Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej z inicjatywy wiceminister Anny Radwan-Röhrenschef odbyło się Śniadanie Europejskie.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej z inicjatywy wiceminister Anny Radwan-Röhrenschef odbyło się Śniadanie Europejskie. Wydarzenie, nazwą i formą nawiązuje do pierwszego spotkania w tym koncepcie, które odbyło się 1 maja 2004 roku w Zamku Ujazdowskim.

– Jest mi niezmiernie miło, że dwadzieścia lat po pierwszym Śniadaniu Europejskim, możemy dziś spotkać się tu, w MSZ, z udziałem ministra Radosława Sikorskiego, wiceminister Henryki Mościckiej-Dendys oraz wielu znamienitych gości. Pamiętamy dobrze, jak trudny to był czas, jak wiele obaw mieliśmy jako społeczeństwo – zaznaczyła wiceminister Radwan otwierając wydarzenie. Jak wskazała, dzięki zaangażowaniu administracji rządowej, organizacji pozarządowych, samorządów, Kościoła i nas – obywateli – nasze członkostwo w UE po 20 latach okazało się sukcesem. Szczególnie dziś, kiedy jest wojna za naszą wschodnią granicą, potrzebujemy odpowiedzialnych rządzących w silnej i zjednoczonej Europie – podkreśliła wiceminister Anna Radwan-Röhrenschef.

Wydarzenie, którego pierwotnymi organizatorami był Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Wiele z osób zaangażowanych w tamto wydarzenie, a także kampanię przedreferendalną, pracuje do dziś w strukturach MSZ i KPRM.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Podsekretarz Stanu MSZ Henryka Mościcka-Dendys spotkała się z przedstawicielami Komisji Weneckiej.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, delegacja Komisji Weneckiej przebywała w Polsce w dniach 25-26 kwietnia w celu omówienia nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, uchwalonej przez Sejm 12 kwietnia i przekazanej do Senatu. Projektowana ustawa zakłada wprowadzenie bezpośrednich wyborów do KRS, w których czynne prawo wyborcze będą posiadali wszyscy sędziowie.

Rozwiązanie to ma uniezależnić Radę od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Ponadto nowelizacja zakłada powołanie Rady Społecznej przy KRS oraz ustanie działalności w KRS członków-sędziów, którzy zostali wybrani przez Sejm na podstawie przepisów uchwalonych w grudniu 2017 r. Podsekretarz Stanu wskazała, że celem nowelizacji ustawy o KRS jest uzdrowienie sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości poprzez wypełnienie przez Polskę standardów wynikających z orzecznictwa europejskich trybunałów, w tym Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wyraziła oczekiwanie, że przyjęte rozwiązania legislacyjne przyczynią się do lepszej współpracy z Komitetem Ministrów Rady Europy, który jest organem nadzorującym wykonywanie orzeczeń Trybunału.

Podczas dwudniowej wizyty delegacja Komisji Weneckiej spotkała się również z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Obywatelskich, Sejmu, Państwowej Komisji Wyborczej, Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Opinia Komisji nt. zmian w KRS oczekiwana jest w najbliższym czasie.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 r.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, 25 kwietnia br. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 r.

Pełną treść wystąpienia można znaleźć na stronie MSZ.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wiceminister Marek Prawda złożył wizytę w Tbilisi

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podsekretarz Stanu Marek Prawda uczestniczył dzisiaj w polsko-gruzińskich konsultacjach politycznych w Tbilisi. Strony omówiły możliwości i perspektywy zdynamizowania dwustronnych relacji politycznych i gospodarczych.

Podtrzymując wsparcie dla europejskich aspiracji Gruzji, wiceminister Prawda podkreślił konieczność wdrażania reform zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej. Jednocześnie zasygnalizował zaniepokojenie powtórnym procedowaniem w parlamencie Gruzji projektu ustawy ”o przejrzystości wpływów zagranicznych”.

Wiceminister Marek Prawda złożył wizytę w rejonie administracyjnej linii granicznej z okupowanymi terytoriami Osetii Południowej oraz dokonał wizytacji projektów rozwojowych finansowanych w ramach programu Polskiej Pomocy.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Minister Radosław Sikorski wziął udział w Spotkaniu Ministerialnym UE-GCC w Luksemburgu

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na marginesie wczorajszej Rady ds. Zagranicznych w Luksemburgu szef polskiej dyplomacji uczestniczył w Regionalnym Forum Wysokiego Szczebla ds. współpracy i bezpieczeństwa UE-GCC (Unia Europejska – Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej).

Wypowiadając się również w imieniu Łotwy i Litwy, Minister Sikorski  podkreślił, że liczy na wzmożone działania wobec Iranu, który stanowi zagrożenie dla obu stron. Dla Państw Bałtyckich i Polski ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie, a w regionie Bliskiego Wschodu ze względu na niejednokrotne negatywne zaangażowanie w toczące się już konflikty.

– Niedawny atak Iranu odwrócił uwagę świata od Ukrainy, angażując również zachodnie i regionalne zasoby, których Ukraina dziś bardzo potrzebuje. Taki scenariusz jest niestety korzystny dla Kremla – podkreślił minister Sikorski w trakcie forum.

Przy okazji Forum Minister Sikorski odbył również rozmowy dwustronne z ministrem spraw Zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej, Księciem Faisalem Bin Farhanem Al Saudem oraz minister stanu w MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Reem Al Hashimi.

Podczas rozmowy ze swoim saudyjskim odpowiednikiem minister Sikorski wskazywał na potencjalne nowe obszary zacieśniania współpracy dwustronnej z Królestwem Arabii Saudyjskiej również w oparciu o planowane otwarcie bezpośredniego połączenia lotniczego miedzy Warszawą a Rijadem stanowiącego znaczące ułatwienie dla rozwoju biznesu czy turystyki. Ministrowie omówili również bieżącą sytuację międzynarodową ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Bliskim Wschodzie. Na zakończenie Minister Sikorki ponowił zaproszenie dla Księcia Faisala do złożenia wizyty w Polsce.

W trakcie spotkania z sekretarz stanu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, minister Sikorski wskazywał na globalne konsekwencje eskalacji konfliktu między Iranem oraz Izraelem, które mogą zmienić postrzeganie globalnej sytuacji bezpieczeństwa. Ministrowie omówili również perspektywy dalszego rozwoju relacji dwustronnych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju relacji handlowo – gospodarczych.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wiceminister Marek Prawda spotkał się ze Stałym Sekretarzem Stanu do Spraw Zagranicznych MSZ Danii

Jak poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podsekretarz Stanu Marek Prawda spotkał się dzisiaj w Warszawie ze Stałym Sekretarzem Stanu do Spraw Zagranicznych MSZ Danii Jeppe Tranholmem-Mikkelsenem. Podczas spotkania omówiono kwestie dotyczące bezpieczeństwa, w tym kontynuację pomocy Ukrainie. Innymi tematami poruszonymi podczas spotkania były polityka wschodnia i migracyjna obu państw, a także sprawa dalszego rozszerzenia UE.

Obie strony zgodziły się, że efektywna pomoc Ukrainie pozostaje absolutnym priorytetem dla Polski i Danii. Wiceminister Marek Prawda i Jeppe Tranholm-Mikkelsen zagwaranowali obustronną determinację na rzecz pozbawiania Rosji możliwości destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa, poprzez m. in. kontynuację polityki sankcyjnej i wzmocnienie zdolności państw UE.

Omawiając politykę migracyjną strony zgodziły się, że Polska i Dania zajmują podobne stanowisko. Podkreślono potrzebę aktywnej współpracy w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań, służących wzmocnieniu granic zewnętrznych i przeciwdziałaniu nielegalnej migracji.

Omówiono także politykę rozszerzenia Unii Europejskiej, a w tym kontekście możliwości współdziałania na rzecz zbliżenia Ukrainy z UE.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Minister Radosław Sikorski uczestniczył w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podczas spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych dyskutowano na temat wojny w Ukrainie oraz sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie.

Szef polskiej dyplomacji zaapelował o wzmocnienie wysiłków na rzecz dostarczenia Ukrainie amunicji, systemów obrony powietrznej i pocisków dalekiego zasięgu. Pozytywnie ocenił niemiecką inicjatywę przekazania armii ukraińskiej systemów Patriot oraz poparł wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów celem pomocy Ukrainie. Potwierdził także znaczący udział Polski w czeskiej inicjatywie amunicyjnej. Ponadto, minister Sikorski zwrócił uwagę na krytyczną sytuację ukraińskiej infrastruktury energetycznej, będącej cały czas pod rosyjskim ostrzałem. Dalsze ataki mogą spowodować kolejną falę migracji Ukraińców.

Dalsza część dyskusji była kontynuacją nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE z 16 kwietnia br. Podczas dyskusji szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie dla członkostwa Palestyny w ONZ. Podkreślił, że kluczem do rozwiązania konfliktu jest podjęcie działań pokojowych ze strony izraelskiej. W związku z destabilizacyjną rolą Iranu w regionie minister Sikorski wezwał do szybkiej finalizacji rozszerzenia reżimu sankcyjnego dot. irańskich dronów, uwzględniającego wszystkie komponenty do ich produkcji.

W dyskusji dotyczącej Sudanu podkreślono, że w kraju tym trwa największy kryzys humanitarny na świecie, negatywnie wpływający także na UE, szczególnie w kontekście migracji. Warto zauważyć, że podczas niedawnej konferencji donatorów w Paryżu (15 kwietnia 2024 r.) Polska przekazała na rzecz Sudanu wsparcie w wysokości 1 mln euro.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Minister Sikorski rozmawiał z Premierem Księstwa Andory

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, szef polskiej dyplomacji spotkał się dzisiaj w Warszawie z premierem Andory Xavierem Espotem Zamorą. Głównymi tematami rozmowy były relacje dwustronne, kwestie negocjacje z Unią Europejską ws. układu stowarzyszeniowego oraz wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji.

Odnosząc się do stosunków polsko-andorskich minister Sikorski wyraził satysfakcję z ich bardzo dobrego stanu relacji polsko-andorskich. Rozmówcy poruszyli także kwestię zakończenia w grudniu ubiegłego roku przez Księstwo Andory trwających dziewięć lat negocjacji z Unią Europejską ws. układu stowarzyszeniowego. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że zaplanowane na początek 2025 r. przez rząd Andory referendum ws. umowy stowarzyszeniowej z UE spotka się z przychylnością obywateli Księstwa. Jak podkreślił minister Sikorski, w najbliższych latach mogą otworzyć się nowe możliwości zacieśnienia relacji naszego kraju z Andorą jako państwem stowarzyszonym z Unią Europejską. Wskazał tutaj na obszar m.in. gospodarczy, społeczny czy kulturalny.

Nawiązując do konfliktu na Ukrainie, szef polskiego MSZ podziękował rozmówcy za pomoc niesioną ukraińskim uchodźcom, za wdrażanie pakietów sankcyjnych oraz za dołączanie się Księstwa Andory do działań potępiających Rosję na forach organizacji międzynarodowych. Tym samym, Andora po raz pierwszy złamała swoją tradycję neutralności.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Spotkanie wiceministra Marka Prawdy z przewodniczącym Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podsekretarz Stanu Marek Prawda spotkał się dzisiaj z Heiko Maasem – szefem prezydium Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, byłym ministrem spraw zagranicznych Niemiec.

Wizyta przewodniczącego Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich była okazją do omówienia stanu stosunków polsko-niemieckich, poruszono kwestie historyczne, w tym między innymi dotyczące zadośćuczynienia oraz upamiętnienia polskich ofiar II Wojny Światowej. Wspomniano również o potrzebie dalszej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego jako kluczowego narzędzia strategicznego dla państw regionu.

Ważnym punktem dyskusji było omówienie zaawansowania prac nad realizacją projektu Domu Niemiecko – Polskiego w Berlinie.

W kontekście Ukrainy podkreślono pilną potrzebę wsparcia, zwłaszcza w zakresie obrony przeciwrakietowej. Wiceminister Marek Prawda, zwrócił uwagę na znaczenie i pilność sprawiedliwego zadośćuczynienia dla nadal żyjących ofiar III Rzeszy.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Spotkanie wiceminister Henryki Mościckiej-Dendys z delegacją Akademii Dyplomatycznej ze Szwecji

Jak poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podsekretarz Stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys rozmawiała 18 kwietnia br. z grupą słuchaczy szwedzkiej Akademii Dyplomatycznej, odbywających w Polsce wizytę studyjną.

Spotkanie, w którym udział wzięli także rektor Akademii Ulrik Tiderström oraz ambasador Szwecji w Polsce Andreas von Beckerath było okazją do rozmowy na temat relacji polsko – szwedzkich. Uczestnicy dyskutowali również nt. wyzwań geopolitycznych, z którymi mierzy się obecnie wspólnota międzynarodowa oraz roli Polski w regionie. Wiceminister Mościcka-Dendys przybliżyła zadania stojące przed nowoczesną służbą konsularną oraz znaczenie relacji z diasporą. W dyskusji poruszono ponadto wątki dotyczące wojny na Ukrainie, bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego oraz nowego kontekstu dla współpracy obu krajów, jaki pojawił się po wejściu Szwecji do NATO.

Podczas tygodniowej wizyty studyjnej grupa 30 młodych dyplomatów odwiedziła Kraków oraz Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau. W Warszawie, oprócz spotkania z wiceminister Mościcką-Dendys, zaplanowano również rozmowy w Akademii Dyplomatycznej MSZ. Młodzi szwedzcy dyplomaci spotkają się także z przedstawicielami Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Ośrodka Studiów Wschodnich.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych