Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Unia Europejska otworzyła się na negocjacje akcesyjne z Ukrainą oraz Mołdawią

Otwarcie negocjacji akcesyjnych

Unia Europejska otworzyła się na negocjacje akcesyjne z Ukrainą oraz Mołdawią. Z tego względu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła oświadczenie, w którym podkreśliła istotność tego przełomowego momentu nie tylko dla obu krajów-kandydatów, ale i całej Unii Europejskiej. Zaznaczyła ponadto, iż negocjacje rozpoczynają się w duchu otwartości i determinacji, choć droga do Unii będzie dużym wyzwaniem dla kandydatów. Negocjacje akcesyjne są bowiem zaprojektowane tak, aby przygotować ich do odpowiedzialności wynikających z członkostwa i nie można iść na żadne skróty.

Nowe sankcje UE wobec Rosji

Unia Europejska przyjęła 14. pakiet sankcji przeciwko Rosji za kontynuowanie nielegalnej wojny przeciwko Ukrainie, wzmacniając tym samym środki przeciwko obchodzeniu sankcji. Pakiet zawiera ważne nowe środki związane z energią, skierowane przeciwko skroplonemu gazowi ziemnemu (LNG) oraz środki wymierzone w statki wspierające wojnę Rosji. W odniesieniu do LNG, pakiet zakazuje wszelkich przyszłych inwestycji i eksportu do projektów LNG będących w budowie w Rosji. Ponadto, po okresie przejściowym trwającym 9 miesięcy, zakazane będzie korzystanie z portów Unii do przeładunku rosyjskiego LNG. Co więcej, pakiet zakazuje także importu rosyjskiego LNG do określonych terminali, które nie są połączone z siecią gazociągów Unii.

Wsparcie dla Afrykańskiego Akceleratora Produkcji Szczepionek

Unia Europejska ogłosiła, że wraz z państwami członkowskimi przeznaczy łącznie ponad 750 milionów euro, w tym blisko 220 milionów euro z budżetu UE, na Afrykański Akcelerator Produkcji Szczepionek, który został uruchomiony w Paryżu. Dzięki temu innowacyjnemu instrumentowi będzie możliwe zwiększenie przewidywalności popytu na szczepionki produkowane w Afryce. Co ważne, inicjatywa ta będzie również wspierać zrównoważony rozwój bazy produkcyjnej Afryki i przyczyniać się do realizacji ambitnego celu Unii Afrykańskiej, jakim jest produkcja większości szczepionek wymaganych przez afrykańskie kraje na kontynencie.

Podpisanie Polsko-Austriackiego Programu współpracy w dziedzinie nauki, edukacji i kultury

Jak poinformowało MSZ, 24 czerwca 2024 r. odbyło się XIII posiedzenie Polsko-Austriackiej Komisji Mieszanej do spraw współpracy kulturalnej i naukowej, która dokonała przeglądu dotychczasowych działań i przyjęła Program współpracy w dziedzinie nauki, edukacji i kultury na lata 2024-2028.

Komisja podkreśliła symboliczny moment zawarcia porozumienia związany z jubileuszami: w 2024 r. 50-lecie działalności świętuje Instytut Polski w Wiedniu, a w 2025 r. przypadnie 60-lecie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Program współpracy podpisali 25 czerwca 2024 r. przewodniczący obu delegacji – Anna Godlewska, zastępca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ oraz Alexander Wojda, reprezentujący Federalne Ministerstwo Spraw Europejskich i Międzynarodowych Republiki Austrii.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wizyta podsekretarz stanu Henryki Mościckiej-Dendys w Wiedniu

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podczas dwudniowej wizyty w stolicy Austrii, wiceminister Henryka Mościcka-Dendys wzięła udział w uroczystych obchodach 50. rocznicy powstania Instytutu Polskiego w Wiedniu oraz przeprowadziła serię konsultacji z austriackimi partnerami, m. in. w tamtejszym Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Miejscu Pamięci KL Mauthausen.

W sobotę 22 czerwca br. Podsekretarz Stanu w MSZ RP Henryka Mościcka-Dendys otworzyła program obchodów jubileuszowych Instytutu Polskiego. Tego dnia, przed siedzibą polskiej placówki na placu Am Gestade, miała miejsce seria wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty muzyki klasycznej, czytanie sceniczne sztuki teatralnej napisanej specjalnie na obchody rocznicowe, a także warsztaty taneczne i kulinarne. Wiceminister Mościcka-Dendys podkreśliła, że od momentu powstania Instytutu sytuacja geopolityczna w Europie uległa całkowitej zmianie, a relacje polsko – austriackie zyskały nowy wymiar, szczególnie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Niezmienna pozostała jednak misja Instytutu – wzmocnienie wymiany kulturalnej między Polską a Austrią i lepsze poznanie się społeczeństw poprzez kulturę i dyplomację publiczną.

W ramach konsultacji politycznych w austriackim MSZ, podsekretarz stanu Mościcka-Dendys spotkała się z szefem sekcji IV ds. konsularnych Georgiem Stillfriedem oraz z szefem sekcji V ds. międzynarodowej polityki kulturalnej Christophem Thun-Hohensteinem. Tematem spotkań były kwestie bilateralne, zagadnienia z obszaru polityki migracyjnej, współpracy w ramach UE oraz promocji i dyplomacji kulturalnej.

W programie wizyty w Wiedniu znalazło się także spotkanie z dyrektor federalnego urzędu Miejsce Pamięci KL Mauthausen Barbarą Glück, podczas którego omówiono plany rozbudowy Miejsca Pamięci na terenie bliźniaczego obozu koncentracyjnego KL Gusen, w tym roli Polski w tzw. procesie udziału (Beteiligungsprocess). Wiceminister Mościcka-Dendys rozmawiała również z rektorem Instytutu Nauk o Człowieku Mishą Glennym, m. in. o realizacji wspólnych projektów, zwłaszcza w odniesieniu do państw objętych agendą rozszerzeniową UE.

***

Instytut Polski w Wiedniu został otwarty 5 czerwca 1974 r., choć jego historia sięga późnych lat pięćdziesiątych. Powołanie, tak Instytutu, jak i Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, było ważnym krokiem w kierunku promowania wymiany kulturalnej i wzajemnego zrozumienia.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Minister Radosław Sikorski spotkał się z szefową łotewskiej dyplomacji Baibą Braže

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, była to pierwsza wizyta minister Braže w Polsce po objęciu przez nią urzędu w kwietniu tego roku. Głównymi tematami rozmowy była sytuacja bezpieczeństwa w regionie, pomoc dla Ukrainy oraz współpraca polsko-łotewska w ramach NATO i UE.

Konsultacje wpisały się w intensywną dynamikę kontaktów polsko-łotewskich w ostatnim czasie. Ministrowie rozmawiali o przygotowaniach do szczytu NATO w Waszyngtonie oraz wymienili spostrzeżenia dotyczące rozwoju dalszej współpracy dwustronnej i wielostronnej na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i wsparcia dla Ukrainy. Wizyta była ponadto okazją do omówienia wyników ostatnich spotkań wysokiego szczebla na świecie, m.in. Szczytu Pokojowego w Szwajcarii czy spotkania ministerialnego Rady Państw Morza Bałtyckiego w fińskim Porvoo.

Rozmowy w sprawie wsparcia Ukrainy koncentrowały się zarówno wokół jej drogi akcesyjnej do Unii Europejskiej i NATO, jak i pomocy wojskowej oraz odbudowy kraju. Polska i Łotwa doceniły wzajemne wysiłki włożone dotychczas w tym zakresie i zapewniły o ich niezachwianej kontynuacji.

Minister Sikorski ponownie potwierdził wolę utrzymania polskiej obecności wojskowej na Łotwie oraz gotowość do ścisłej współpracy regionalnej we wspólnym przeciwstawianiu się zagrożeniom ze strony Rosji i Białorusi, w tym atakom hybrydowym na granicach wschodnich UE. Strony zgodziły się co do konieczności kontynuacji prac nad rozszerzeniem polityki sankcyjnej wobec agresorów.

Dyskutowano również nt. kwestii dwustronnych, przede wszystkim w sprawie zagwarantowania przez stronę łotewską kontynuacji działalności szkół polskich w tym kraju.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rekrutacja 2024/25 do Szkół Polskich i szkół w systemie KNO

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ruszyła rekrutacja na rok 2024/25 do Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w systemie kształcenia na odległość (KNO) oraz do Szkół Polskich prowadzonych przez Ministra Edukacji. Szkoły oferują całkowicie darmową edukację w języku polskim dla dzieci przebywających poza granicami RP.”

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. W ofercie znajduje się kształcenie na odległość (KNO) oraz nauka w Szkołach Polskich – stacjonarnie przy ambasadach i konsulatach.

KNO i Szkoły Polskie oferują całkowicie darmową edukację w języku polskim dla dzieci przebywających poza granicami RP. Gwarancją wysokiego poziomu nauczania jest nadzór pedagogiczny oraz wykwalifikowani nauczyciele. Dzieci uczą się i poznają świat w oparciu o spójne ramy programowe przygotowane przez MEN.

Szkoły funkcjonujące w strukturze ORPEG wyposażone są w nowoczesny sprzęt IT wspierający multimedialne sposoby nauczania. Edukacja kończy się uzyskaniem polskiego świadectwa szkolnego potwierdzającego nauk ę w polskim systemie edukacyjnym.

Informacje o rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej ORPEG:

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Minister Radosław Sikorski spotkał się z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Mołdawii Mihaiem Popșoiem

Jak poinformowało MSZ, dzisiejsza wizyta mołdawskiego ministra w Warszawie poświęcona była przede wszystkim sprawie akcesji Mołdawii do Unii Europejskiej.

