach-terrorystyczny-w-iranie-dziesiatki-ofiar-setki-rannych/

BBC, Iran leader vows harsh response to deadly bombings that killed 84 https://www.bbc.com/news/world-middle-east-67872281

Euractiv, Premier Francji podała się do dymisji https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/premier-francji-podala-sie-do-dymisji/

TVN 24, Dymisja szefowej francuskiego rządu Elizabeth Borne https://tvn24.pl/swiat/francja-prezydent-emmanuel-macron-przyjal-dymisje-premier-elisabeth-borne-7713646

Defence 24, Izrael zaatakował Liban? Eksplozje w Bejrucie, nie żyje jeden z dowódców Hamasu https://defence24.pl/geopolityka/izrael-zaatakowal-liban-eksplozje-w-bejrucie-nie-zyje-jeden-z-dowodcow-hamasu 

TVN 24, Atak w Bejrucie. Wśród ofiar jeden z liderów Hamasu i dwaj jego dowódcy https://tvn24.pl/swiat/wojna-w-gazie-izrael-zabil-jednego-z-liderow-hamasu-saleh-al-arouri-nie-zyje-7683625 

Spotkanie „Wpływy rosyjskie w Niemczech”

W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie „Wpływy rosyjskie w Niemczech”.

Naszym gościem była analityk Patrycja Tepper z Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego, a podczas wydarzenia dyskutowaliśmy m.in. o najsłynniejszym apologecie Putina w Niemczech – Gerhardzie Schröderze czy też o tym, jak Niemcy zwalczają rosyjskie wpływy w swoim państwie.

Bardzo dziękujemy naszej ekspertce za ciekawe spotkanie oraz Forum Młodych Dyplomatów za kolejną owocną współpracę.