Baza Inicjatyw Międzynarodowych

WRZESIEŃ 2018

> DERMA – Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego (11-14 września)

.
Targi Drema to wydarzenie całkowicie poświęcone branży drzewnej i meblarskiej. Ich ideą jest promowanie najnowszych technologii, maszyn i narzędzi do obróbki drewna oraz nowości rynkowych na skalę tak lokalną, jak i międzynarodową

> FURNICA – Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli (11-14 września)

.
Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA to jedyne w Polsce tak prestiżowe spotkanie branży komponentów do produkcji mebli. W targach udział biorą czołowi producenci, dostawcy oraz dystrybutorzy komponentów oraz materiałów i akcesoriów, które pozwolą na realizacje nawet najbardziej ambitnych kolekcji meblowych.

> SOFAB – Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych (11-14 września)

.
SOFAB to najważniejsze centrum zakupu materiałów do produkcji mebli dla producentów z całej Europy Wschodniej. W edycji 2018 udział wzięło ponad 500 wystawców z kilkudziesięciu krajów. Wystawcy zaprezentowali nowoczesne tkaniny, materiały i dekory odpowiadające najnowszym trendom. Organizatorzy szacują liczbę uczestników na ponad 15.000 profesjonalnych zwiedzających, głównie z Polski i państw Europy Wschodniej.

> X Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Media a edukacja. Człowiek – mediakreator” (17-18 września)

Konferencje te organizowane są w Poznaniu od 1997 roku przez Zakład Technologii Kształcenia Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Technologii i Mediów Edukacyjnych oraz, od kilku lat, przy współudziale Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od początku istnienia stanowią miejsce refleksji naukowej nad edukacją medialną – kształtowaniem umiejętności świadomego, krytycznego, odpowiedzialnego i selektywnego korzystania z mediów oraz tworzenia i nadawania komunikatów medialnych.

Tegoroczna konferencja pod hasłem: “Media a edukacja. Człowiek – mediakreator” tematycznie odnosi się do roli człowieka zanurzonego w świecie mediów. Czy jest on kreatorem rzeczywistości medialnej, jej biernym odbiorcą czy może mediasterowną marionetką? Czy potrzeba współtworzenia przestrzeni medialnej zmienia się wraz z wiekiem lub doświadczeniami? Kim staje się człowiek w obliczu sztucznej inteligencji? Jak wygląda jego edukacja? Czy wreszcie – jakie znaczenie dla uczenia się ma tworzenie komunikatów medialnych?

Tematyka szczcegółowa:
Człowiek jako aktywny twórca rzeczywistości medialnej
Młodzież w społeczności online (kształtowanie tożsamości, kreatywność, zachowania w obliczu cyberzagrożeń)
Edukacyjna wartość informacji w medialnej przestrzeni fake newsów i pseudonauki
Edukacja informatyczna (dziecięce programowanie, robotyka dla najmłodszych, kompetencje informatyczne młodzieży)
Medialne wspomaganie współczesnej instytucji edukacyjnej (oświatowej): dydaktyka, administracja, ergonomia
Szkoła w ławce czy poza nią? (edukacyjna rola mediów, cyberprzestrzeń jako obszar edukacyjny, cyborgizacja i sztuczna inteligencja w edukacji, edukacja w cyberparkach, big data w edukacji)
Społeczna rola nowych mediów (wspieranie, wspomaganie, towarzyszenie)
Promocja i coaching
Metodologia badań nad edukacją medialną.

> XI Zjazd Gnieźnieński (21-23 września)

„Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – to temat XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbył się w dniach 21-23 września.
Zjazdy Gnieźnieńskie to międzynarodowe kongresy laikatu, łączące intelektualną debatę z modlitwą i ekspresją artystyczną. Ich idea nawiązuje do Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbył się w 1000 r. Wówczas to do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, przybył cesarz Otton III, spotykając się zarazem z władcą Polski księciem Bolesławem Chrobrym.

SIERPIEŃ 2018

> III Międzynarodowy Zlot CABRIO POLAND 2018 (3-5 sierpnia)

Najważniejsze wydarzenie dla miłośników cabrio w Polsce.

Sukcesy dwóch poprzednich edycji sprawiły, że z Gniezna wydarzenie przeniosło się do Poznania. W dniach 4-5 sierpnia br. na terenach Polany Piknikowej przy Jeziorze Maltańskim spotkali się pasjonaci samochodów bez dachu by wspólnie wziąć udział w licznych atrakcjach.

Podczas dwóch dni Święta Cabrio w Polsce, uczestnicy wzięli udział min. w Rajdzie Pełnym Tajemnic, którego długość to bez mała 300 km po trasach Wielkopolski. Wydarzeniu towarzyszy również Festiwal Food Trucków – ulubiony rodzaj kuchni nie tylko Poznaniaków, American Day – wystawa amerykańskiej motoryzacji, a także konkursy i inne atrakcje, również dla najmłodszych.
Wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników, Organizatorzy szacują liczbę uczestników na ok. 500 kabrioletów, a łączna ilość odwiedzających imprezę to ok 35. tysięcy.

> Międzynarodowe Leszczyńskie Warsztaty Jazzowe (6-12 sierpnia)

Muzyczna pasja i profesjonalizm wyróżniają tegoroczną, czternastą odsłonę Międzynarodowych Leszczyńskich Warsztatów Jazzowych. Zajęciom prowadzonym przez znakomitych muzyków towarzyszyć będą koncerty. O klasie leszczyńskich warsztatów świadczy zestaw wykładowców. Tradycyjnie już w Lesznie pojawił się niemiecki trębacz, Hans Peter Salentin – tym razem w roli nauczyciela i mentora. Warsztaty to także możliwość czerpania z wiedzy i doświadczenia innych jazzowych znakomitości, takich jak perkusista Frank Parker, pianista Piotr Wyleżoł, trębacz Piotr Schmidt czy basista Ihor Zakus. To międzynarodowe towarzystwo uzupełnią Natalia Lubrano (zajęcia z wokalu), Jarek Buczkowski (akordeon) i Andrzej Winiszewski nazywany chodzącą encyklopedią jazzu. Do Leszna przyjechała też dwójka sąsiadów z południa, znakomity czeski gitarzysta David Dorużka i słowacki saksofonista, Martin Uherek. Świetną propozycją, nie tylko dla skrzypków, były warsztaty z improwizacji prowadzone przez członków Atom String Quartet.

> X Międzynarodowe Spotkania z Folklorem (24 sierpnia)

Jubileuszowe X Międzynarodowe Spotkania z Folkloremodbyły się na Gnieźnieńskim Rynku. Pierwszą stolicę Polski odwiedziło w tym dniu 250 artystów tancerzy z całego świata m.in. Hiszpanii, Macedonii, Grecji, Algierii i innych.

> Targi Mody Poznań (28-29 sierpnia)

Targi Mody Poznań, to największe w Polsce wydarzenie biznesowe dla branży mody, na którym prezentowane są tysiące nowości wiodących marek odzieżowych oraz obuwniczych. Do zwiedzania ekspozycji zapraszeni zostali przedstawiciele sklepów odzieżowych, obuwniczych, butików z galanterią skórzaną, hurtownicy, projektanci, studenci szkół kierunkowych, media i blogerzy. W programie targów znalazły się bezpłatne szkolenia z zakresu marketingu i sprzedaży oraz pokazy mody, gdzie można zobaczyć najnowsze trendy.

Targi odwiedziło ponad 4 000 profesjonalistów z kilkunastu krajów.

> 45 Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych (30 sierpnia)

45 Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych

> III Międzynarodowy Festiwal Muzyków Ludowych (31 sierpnia)

Rawicki projekt ma charakter i zasięg międzynarodowy. Wpisuje się w codzienny rytm życia miasta, stwarzając możliwość dostępu do kultury i tradycji ludowej poprzez wyjście z nią na tereny miejskie powszechnie użytkowane przez mieszkańców Rawicza i ich gości.
Adresatami Międzynarodowego Festiwalu Muzyków Ludowych są przede wszystkim zaproszeni artyści ludowi (z Polski i zagranicy) – twórcy muzyki ludowej, muzycy i konstruktorzy instrumentów ludowych, pasjonaci muzyki ludowej, społeczność lokalna (w tym dzieci i młodzież z rawickich szkół, mieszkańcy gminy Rawicz i gmin ościennych) i uczestnicy warsztatów muzycznych.

Głównym celem Festiwalu jest ożywienie dziedziny ludowego muzykowania, nawiązanie trwałej współpracy pomiędzy muzykami ludowymi, dokumentacja i archiwizacja zjawisk kultury ludowej oraz zachodzących przemian.
Gospodarzami Festiwalu są muzycy z terenu gminy Rawicz propagujący kulturę i tradycje mikroregionu chazackiego.

LIPIEC 2018

> Mistrzostwa Świata U23 w wioślarstwie (25 – 29 lipca)

Mistrzostwa Świata U23 w wioślarstwie

CZERWIEC 2018

> ITM POLSKA / HAPE 2018 (5 – 8 czerwca)

Największe i najważniejsze targi przemysłowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie to stanowi niepowtarzalną okazję do prezentacji oferty w międzynarodowym gronie, wymiany cennych doświadczeń oraz odbycia spotkań z partnerami handlowymi z całego świata.

Blisko 50% wystawców targów ITM Polska to firmy zagraniczne. Austria, Belgia, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Indie, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy – to tylko niektóre z Państw reprezentowanych na poznańskich targach.

Celem targów ITM Polska jest prezentacja i promocja dokonań przemysłowych na światową skalę. Tym samym umożliwiają one przedsiębiorcom zrobienie biznesowego kroku w przyszłość w stopniu nieporównywalnym z żadnym innym wydarzeniem w Polsce. Targi ITM Polska są przykładem doskonałego mariażu przemysłu, biznesu i nauki. Bierze w nich udział blisko 1000 wystawców, którzy prezentują innowacyjne maszyny i rozwiązania dla takich gałęzi przemysłu, jak transport, motoryzacja, obróbka powierzchni, kolejnictwo, spawalnictwo, hutnictwo, metalurgia, plastyczna obróbka metalu, lakiernictwo czy bezpieczeństwo i higiena pracy. W Poznaniu prezentowany jest także dorobek inżynierów, zespołów projektowych i jednostek naukowych –innowacje i najnowocześniejsze rozwiązania, które trafiają na grunt przemysłu, umożliwiając zwiększenie wydajności urządzeń, optymalizację pracy zakładów produkcyjnych i podniesienie rynkowej atrakcyjności i konkurencyjności firm. Targi ITM Polska to ważny punkt na drodze do tego, by stać się firmą przyszłości.

> Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca (6 – 10 czerwca)

Dwanaście krajów europejskich, 2636 wykonawców w wieku od 5 do 16 lat, przyjechało do Konina by wziąć udział w 39. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca. Festiwal odbywa się od 1979 roku.

> Festiwal ETHNO PORT 2018 (7 – 10 czerwca)

11. edycja Festiwalu Ethno Port Poznań.

Jest to festiwal prezentujący muzykę wywodzącą się z tradycji kulturowej różnych regionów świata. Aktywność sceniczna i fonograficzna artystów przypisywana jest do kategorii world music, etno lub folk. Zaprezentowali sie zarówno artyści kultywujący tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia dziedzictwa polskiej i światowej kultury muzycznej, jak i ci, których projekty, stosując oryginalne środki artystycznej ekspresji, kreują nowe wartości. Program, którego najistotniejszym elementem będą koncerty uzupełnią działania interdyscyplinarne wykłady, spotkania, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy.

Wśród tegorocznych wykonawców zobaczyliśmy i usłyszyliśmy m. in. Ifriqiyya Électrique, Sirventés, Dimitris Mystakidis, Baraji oraz A FILETTA & Fadia Tomb El-Hage (koncert otwarcia).

MAJ 2018

> POLAGRA FOOD 2018 – Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych (8 – 10 maja)

Targi POLAGRA FOOD to dla branży spożywczej zwiastun trendów konsumenckich, kompleksowy przegląd ofert producentów oraz promocja branży spożywczej i jej otwartości na potrzeby zgłaszane przez konsumentów. Wydarzenie jest miejscem prezentacji produktów wysokiej jakości, które otwiera nowe kierunki dla rozwoju biznesu.

Ekspozycję co roku tworzy szerokie grono firm z sektora mięsnego i mleczarskiego, a także producenci przetworów owocowo-warzywnych, słodyczy, przekąsek, herbat, ziół, przypraw, dodatków do żywności, napojów i alkoholi. W 2017 roku o uwagę zwiedzających targi zabiegało ponad 200 firm z całego świata.

POLAGRA FOOD od lat może poszczycić się mocno biznesową formułą. Stoiska wystawców odwiedzają przede wszystkim przedstawiciele kadry menedżerskiej sieci handlowych, małoformatowych sklepów spożywczych, hurtowni spożywczych i firm zajmujących się dystrybucją żywności. Dzięki temu POLAGRA FOOD to wydarzenie, podczas którego buduje się fundamenty pod duże kontrakty, otwiera drzwi do nowych grup odbiorców, kreuje pomysły na nowe produkty. Doceniają to zarówno duże firmy produkcyjne, jak i start-upy, wchodzące na rynek z żywnością innowacyjną.

> PYRKON 2018 (18 – 20 maja)

Pyrkon to międzynarodowe spotkanie fanów fantastyki, twórców, producenców, wystawców. Jest to największy festiwal fantasyki w Polsce i jeden z największych w Europie. Liczba uczestników festiwalu stale rośnie – od 600 osób w roku 2000 do ponad 44 000 w roku 2017. Festiwal posiada bogatą tradycję – w 2018 roku będzie miała miejsce już XVIII edycja.

> POZNAŃ AIR SHOW 2018 (19 – 20 maja)

Poznań Air Show 2018 to międzynarodowe pokazy lotnicze w zupełnie nowej odsłonie. Nie jest to impreza tylko dla fanów lotnictwa. Skierowana jest ona do każdego, kto chciałby z bliska przyjrzeć się samolotom i na żywo obejrzeć akrobacje najlepszych pilotów na świecie, a także wziąć udział w najbardziej emocjonującym lotniczym wydarzeniu tego roku.

KWIECIEŃ 2018

> POZNAŃ MOTOR SHOW 2018 (5 – 8 kwietnia)

Poznań Motor Show 2018 to największe targi motoryzacyjne w Polsce i czwarte w Europie. To obowiązkowe wydarzenie dla każdego pasjonata motoryzacji. Tegoroczna edycja odsłoniła pojazdy w ramach pięciu salonów: samochodowego, motocyklowego, caravaningowego, ciężarowego oraz tegoroczna nowość – pojazdy z napędem alternatywnym. Niezliczona liczba atrakcji, międzynarodowych i polskich premier oraz wydarzeń towarzyszących m.in. pokazów stuntu, torów offroad czy car tuningu podkreślają niepowtarzalny charakter wydarzenia.

> EXPOPOWER 2018 Międzynarodowe Targi Energetyki (23 – 26 kwietnia)

Targi Expopower to jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń od lat gromadzące w Poznaniu polską i zagraniczną branżę energetyczną. Zakres tematyczny obejmuje szeroką gamę zagadnień związanych z energetyką przemysłową, ale również systemami automatyki, sterowania oraz instalacji niskiego napięcia.

Tegoroczna edycja targów odbywała się równolegle z targami Instalacje, Sawo, Securex oraz z targami Greenpower. Ten blok targów pozwolił na bardzo szeroki przegląd zagadnień związanych z różnorodnego rodzaju instalacjami.

Światowe trendy w energetyce, innowacje, wyzwania i bezpieczeństwo energetyczne – przegląd oferty wystawców stanowił inspirację dla wielu firm do wprowadzenia nowatorskich rozwiązań dlatego też ekspozycje EXPOPOWER dzielimy na 5 SALONÓW: Expopower ENERGIA, Expopower AUTOMATYZACJA, Expopower OŚWIETLENIE, Expopower INNOWACJE, Expopower TELEKOMUNIKACJA.

W targach uczestniczyły firmy z wielu krajów świata. To dobra okazja, by poznać rynkowe trendy, także międzynarodowe, wymienić doświadczenia, dowiedzieć się przed jakimi wyzwaniami i możliwościami stoi branża.

> GREENPOWER 2018 – Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej (23 – 26 kwietnia)

Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GreenPOWER to największa w Polsce wystawa OZE

Zapraszamy Państwa na biznesowy mixer. Targi GreenPOWER, które gromadzą w jednym miejscu i czasie przedstawicieli wszystkich sektorów OZE. To dobra okazja, by poznać rynkowe trendy, także międzynarodowe, wymienić doświadczenia, dowiedzieć się przed jakimi wyzwaniami i możliwościami stoi branża.

Wiele osób przyjeżdża do Poznania na targi w poszukiwaniu najnowszej wiedzy, bowiem podczas GreenPOWER odbywa się szereg specjalistycznych seminariów, spotkań branżowych, prezentacji nowości czy też konsultacji i porad na stoiskach eksperckich. Już drugi rok z rzędu będziemy mogli podziwiać wystawę samochodów elektrycznych oraz całej infrastruktury ładowania.

Tegoroczna edycja targów odbywać się będzie równolegle z targami Instalacje, Sawo, Securex oraz z targami EXPOPOWER.

MARZEC 2018

> Międzynarodowe Dni Kompetencji Przyszłości (12 – 14 marca)

International Days of Competences for the Future to międzynarodowe wydarzenie, które odbyło się w dniach od 12 marca do 14 marca 2018 roku na Politechnice Poznańskiej w Centrum Wykładowym przy ulicy Piotrowo 2. W ramach „Międzynarodowych dni kompetencji dla przyszłości” zostały zorganizowane warsztaty dla przedsiębiorców oraz naukowców, wykład otwarty i międzynarodowa konferencja.

> Konferencja naukowa „Cudzoziemcy na krajowym rynku pracy”
(15 – 16 marca)

Celem ogólnopolskiej konferencji naukowej „Cudzoziemcy na krajowym rynku pracy” organizowanej z okazji 100-lecia GUS było rozpoznanie badań prowadzonych przez ośrodki naukowe, organy administracji publicznej i inne jednostki organizacyjne na temat liczby cudzoziemców i ich wpływu na polski rynek pracy oraz sytuację społeczno-gospodarczą kraju, w tym identyfikacja źródeł danych i analiza skali zjawiska. Konferencja była platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy służbami statystyki publicznej, organami administracji publicznej (rządowej i samorządowej), środowiskiem naukowym, organizacjami społecznymi i podmiotami życia gospodarczego na rzecz polityki spójności, przede wszystkim w zakresie rynku pracy, oraz wyznaczania kierunków polityk regionalnych i lokalnych, a także wykorzystania nowych źródeł danych do badania zjawisk społeczno-gospodarczych, w tym obszarze.
Uczestnikami wydarzenia, obok służb statystyki publicznej, były przedstawiciele środowiska akademickiego oraz administracji rządowej i samorządowej, dla których poruszana problematyka ma kluczowe znaczenie w systemie programowania polityki spójności i monitorowania jej efektów. Celem podjętych prac ma być zwiększenie zaspokojenia potrzeb informacyjnych.

> „IRLANDIA, IZRAEL I … JAZZ” – koncert School Jazz Messengers w ramach Dni Św. Patryka 2018 (17 – 18 marca)

17 marca to dzień Św. Patryka patrona Irlandii, który bardzo hucznie i wesoło obchodzony jest na zielonej wyspie. Koncert, który z tej okazji się odbędzie to ciekawe połączenie muzyki inspirowanej folklorem irlandzkim, żydowskim i jazzem. School Jazz Messengers to zespół działający przy Niepublicznym Gimnazjum Edukator obecnie Niepubliczna Szkoła Podstawowa Edukator. W skład zespołu wchodzą uczniowie i absolwenci tej szkoły oraz uczniowie III LO w Kaliszu i Gimnazjum nr 2 obecnie Szkoła Podstawowa nr 3. Zespół wykonuje standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej Miles Davies, Pat Metheny, Ray Charles, Wheater Report, E.S.T – trio i in. oraz własne kompozycje. Organizator: Fundacja Kultury Irlandzkiej w Poznaniu Współorganizator: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

> XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna (24 – 26 marca)

Między 24 a 26 marca 2018 roku w Poznaniu odbył się XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna. Konkurs przeznaczony jest dla skrzypków urodzonych po 1999 roku. W tym roku zgłosiło się aż 52 młodych artystów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, Niemiec, Czech, Węgier, Austrii, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Sukcesem organizatorów jest pozyskanie jurorów o międzynarodowej sławie – wybitnych pedagogów oraz solistów.

LUTY 2018

> Międzynarodowe Forum Budownictwa Pasywnego (1 – 2 lutego)

FORUM BUDOWNICTWA PASYWNEGO to największa konferencja w Europie Środkowej skupiająca w jednym miejscu ekspertów z Polski i innych części świata. W bieżącej edycji przyjęto blisko 1000 uczestników. Pomogli w tym m. in. wybitni eksperci z Niemiec, Austrii oraz Polski, którzy opowiadali o swoich najnowszych doświadczeniach. Konferencji towarzyszyło profesjonalne tłumaczenie symultaniczne.

Celem Forum jest upowszechnianie wiedzy na temat energooszczędnych technologii w budownictwie, a przede wszystkim zasad projektowania i realizacji budynków w standardzie budownictwa pasywnego.

> Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA (22 – 24 lutego)

Targi GARDENIA, które w dniach 22-24 lutego odbyły się w Poznaniu, to największa ekspozycja roślin, artykułów ogrodniczych, sprzętu, maszyn i urządzeń do zastosowania amatorskiego oraz profesjonalnego. Wiele z innowacyjnych rozwiązań na sezon 2018 po raz pierwszy swoją prezentację miało właśnie w Poznaniu i właśnie tutaj znalazło swoich nabywców.

> XX Międzynarodowe Zawody Strzeleckie „ROMKÓW” (24 lutego)

24 lutego br. na strzelnicy Wielkopolskiego Towarzystwa Sportowego „TARCZA 96” przy ul. Ceglanej w Poznaniu, po raz dwudziesty odbyły się Międzynarodowe Zawody Strzeleckie „ROMKI 2018″

Zawody uroczyście otworzył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster.

Rozgrywane od dwudziestu lat zawody, umożliwiają policjantom, reprezentantom służb mundurowych, a także innym pasjonatom broni na sprawdzenie swoich umiejętności strzeleckich w trakcie sportowej rywalizacji. Zawody stanowią też okazję do spotkania przyjaciół od lat rywalizujących na strzelnicy.

STYCZEŃ 2018

> XXI Dzień Judaizmu (10 – 19 stycznia)

Coroczne obchody Dnia Judaizmu są okazją do poznania i zrozumienia żydowskiej kultury, zwyczajów, literatury i historii. Skłąda się on z pokazów filmów, koncertów, spotkań z autorami książek, warsztatów dla młodzieży. Mecenasem spotkania są władze Poznania oraz Samorząd Wielkopolski.

> Międzynarodowe Targi Rolnicze POLAGRA-PREMIERY (18 – 21 stycznia)

Zetor, Fendt, Massey Ferguson, Mc Cormick, Valtra, John Deere, Kubota, Case Ih – to zalewie garść światowych marek, które można było zobaczyć na siódmej edycji Targów POLAGRA-PREMIERY. Wśród wystawców nie zabrakło również polskich firm z długoletnią tradycją.

Największe w Polsce halowe Targi Rolnicze POLAGRA-PREMIERY odbyły się w dniach 18-21 stycznia 2018 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wzorem lat ubiegłych trwały aż cztery dni. Tylko tak można zapewnić odwiedzającym optymalny czas na zapoznanie się z bogatą ofertą praktycznych maszyn, funkcjonalnego sprzętu i narzędzi rolniczych. Na terenie MTP można było zobaczyć innowacyjne rozwiązania z zakresu uprawy i hodowli, a także różnorodną ofertę nawozów, środków do ochrony roślin, dodatków paszowych. Do grona wystawców dołączyły również firmy posiadające w swojej ofercie sprzęt zootechniczny, weterynaryjny oraz artykuły związane z wyposażeniem maszyn rolniczych. Ekspozycję dopełniły wiodące na rynku czasopisma i portale rolnicze, a także związki i stowarzyszenia.

> BUDMA – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury (30 stycznia – 2 lutego)

BUDMA czyli Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. Targi budowlane zaprezentowały najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową blisko 800 firm z Polski i zagranicy. 4 dni targów budowlanych w Poznaniu obfitowały w rynkowe premiery, nowości produktowe i merytoryczne wydarzenia podejmujące najbardziej aktualną problematykę branży budowlane.

GRUDZIEŃ 2017

> Międzynarodowy Dzień Tanga (2 grudnia)

Międzynarodowy Dzień Tanga to święto wszystkich pasjonatów muzyki, tańca, śpiewu i kultury z Buenos Aires. Obchodzony jest na całym świecie, a okazją do świętowania jest data 11 grudnia – dzień urodzin Carlosa Gardela, pierwszego, który zaśpiewał do tanga. Od słonecznej pod koniec roku Argentyny, przez Europę aż po Japonię, początek grudnia wyznaczają koncerty, warsztaty tanga, milongi i wydarzenia związane z tym jedynym tańcem w parach wpisanym na listę UNESCO.
Warsztaty tanga dla już tańczących, na każdym poziomie zaawansowania, poprowadziła para Mistrzów z Argentyny: Andres Laza Moreno i Luciana Arregui.

> Wykład „Uchodźcy w Polsce i na świecie” (11 grudnia)

Wykład wygłosił Pan Rafał Kostrzyński z Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się kim są uchodźcy i jakie mają prawa oraz w jaki sposób działają tzw.hotspots. Słuchacze mogli także dowiedzieć się jaka jest aktualna sytuacja migracyjna w UE. Prelegent opowiedział na czym polegają procedury azylowe oraz jaka pomoc oferowana jest osobom, które ubiegają się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce.

LISTOPAD 2017

>Szkolenie: FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW na lata 2014-2020 (7 listopada)

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW na lata 2014-2020: w programie Zasady wydatkowania funduszy w perspektywie finansowej 2014-2020, ogólne informacje dla przedsiębiorców dot.wsparcia; Priorytety inwestycyjne wspierające wzmacnienianie konkurencyjności małych i rednich przedsiębiorstw, specyfika wsparcia

> Wspomnienia z podróży – spotkanie z podróżnikami (9 listopada)

Wykład i pokaz zdjęć z Birmy. Autorami spotkania byli Kajetan Gosławski i Galina Krupa z zamiłownia podróżnicy, którzy odbywają swoje wyprawy kulturowe do Azji Południowo-Wschodniej. To właśnie tam realizują pasje poznawania przede wszystkim małych grup etnicznych stojących u progu zmian cywilizacyjnych.

> Międzynarodowy Festiwal Bluesowy BLUESONALIA (10 listopada)

Konińskie Bluesonalia są jedną z najstarszych tego typu imprez w województwie wielkopolskim. Powstały w 1995 roku z inicjatywy osób, które w tej chwili są aktywnymi członkami Stowarzyszenia In Art, związanych wcześniej z lokalnym radiem „66” oraz Radiem Konin, środowiskiem muzycznym oraz nauczycielskim. Impreza miała wówczas formę przeglądu wykonawców bluesowych i blues- rockowych.

> Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych (24 listopada)

Międzynarodowy Dzień Tanga to święto wszystkich pasjonatów muzyki, tańca, śpiewu i kultury z Buenos Aires. Obchodzony jest na całym świecie, a okazją do świętowania jest data 11 grudnia – dzień urodzin Carlosa Gardela, pierwszego, który zaśpiewał do tanga. Od słonecznej pod koniec roku Argentyny, przez Europę aż po Japonię, początek grudnia wyznaczają koncerty, warsztaty tanga, milongi i wydarzenia związane z tym jedynym tańcem w parach wpisanym na listę UNESCO.
Warsztaty tanga dla już tańczących, na każdym poziomie zaawansowania, poprowadziła para Mistrzów z Argentyny: Andres Laza Moreno i Luciana Arregui.

PAŹDZIERNIK 2017

> Lusowskie Spotkania Muzyczne – Międzynarodowy Dzień Muzyki (2 października)

Koncert, podczas którego można było usłyszeć m. in. słynny „Koncert warszawski” Richarda Addinsella w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Tarnowo Podgórne pod dyrekcją Pawła Joksa. Jako solista na fortepianie zagrał Szymon Melosik.

> Gwatemala i Nikaragua w Poznańskim Klubie Podróżnika (7 października)

Poznański Klub Podróżnika Ewa Banasiak zaprosił na spotkanie z Michałem Ilczukiem pt. „Gwatemala i Nikaragua”

> Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej Que Pasa ( 9-14 października )

Urodzinowy Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej ¿Qué Pasa?. Od 9 do 14 października – przezentowane były kultura, kulinaria, koncerty oraz historie podróżnicze. Wykłady i spotkania z udziałem pasjonatów kultury hiszpańskojęzycznej.

> Bhutan – kruki, korona, śmierć w Poznańskim Klubie Podróżnika (13 października)

Spotkanie z Bartkiem Sabelą i relacja z jego podróży do Bhuthanu

> IX Festiwal Kultur Europy Litwa (14 października )

Tydzień spotkań z kulturą litewwską, pokazy filmów, wystawy, spotkania z autorami książek o Wilnie, spektakle, koncerty, recitale i warsztaty kulinarne

> Europejski Dzień Kina Artystycznego (15 października)

15 października na całym kontynencie odbył się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce – Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ambasadorami Dnia są Ruben Östlund i Laurent Cantet, których premierowe filmy The Square i The Workshop święciły triumfy na tegorocznych festiwalach filmowych. Wydarzenia w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego odbędą się w 50 kinach niezależnych w całej Polsce.

> Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska (17-19 października)

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska to największe i najważniejsze wydarzenie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, prezentujące zaawansowane technologie, rozwiązania i produkty służące zrównoważonemu rozwojowi. Nowością tegorocznej edycji było otwarcie się na szeroką publiczność i dotarcie do lokalnych mieszkańców. Celem POL-ECO SYSTEM jest szerokie otwarcie się na zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, wymiana międzynarodowych doświadczeń, inspirowanie krajowego sektora do rozwoju oraz wspieranie w znalezieniu partnerów biznesowych. W targach POL-ECO SYSTEM biorą udział samorządy i administracja publiczna, dysponenci funduszy, firmy działające w zakresie gospodarki komunalnej, przedstawiciele sektora wodno-ściekowego, energetyki i ciepłownictwa, przedsiębiorstwa i inwestorów z branży OZE, budownictwa, instytuty naukowo-badawcze, parki naukowo-technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, firmy doradcze, instalatorzy, projektanci, architekci, zakłady przemysłowe, rolnicy i leśnicy, uczelnie wyższe.

Targi POL-ECO SYSTEM 2017 to również połączenie środowiska biznesowego i edukacyjnego. Tylko rozsądne zachowania ekologiczne powinny stanowić istotę codziennych działań, zarówno w życiu każdego człowieka, jak i podczas prowadzenia firmy. Dlatego zależy nam, aby propagować dobre praktyki i poprzez współpracę z liderami z dziedziny ekologii, ochrony środowiska i usług komunalnych oraz znanymi markami, stworzyć przestrzeń interaktywno-edukacyjną, która podpowiadałaby, jak funkcjonować bardziej ekologicznie oraz ekonomicznie, a także byłaby inspiracją do wprowadzenia prośrodowiskowych zmian w życiu codziennym.”

>21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA (18-22 października)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA jest festiwalem konkursowym, który prezentuje filmy dokumentalne z całego świata. Najlepszym dokumentom Jury złożone z wybitnych twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury przyznaje nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek. Festiwal promuje i prezentuje interesujące wydarzenia z szerokiego kręgu polskiej i światowej kinematografii współczesnej i klasycznej nie tylko dokumentalnej. Konkursowi towarzyszą liczne pokazy specjalne, spotkania z twórcami, wystawy o tematyce filmowej, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty filmowe, wykłady i panele dyskusyjne. Festiwal wspiera rozwój kina dokumentalnego na trzech płaszczyznach: prezentacja, edukacja, refleksja.

WRZESIEŃ 2017

> Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (2-10 wrzesnia)

Festiwal jest wydarzeniem, którego głównym przesłaniem jest ukazanie kompatybilności sztuki i nauki. Do prezentacji wybrano interdyscyplinarną formułę, która zakłada aktywny udział uczestników projektu, a której sprzyjają także wnętrza jednej z najpiękniejszych barokowych świątyń w Polsce, Bazyliki Farnej w Poznaniu. Koncertom towarzyszyło: zwiedzanie Bazyliki, spotkanie z organami dla dzieci, gawęda naukowa, prezentacje mniej znanej muzyki.
Wykonawcami tegorocznego festiwalu byli wirtuozi organiści prezentujący się na farnych unikatowych organach z nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi i interpretacyjnymi: MATTHIAS NEUMANN (Niemcy), a także EWA BĄK (Polska), której towarzyszył kontratenor – MARCIN CISZEWSKI.

> Posiedzenie Komitetu ds. Edukacji Polsko-Niemieckiej ( 4 września )

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wzięła udział w otwarciu dwudniowego, ósmego posiedzenia Komitetu do spraw Edukacji Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. W spotkaniu uczestniczyła wiceminister edukacji Marzena Drab, reprezentujący stronę niemiecką sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Kultury Steffen Freiberg oraz wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska.

Celem Komitetu jest wspieranie polsko-niemieckiej współpracy edukacyjnej. W ramach działających grup, omówione zostały tematy związane z kształceniem ogólnym, zawodowym i szkolnictwem wyższym. Uczestnicy posiedzenia rozmawiali o wdrażanej reformie edukacji, podkreślając przygotowanie Wielkopolski do reformy. Zaprezentowany został też projekt polsko-niemieckiego podręcznika szkolnego do nauczania historii.

Gospodarzem wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

> Targi Mody Poznań / Poznań Fashion Fair ( 5-7 września )

Przez 3 dni ponad 400 marek z różnych części świata zaprezentowało trendy na sezon jesień-zima 2017/2018 i wiosna-lato 2018. Topowe firmy, prężnie działających producentów, a także niszowe marki. Na targach mody w Poznaniu zostały zaprezentowane: odzież, obuwie, dodatki i skóry.

> Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA ( 12-15 września )

Targi Drema są ważnym źródłem informacji o nowych technologiach i produktach, a także o bieżącej sytuacji na rynku.

Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA to znakomita możliwość, z jednej strony – prezentacji nowych produktów i udoskonalonych rozwiązań dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, z drugiej – zapoznania się z szeroką ofertą firm i kierunkami rozwoju branży. Czterodniowe spotkanie obfitują w wiele nowinek technologicznych: dedykowaną mobilną aplikację, wirtualny spacer, systemy VR, jak również mnóstwo wydarzeń specjalnych, m.in.: projekt charytatywny Drema Dzieciom i Seniorom, poligon prezentacji lakierniczych, Pawilon Promocji Drewna (a w nim Strefa Wiedzy, Strefa Parkietu, Strefa Designu, Strefa spotkań B2B). Można byo wziąć udział w licznych konferencjach, warsztatach, pokazach i konsultacjach.

> Wizyta delegacji z Iraku ( 13 września )

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg przywitała w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym przedstawicieli irackiego parlamentu, którzy odwiedzają Wielkopolskę.

Delegaci zapoznali się z możliwościami PCSS i odwiedzili specjalistyczne laboratoria. Cała wizyta zorganizowana została, by zaprezentować potencjał regionu, jako możliwego partnera biznesowego. Kolejny dzień wizyty parlamentarzyści spędzą zwiedzając między innymi Gniezno.

> Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE ( 14-16 września )

Prezentacje nowoczesnego sprzętu, narzędzi i materiałów oraz możliwośd zdobycia wiedzy zgodnej ze światowymi standardami – to główne powody, dla których tysiące lekarzy stomatologów, techników dentystycznych, asystentek czy higienistek, wzięło udział w wystawie CEDE.

Organizator jednego z największych spotkao branży dentystycznej w tej części świata – firma Exactus, nie ma wątpliwości, że udział w CEDE ułatwia profesjonalistom skuteczne i bezpieczne leczenie pacjentów.
W tym roku udział w wystawie produktów stomatologicznych wzięło udział ponad 200 producentów i dystrybutorów z całego świata. Na stoiskach można było przetestować nowości, zobaczyć w jaki sposób można je wykorzystać w konkretnych procedurach stomatologicznych i oczywiście kupić. Najpopularniejsze – w opinii internautów – produkty otrzymały statuetkę „Gwiazdy CEDE”. Dla uczestników wystawy zaśpiewały Anita Lipnicka oraz Krystyna Prońko. Ponadto, od tej edycji, wystawie towarzyszy Kongres Unii Stomatologii Polskiej – trzydniowe wydarzenie edukacyjne pozwalające uczestnikom usystematyzować, pogłębić lub zdobyć wiedzę zgodną ze światowymi wytycznymi.

> Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ( 16-22 września)

W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbędzie się pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”, którego głównym tematem jest „Dzielenie się mobilnością”. Z tej okazji, Poznań przygotował wiele atrakcji dla mieszkańców. Jak zwykle, będzie Dzień bez samochodu-22 września, który pozwoli na darmowe podróżowanie komunikacją miejską. Dzień bez samochodu to akcja, która w europejskich miastach cieszy się dużym zainteresowaniem. Kierowcy w Poznaniu będą mogli korzystać z transportu organizowanego przez ZTM za darmo. Jedyne, czego będą potrzebowali to ważny dowód rejestracyjny pojazdu.
Korzystając ze wspólnych, tym samym ekologicznych form transportu, takich jak komunikacja miejska przyczyniamy się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Dzielona mobilność jest bardziej przyjazna dla środowiska, dlatego zachęcamy wszystkich do korzystania z jej zalet!

Zrównoważony transport oznacza mniej korków, mniej zanieczyszczeń i mniejszy hałas. To krótszy czas przejazdu, bardziej ekonomiczna jazda, a więc niższe wydatki na paliwo.

> Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” ( 21-24 września )

Festiwal ma swoją tradycję i oparty na niej „rytuał”. Muzykowanie trwa cztery dni i jedną noc. Ta noc z soboty na niedzielę, nazwana jako „Chopin w aksamicie nocy” – to zawsze atrakcyjne, nastrojowe spotkanie przyjaciół: artystów i słuchaczy. „Chopin w barwach jesieni” jest piątym w świecie festiwalem chopinowskim po Dusznikach, Mariańskich Łaźniach, Valdemosie i Gandawie. Od lat cieszy się zainteresowaniem melomanów z całego kraju.

> II Europejski Tydzień Sportu ( 23-30 września )

Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.

Europejski Tydzień Sportu jest odpowiedzią na problem spadku poziomu aktywności fizycznej wśród obywateli UE.

> PAKFOOD. Międzynarodowe targi opakowań dla przemysłu spożywczego ( 25-28 września )

Tradycja organizowania poznańskich targów dla branży producentów i dostawców techniki pakowania, a także rozwiązań pozwalających na co dzień podejmować wyzwania logistyczne, sięga niemalże czterdziestu lat. Przez ten czas targi te przeszły niespotykaną metamorfozę, dzięki której w kalendarzu kluczowych spotkań targowych dla branży mamy dwie duże, odbywające się naprzemiennie w cyklu dwuletnim imprezy: Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK oraz Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego

SIERPIEŃ 20017

> Międzynarodowe Leszczyńskie Warsztaty Jazzowe  (7-12 sierpnia)

XIII Międzynarodowe Leszczyńskie Warsztaty Jazzowe to zajęcia instrumentalne i wokalne, zespoły, koncerty, jam sessions. Łączą one pasję do muzyki z profesjonalizmem. Wybitni artyści a jednocześnie świetni pedagodzy wprowadzają młodych ludzi w tajniki świata jazzu.

> XVII Światowy Przeglądu Folkloru „Integracje” (12-20 sierpnia)

Światowy Przegląd Folkloru Integracje odbywa się w Poznaniu od 2001 roku. Co roku do Poznania przyjeżdza ponad trzystu tancerzy i muzyków z całego świata, którzy prezentują niesamowitą kulturę swoich krajów i udowadniają, ze folklor to żywiołowa, angażująca i zapierająca dech w piersiach pasja.

Zespoły z Chin, Indii, Meksyku, Rosji, Serbii, Turcji, Ukrainy i Polski czyli ponad trzystu tancerzy i muzyków z różnych zakątków świata – zaprezentuje się podczas koncertów w tym roku.

> IX Międzynarodowe Spotkania z Folklorem (25 sierpnia)

Wydarzenie wpisuje się w kalendarz wydarzeń Królewskiego Festiwalu Artystycznego w Gnieźnie.
Sponsorem #KFA2017 jest Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium z siedzibą w Gnieźnie.
W piątek 25 sierpnia po raz dziewiąty gnieźnianie mogli spotkać się z barwnym folklorem z różnych stron Europy.
Oprócz polskiej grupy Obertas, na gnieźnieńskim Rynku i deptaku zaprezentowały się zespoły z Bośni i Hercegowiny, Francji, Turcji, Węgier, Włoch oraz Litwy.

CZERWIEC 2017

> Debata oxfordzka „Brexit zagrożeniem dla integracji Unii Europejskiej?” (2 czerwca)

Podczas Debaty dwie drużyny studentów przedstawiły argumenty popierające bądź negujące tezę, „Brexit jest zagrożeniem dla integracji Unii Europejskiej”. Nagrodą dla zwycięzców był wyjazd do Brukseli.

> Fundusze europejskie dla przedsiębiorców na lata 2014-2020. (8 czerwca)

Plan inwestycyjny dla Europy = Plan Junckera

> Debata ekspercka ‚Plan inwestycyjny dla Europy-szansa dla Wielkopolski?’ (9 czerwca)

Plan inwestycyjny dla Europy oraz Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych były przedmiotem debaty eksperckiej, zorganizowanej  9 czerwca br. w godz. 11:00-13:00 w  siedzibie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Poznań ( al. Niepodległości 2, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, sala 22).
Podczas spotkania zaprezentowane zostały priorytety gospodarcze Unii Europejskiej oraz cele i założenia Planu inwestycyjnego dla Europy Uczestnicy  dyskutowali nad możliwościami wykorzystania instrumentów dostępnych w ramach Planu inwestycyjnego dla Europy w Wielkopolsce. Podczas panelu dyskusyjnego omówione zostały także takie zagadnienia jak: inwestycje oraz tworzenie nowych miejsc pracy w Wielkopolsce oraz pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W debacie wzieli udział przedstawiciele świata polityki, biznesu, nauki oraz samorządu.

> VII Regionalny Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych Konin 2017 (9 czerwca)

Celem zawodów była popularyzacja lekkiej atletyki oraz podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów.

> Europejski wymiar bezpieczeństwa energetycznego Polski a ochrona środowiska. (12-13 czerwca)

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji była  „Energetyka – Rozwój – Środowisko”.

 

MAJ 2017

> Międzynarodowy Dzień Europy i Targów NGO (13 maja)

Dzień Europy oraz Targi Organizacji Pozarządowych w Lesznie to impreza, w której bierze udział rok rocznie ok. 200-400 osób. Na płycie rynku lokalne organizacje prowadziły animacje , na scenie występowały przedszkola, szkoły, grupy zorganizowane i nieformalne, które chciały się podzielić swoim programem artystycznym z publicznością. Była to doskonała okazja, by w znakomitej atmosferze pokazać wartości europejskie – jakim jest uczestnictwo społeczne, a jednocześnie nawiązać nowe kontakty.

> I Europejska Konferencja Seniorów Województwa Wielkopolskiego ‚Senioriada’ l (19-20 maja)

Wykład nt. Planu inwestycyjnego dla Europy oraz wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska. Seniorzy mieli szansę dowiedzieć się o sposobach pozyskiwania środków na wsparcie prowadzonej przez siebie działalności. Podczas spotkania zostały także poruszone również kwestie funduszy europejskich dla Polski na lata 2014 – 2020.

> II Noc Chórów w Poznaniu (20 maja)

Projekt przyczynił się do podkreślenia tradycji chóralistyki i ugruntowania jej  w świadomości mieszkańców naszego miasta.  Sama idea nawiązuje do „Nocy muzeów”, zachęcała do wieczornego spacerowania i odwiedzania kościołów, z których wydobywał się chóralny śpiew. Projekt  popularyzował  muzykę i kulturę w nowoczesny sposób.

> Spotkanie informacyjne programu „Europa dla obywateli” (24 maja)

Celem spotkań informacyjnych było  przybliżenie przedstawicielom NGO i samorządów, aktywistom, społecznikom i osobom zainteresowanym realizacją projektów międzynarodowych, zasad ubiegania się o dofinansowanie w programie UE „Europa dla obywateli”. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli  się również o priorytetach programu, omówione zostały także najczęściej popełniane błędy podczas przygotowania aplikacji

> FLO wyprawa (27 maja)

Harcerki i harcerze z Okręgu Wielkopolskiego ZHR już po raz drugi wyruszyły na rowerach w trasę z Poznania do byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. W ten sposób chciały oddać hołd swojemu patronowi, hm. Florianowi Marciniakowi, który poniósł śmierć w czasie II wojny światowej.  Uczestnicy wyruszyli  na swoją wyprawę wczesnym rankiem 27 maja, spod Fortu VII w Poznaniu, gdzie Marciniak był więziony w trakcie wojny. Po drodze zatrzymali się na terenie byłego obozu śledczego w Żabikowie oraz odwiedzą Gorzyce gdzie Florian się urodził.