W trakcie rozmów obie strony zgodziły się co do koniecznością przyspieszenia procesu akcesyjnego i jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji z Mołdawią i Ukrainą. Polska zamierza wspierać wysiłki Mołdawii na płaszczyźnie działań politycznych, dyplomatycznych, jak i praktycznego wsparcia wysiłków transformacyjnych tego kraju.

Obaj ministrowie stanowczo potępili bezprecedensową rosyjską wojnę hybrydową, wymierzoną w suwerenność, stabilność i bezpieczeństwo Republiki Mołdawii. Strona polska zadeklarowała zaangażowanie na rzecz wzmocnienia odporności mołdawskich struktur państwowych i społeczeństwa wobec tych ataków. Minister Radosław Sikorski zdecydowanie opowiedział się za pokojową i zgodną z prawem międzynarodowym reintegracją separatystycznego regionu Naddniestrza w ramach niepodległego państwa mołdawskiego.

Strona polska zadeklarowała również kontynuację wielopłaszczyznowej pomocy rozwojowej na rzecz modernizacji i rozwoju Republiki Mołdawii. W tym kontekście zwrócono uwagę na rolę Fundacji Solidarności Międzynarodowej, którą odwiedził mołdawski minister, jako głównego instrumentu polskiego wsparcia dla tego kraju.

Ministrowie Sikorski i Popșoi zadeklarowali gotowość do dalszego zacieśnienia dwustronnej współpracy strategicznej na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego. Podkreślili również potrzebę większego zaangażowania rządów obu państw na rzecz wzmocnienia współpracy gospodarczej, w szczególności polskich inwestycji bezpośrednich w Mołdawii.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wycieczka dla Repatriantów do Rogalina

Razem z Ośrodkiem RODAK Środa Wielkopolska zorganizowaliśmy dzisiaj kolejną wycieczkę dla repatriantów do pałacu w Rogalinie!

Wizyta w pałacu była wyjątkową okazją do poznania bogatej historii rodu Raczyńskich oraz podziwiania imponującej kolekcji dzieł sztuki.

Ogromne podziękowania dla Muzeum Narodowego w Poznaniu za możliwość zorganizowania wycieczki!

Konkurs Funduszu Współpracy Inicjatywy Środkowoeuropejskiej

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Sekretariat Wykonawczy Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) zaprasza do udziału w konkursie Funduszu Współpracy IŚE w 2024 r.

Łączny budżet konkursu w 2024 r. wynosi 442 000 EUR. Spośród tej kwoty do 252 000 EUR przeznaczone zostanie na działania dot. realizacji agendy tematycznej IŚE, natomiast do 100 000 EUR na działania  na rzecz wsparcia i współpracy z Ukrainą.

W ramach grantów Funduszu finansowane są projekty o niewielkiej skali i ograniczonym czasie implementacji. Są to m.in. seminaria, warsztaty, kursy szkoleniowe i inne tego typu działania.

Nabór wniosków do konkursu zakończy się 10 września 2024 r.

Szczegółowe informacje nt. konkursu, wraz z dokumentacją, znajdują się na stronie IŚE.

Pytania dotyczące  konkursu prosimy kierować bezpośrednio do Sekretariatu Wykonawczego IŚE na adres e-mail: applications.coopfund@cei.int.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Minister Radosław Sikorski wziął udział w spotkaniu z ukraińskimi studentami Kolegium Europejskiego w Natolinie

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, szef polskiej dyplomacji spotkał się dzisiaj z obywatelami Ukrainy, którzy dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP studiują w tym roku w Kolegium Europejskim w Natolinie. W czerwcu br. kończą roczny program interdyscyplinarnych studiów europeistycznych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznaje stypendia dla obywateli Ukrainy studiujących w Kolegium Europejskim w Natolinie na mocy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o kształceniu obywateli Ukrainy w Kolegium Europejskim w Natolinie z dnia 25 listopada 2009 roku. Celem finansowania stypendiów jest wspieranie dążeń Ukrainy na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej.

***

Kolegium Europejskie, założone w 1949 roku w Brugii, a w Natolinie w roku 1992, jest najstarszym podyplomowym instytutem studiów europejskich. Co roku w Kolegium Europejskim w Natolinie studiuje blisko 130 absolwentów najlepszych uniwersytetów z ponad 30 krajów świata. Program Interdyscyplinarnych Studiów Europejskich w Natolinie prowadzony jest przez międzynarodową grupę wykładowców i ekspertów pochodzących z 24 krajów, oferując studentom w pełni spersonalizowane, międzykulturowe doświadczenia edukacyjne. Od początku swojego istnienia, Kolegium Europejskie w Natolinie specjalizuje się w kwestiach związanych z rozszerzeniem UE i współpracą z krajami jej wschodniego i południowego sąsiedztwa. W swojej działalności badawczej i dydaktycznej, Natolin koncentruje się również na kluczowych kwestiach dla dzisiejszej Europy i świata: migracji, transformacji cyfrowej i energetycznej, walce ze zmianami klimatu, ewolucji mediów i problemie dezinformacji.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych