Szczyt G20 w Rio de Janeiro: walka z ubóstwem i promocja zrównoważonego rozwoju
Szczyt G20 w Rio de Janeiro zakończył się silnym akcentem na walkę z ubóstwem, promocję zrównoważonego rozwoju oraz działania na rzecz klimatu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że UE będzie członkiem założycielskim Globalnego Sojuszu przeciwko Głodowi i Ubóstwu, oraz potwierdziła zobowiązanie Unii do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, w tym inwestycji 2,5 miliarda euro na walkę z globalnym niedożywieniem do 2024 roku. W kwestii energii odnawialnej podkreśliła cel potrojenia jej globalnych mocy do 2030 roku, wskazując na inicjatywy takie jak „Scaling upRenewables in Africa”, uruchomioną wspólnie z prezydentem Republiki Południowej Afryki Cyrilem Ramaphosą. Podczas szczytu upamiętniono również 1000 dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przywódcy potwierdzili wsparcie dla ukraińskiej suwerenności i ogłosili nowe środki pomocy UE, w tym 65 milionów euro na posiłki szkolne dla ukraińskich dzieci. Przewodnicząca von der Leyen zapewniła o niezłomnym wsparciu dla Ukrainy, deklarując: „Wasza wolność jest naszą wolnością, a nasza Unia jest waszym domem.”
Komisja Europejska: zwalczanie przemocy wobec kobiet i dziewcząt
Komisja Europejska wezwała do intensyfikacji działań na rzecz ochrony kobiet i dziewcząt przed przemocą, podkreślając, że wszystkie jej formy są naruszeniem praw człowieka. W 2023 roku Unia Europejska przystąpiła do Konwencji Stambulskiej, a w tym roku przyjęła pierwsze unijne przepisy kompleksowo zwalczające przemoc wobec kobiet i przemoc domową. Na szczeblu międzynarodowym Unia kontynuuje działania, m.in. w ramach Spotlight Initiative i Planu Działań na rzecz Równości Płci, aby przeciwdziałać przemocy na całym świecie. 25 listopada 2024 roku Komisja przedstawiła wyniki badań dotyczących przemocy ze względu na płeć w Unii, przeznaczając jednocześnie 23 mln euro na projekty wspierające ofiary i zapobiegające przemocy w 2025 roku. W geście solidarności budynki Komisji Europejskiej i EEAS w Brukseli zostaną podświetlone na pomarańczowo w ramach kampanii „Orange the World”.
COP29 w Baku: finansowanie działań klimatycznych i nowe cele UE
Na konferencji COP29 w Baku Unia Europejska odegrała kluczową rolę w wypracowaniu porozumienia dotyczącego dostosowania globalnych przepływów finansowych do celów Porozumienia Paryskiego. Przyjęcie Nowego Zbiorowego Celu Ilościowego (NCQG) na rzecz finansowania klimatycznego rozszerzyło bazę krajów wspierających działania klimatyczne, uwzględniając ich rosnące emisje i znaczenie gospodarcze. Porozumienie przewiduje mobilizację co najmniej 1,3 biliona dolarów rocznie na działania klimatyczne do 2035 roku, z czego 300 miliardów ma być przeznaczone na wsparcie krajów rozwijających się. Unia zakończyła także negocjacje nad przepisami zwiększającymi integralność, przejrzystość i odpowiedzialność na międzynarodowych rynkach węglowych, wprowadzając nowe standardy jakości kredytów węglowych. Dodatkowo Unia ogłosiła przygotowanie nowego celu redukcji emisji zgodnego z ograniczeniem globalnego ocieplenia do 1,5°C oraz uruchomiła inicjatywy wspierające transformację energetyczną, w tym Mapę Drogową Redukcji Metanu.