Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Sikorski uczestniczył w tygodniu wysokiego szczebla 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

W dniach 23-27 września br. szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski przebywał w Nowym Jorku w związku z debatą generalną 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych (UNGA).

Na marginesie debaty Minister przeprowadził liczne spotkania dwustronne, m.in. ze swoimi odpowiednikami z Armenii, Azerbejdżanu, Chin, Czadu, Egiptu, Iranu, Jordanii, Kazachstanu, Kenii, Kosowa, Maroka, Mauretanii, Rwandy oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rozmowy były okazją do omówienia stosunków dwustronnych i dyskusji nt. najważniejszych wyzwań międzynarodowych.

Minister Sikorski uczestniczył również w szeregu spotkań wielostronnych, m.in. w spotkaniu szefów dyplomacji państw UE (FAC), spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw G20 z pozostałymi członkami ONZ oraz spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw transatlantyckich. To ostatnie odbyło się na zaproszenie Sekretarza Stanu USA, Antony Blinkena.

W trakcie spotkań szef polskiej dyplomacji kładł nacisk na potrzebę dalszego wsparcia Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji. Podkreślał, że Ukraiński Plan Pokojowy jest jedyną realną propozycją zawarcia pokoju, a zamrożenie wojny nie jest rozwiązaniem. Apelował, aby umożliwić Ukrainie skuteczną obronę, w tym udzielić jej zgody na ataki na cele militarne na terytorium Rosji. Minister Sikorski podkreślał kolonialny charakter rosyjskiej inwazji oceniając, że w świecie, w którym zaakceptujemy prymat siły w stosunkach międzynarodowych nikt nie będzie mógł czuć się bezpiecznie. Ponadto przedstawiał cele i wyzwania stojące przed Polską w związku z przypadającą na pierwszą połowę przyszłego roku prezydencją naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej. W obliczu sytuacji w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, szef polskiego MSZ podkreślał konieczność przestrzegania prawa humanitarnego oraz przywiązanie Polski do rozwiązania dwupaństwowego.

Do najważniejszych wydarzeń z udziałem ministra Sikorskiego należało spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w dniu 24 września br. poświęcone  sytuacji w Ukrainie. Szef polskiej dyplomacji skupił się na wypunktowaniu fałszywej propagandy Kremla ws. Ukrainy. Wskazał na rosyjski proceder uprowadzania dzieci z Ukrainy, porównując go do niemieckich działań z okresu II wojny światowej wobec dzieci polskich oraz z ZSRR. Przypomniał również fakt sowieckiej współpracy z nazistowskimi Niemcami w 1939 roku.

Ponadto, program pobytu Ministra Sikorskiego w Nowym Jorku obejmował spotkanie z przedstawicielami American Jewish Committee, dyskusję z członkami Council on Foreign Relations, a także spotkanie z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ i Dyrektorem Wykonawczym Biura ds. Usług Projektowych ONZ (UNOPS), Jorge Moreirą da Silvą – w związku z planowanym niedługo otwarciem przedstawicielstwa tej agencji ONZ w Warszawie i jej zaangażowaniem we wsparcie procesu odbudowy Ukrainy.

Źródło: MSZ
Foto: Barbara Milkowska/MSZ

Pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy

Pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy

Komisja Europejska zaproponowała pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy, w tym Mechanizm Współpracy Pożyczkowej o wartości do 45 miliardów euro oraz wyjątkową pomoc makrofinansową (MFA) w wysokości do 35 miliardów euro. Finansowanie pochodzi z nadzwyczajnych zysków uzyskanych z zamrożonych rosyjskich aktywów, co wysyła jasny sygnał, że odpowiedzialność za odbudowę Ukrainy spoczywa na sprawcach jej zniszczenia. Mechanizm Współpracy Pożyczkowej wspiera partnerów Unii Europejskiej i G7 w udzielaniu pożyczek na rzecz Ukrainy, a MFA pokryje pilne potrzeby budżetowe Ukrainy. Propozycja wymaga jednak zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

Europejski Tydzień Sportu 2024

W tym tygodniu rozpoczął się Europejski Tydzień Sportu 2024, inicjatywa Komisji Europejskiej promująca korzyści płynące z aktywnego stylu życia. W dniach 23-30 września obywatele w każdym wieku i o różnym pochodzeniu są zaproszeni do udziału w wydarzeniach celebrujących aktywność fizyczną. Tegoroczna edycja, inspirowana wartościami olimpijskimi i paraolimpijskimi, skupia się na inkluzywności, dobrostanie i poczuciu przynależności. W całej Europie odbywać się będą różnorodne wydarzenia, takie jak warsztaty, turnieje czy dni otwarte klubów sportowych. To okazja do odkrycia nowych sportów czy poprawy zdrowia.

Unia Europejska na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Na początku października bieżącego roku delegacja Komisji Europejskiej weźmie udział w 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, koncentrując się na rozwiązaniu globalnych kryzysów. W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. przewodnicząca Ursula von der Leyen, wiceprzewodniczący Josep Borrell oraz inni komisarze, organizując spotkania i debaty z liderami z całego świata. Unia Europejska będzie z kolei promować multilateralizm oparty na Karcie Narodów Zjednoczonych oraz uczestniczyć w kluczowych wydarzeniach, takich jak Szczyt Przyszłości. Spotkania będą obejmować tematy takie jak między innymi migracja, prawa kobiet, zmiany klimatyczne czy też pokój na Bliskim Wschodzie.

Relacja ze spotkania „Smok i gwiazdy. Przyszłość relacji Chiny – UE”

Wczoraj w Cyryl Club odbyło się spotkanie „Smok i gwiazdy. Przyszłość relacji Chiny – UE”.

Naszym gościem był Radosław Pyffel – autor licznych książek dotyczących Chin i Azji, ceniony ekspert w dziedzinie polityki międzynarodowej.

Rozmawialiśmy m.in. o dynamicznych zmianach w relacjach gospodarczych między Europą a Chinami oraz wyzwaniach związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę i jej wpływie na globalne łańcuchy dostaw oraz geopolitykę.

Dziękujemy Panu Radosławowi za bardzo wartościową dyskusję oraz wszystkim przybyłym za obecność!


Za kulisami Unii Europejskiej. Struktura i procesy decyzyjne

Serdecznie zapraszamy na wykład pt. „Za kulisami Unii Europejskiej. Struktura i procesy decyzyjne”, który poprowadzi prof. Bogdan Koszel z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podczas wydarzenia prof. Bogdan Koszel przybliży uczestnikom mechanizmy funkcjonowania Unii Europejskiej. Zostaną omówione kluczowe instytucje UE, takie jak Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej czy Trybunał Sprawiedliwości, a także ich wzajemne relacje i rola w kształtowaniu polityki unijnej.

Uczestnicy dowiedzą się jak działa Unia Europejska – od procesu tworzenia prawa, przez podejmowanie decyzji, aż po realizację głównych celów wspólnoty, takich jak wzmacniane współpracy gospodarczej, ochrona wartości demokratycznych czy wspólne działania na arenie międzynarodowej.

Wykład ten będzie doskonałą okazją do tego, aby zrozumieć jak Unia Europejska funkcjonuje na co dzień, jakie wyzwania stoją przed jej instytucjami oraz jak wygląda proces integracji europejskiej w praktyce.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 października 2024 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).
Do zobaczenia!

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Wielkopolska Kuźnia Dyplomatów.

Spotkanie „Węgry i Viktor Orbán – kierunek Wschód czy Zachód?”

W Cyryl Club odbyło się spotkanie „Węgry i Viktor Orban – kierunek Wschód czy Zachód?”

Naszym gościem była Hanna Szymerska – publicystka Nowego Ładu, która od lat śledzi i komentuje politykę węgierską.
Z prelegentką rozważaliśmy, czy obecna polityka Węgier zmierza ku ścisłej współpracy z szeroko rozumianym Zachodem (Unia Europejska, stany Zjednoczone) czy coraz bardziej skłania się ku zbliżeniu z Rosją.

Dziękujemy Pani Hannie za merytoryczną dyskusję oraz wszystkim gościom za obecność!

Pauza strategiczna. Polska wobec ryzyka wojny z Rosją

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Markiem Budziszem, autorem książki „Pauza strategiczna. Polska wobec ryzyka wojny z Rosją”.

Marek Budzisz w swojej książce porusza kluczowe tematy związane z aktualną sytuacją geopolityczną w Europie Środkowej. Jego analiza koncentruje się na wyzwaniach, przed którymi stoi Polska w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, której ambicje wojskowe i polityczne mogą wkrótce stać się bezpośrednim zagrożeniem dla naszego kraju.

Podczas spotkania przedstawimy szerszy kontekst wojny na Ukrainie oraz jej konsekwencje dla Polski, które często umykają uwadze medialnych relacji. Omówimy, dlaczego pomimo optymistycznych prognoz, Rosja według autora książki nie tylko nie słabnie, ale wręcz zyskuje na sile, co może prowadzić do poważnego kryzysu bezpieczeństwa w regionie. Zastanowimy się, jak Polska powinna wykorzystać obecnie „kupiony czas” i jakie działania są konieczne, aby przygotować się na potencjalne zagrożenie wojenne.

Marek Budzisz to historyk, publicysta i ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich. Publikował na łamach takich gazet jak „Życie”, „Nowe Państwo”, „Wprost”, „Życie Gospodarcze” oraz „Rzeczpospolita”. Był członkiem kolegium redakcyjnego „Polityki Polskiej” oraz „Kwartalnika Konserwatywnego”.

Nie przegap okazji, aby poznać głęboki obraz współczesnej polityki międzynarodowej i dowiedzieć się, jakie wyzwania stoją przed Polską w najbliższej przyszłości! Spotkanie z Markiem Budziszem to nie tylko szansa na zrozumienie aktualnych zagrożeń, ale także na aktywne uczestnictwo w ważnej debacie dotyczącej przyszłości naszego kraju!

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 7 października 2024 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

Wstęp wolny! Do zobaczenia!

Raport o stanie Wspólnoty Energetycznej za 2024 rok

Historyczne posiedzenie Kolegium Komisarzy

11 września 2024 roku odbyło się historyczne, 2500. posiedzenie Kolegium Komisarzy Unii Europejskiej. Od pierwszego spotkania w styczniu 1958 roku posiedzenia te odgrywają kluczową rolę w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej. To właśnie na nich podejmowane są decyzje dotyczące propozycji ustawodawczych, które później trafiają do Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Inicjatywy takie jak Erasmus, wspólna waluta euro, system nawigacji satelitarnej Galileo czy strefa Schengen były pierwotnie uzgadniane przez Kolegium, a następnie proponowane przez Komisję Europejską. Kolegium spotyka się w Brukseli, a podczas sesji plenarnych Parlamentu Europejskiego – w Strasburgu.

Raport o stanie Wspólnoty Energetycznej za 2024 rok

We wrześniu 2024 roku ukazał się raport o stanie Wspólnoty Energetycznej za 2024 rok, który podkreśla sukcesy Unii Europejskiej w przezwyciężaniu wyzwań związanych z dostawami energii, obniżaniu cen i przyspieszaniu transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Wśród kluczowych osiągnięć wymienia się między innymi spadek importu gazu z Rosji, wzrost produkcji energii odnawialnej oraz znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy, takie jak zreformowany unijny rynek energii elektrycznej, lepiej chronią najbardziej narażonych konsumentów. Pomimo postępów, konieczne są jednak dalsze działania w zakresie efektywności energetycznej i modernizacji budynków.

Europejski Tydzień Mobilności 2024

W tym tygodniu obchodzimy Europejski Tydzień Mobilności, coroczną kampanię Komisji Europejskiej promującą zrównoważoną mobilność miejską. W dniach 16-22 września miasta i miasteczka organizują różne wydarzenia, a kulminacją jest popularny dzień bez samochodu. Kampania zachęca do zmiany zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i inteligentnych, ekologicznych rozwiązań transportowych. W 2024 roku w inicjatywie bierze udział ponad 1950 miast z ponad 40 krajów, co czyni ją siłą napędową zrównoważonej mobilności w Europie. Tegoroczny temat to „wspólna przestrzeń publiczna” i jej korzyści dla społeczeństwa.

 

Deklaracja szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego ws. europejskiej przyszłości Mołdawii

Minister Radosław Sikorski, wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Annaleną Baerbock i Stéphane Séjourné, złożyli 17 września wizytę w Kiszyniowie, aby wspólnie wyrazić poparcie dla aspiracji europejskich Republiki Mołdawii.

Ministrowie państw Trójkąta Weimarskiego uczestniczyli m.in. w piątej edycji konferencji Moldova Partnership Platform, która ma na celu zapewnienie Mołdawii bezpiecznej przyszłości w gronie państw członkowskich Unii Europejskiej.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu skomentowała obecność europejskich ministrów słowami: „ …z wami u boku jesteśmy jeszcze silniejsi. Dziś Mołdawia znajduje się na rozdrożu, ale nie jest to rozdroże, na którym nie wiemy, dokąd zmierzać. Dobrze znamy kierunek: naprzód, ku europejskiej przyszłości, gdzie pokój i dobrobyt są na porządku dziennym. Przyszłości naszego kraju nie buduje się z dnia na dzień, ale każdy krok, który wspólnie podejmujemy, przybliża nas do tej stabilnej, europejskiej przyszłości, w której każdy obywatel żyje godnie i bezpiecznie”.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji ogłosili w Kiszyniowie Wspólną Deklarację – dokument, w którym jednoznacznie opowiedzieli się za członkostwem Mołdawii w Unii Europejskiej i podkreślili dalsze wsparcie na rzecz zwalczania wszelkich rosyjskich prób destabilizacji kraju.

Radosław Sikorski, Annalena Baerbock i Stéphane Séjourné zapewnili, że Polska, Niemcy i Francja będą również, w ramach dedykowanych europejskich programów, wspierać zdolności obronne Mołdawii i tym samym bezpieczeństwo jej obywateli.

Tekst Deklaracji w języku polskim dostępny jest na stronie MSZ. [przejdź]

Źródło: MSZ

Smok i gwiazdy. Przyszłość relacji Chiny – UE

Serdecznie zapraszamy na debatę organizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu, która odbędzie się we wtorek 24 września o godz. 18:00 w Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań). Tematem spotkania będą aktualne relacje na linii Chiny – Unia Europejska.

Podczas wydarzenia skoncentrujemy się na dynamicznych zmianach w relacjach gospodarczych między Europą a Chinami, analizując wpływ rosnącej rywalizacji z USA oraz roli Indii i krajów Globalnego Południa. Zajmiemy się również wyzwaniami związanymi z rosyjską inwazją na Ukrainę i jej wpływem na globalne łańcuchy dostaw oraz geopolitykę. Omówimy także, w jaki sposób te globalne zmiany wpływają na Polskę, jej pozycję w regionie oraz strategię gospodarczą i polityczną.

Naszym gościem będzie Radosław Pyffel – autor licznych książek dotyczących Chin i Azji, ceniony ekspert w dziedzinie polityki międzynarodowej, który w przeszłości pełnił funkcję Alternate Director i członka Rady Dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), a także Pełnomocnika Zarządu PKP Cargo ds. Rynków Jedwabnego Szlaku. Radosław Pyffel studiował na chińskich uczelniach, w tym Sun Yat Sen University w Kantonie i Uniwersytecie Pekińskim.

Spotkanie będzie doskonałą okazją do zgłębienia tematu i wymiany poglądów na temat współczesnych wyzwań i możliwości w relacjach między Chinami a Europą oraz ich wpływu na Polskę.

Zapraszamy!

Minister Radosław Sikorski z wizytą w Ukrainie

Minister zakończył trzydniową wizytę w Ukrainie, gdzie spotkał się m.in. z prezydentem Wołodymirem Zełeńskim, Olhą Stefaniszyną, wicepremier do spraw integracji z Unią Europejską i NATO, minister sprawiedliwości Ukrainy oraz z ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą.

Szef polskiej dyplomacji przed wizytą w Kijowie odwiedził Lwów, gdzie wraz z merem miasta Andrijem Sadowym odwiedził miejsca historycznego centrum miasta zniszczone przez rosyjskie pociski balistyczne. Szef dyplomacji oddał hołd ofiarom i podtrzymał zapowiedź ze strony polskiego rządu odbudowy jednej ze zniszczonych kamienic. Minister Radosław Sikorski zaapelował o szerszą pomoc Zachodu, szczególnie uzbrojenia służącego obronie przestrzeni powietrznej.

Podczas pobytu w Kijowie Minister Sikorski spotkał się z prezydentem Wołodymirem Zełeńskim, ministrem obrony narodowej Ukrainy Rustem UmIerowem, ministrem spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusem Landsbergisem, liderem ukraińskiej opozycji Petrem Poroszenko, metropolitą kijowskim Epifaniuszem oraz wziął udział w Konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES).

Głównym tematem rozmowy szefa polskiej dyplomacji z ministrem obrony narodowej Ukrainy Rustem UmIerowem była kwestia współpracy w zakresie technologii i wymiany doświadczeń.

Po rozmowie z Andrijem Sybihą powtórzył swój niedawny apel o zniesienie ograniczeń przez państwa Zachodu, dotyczących użycia broni dalekiego zasięgu wobec Rosji. Przestrzegł, że działania Rosji mogą świadczyć o ponownej próbie zamknięcia szlaków handlowych na Morzu Czarnym dla ukraińskiego zboża.

Szef MSZ podkreślił, że w rozmowie poruszył kwestie historyczne w relacjach między Polską i Ukrainą, także te które dotyczą prawdy na temat Zbrodni Wołyńskich. Minister zaznaczył, że pojednanie między narodami jest jednym z warunków wejścia Ukrainy do Zjednoczonej Europy, a sprawa ekshumacji i pochòwku 100 tysięcy ofiar nie jest kwestią polityczną – tylko cywilizacyjną.

Źródło: MSZ