Porozumienie UE-Mercosur
Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące przełomowego porozumienia partnerskiego. Jak podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, umowa przyniesie obopólne korzyści konsumentom i przedsiębiorstwom, jednocześnie chroniąc interesy rolników UE oraz zapewniając najwyższe standardy zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Porozumienie wzmocni współpracę geopolityczną, gospodarczą i na rzecz zrównoważonego rozwoju, m.in. poprzez walkę z wylesianiem i promocję czystych technologii. Umowa przewiduje obniżenie ceł o wartości 4 miliardów euro rocznie, otwarcie nowych rynków dla eksportu rolno-spożywczego i uproszczenie biurokracji dla MŚP. W ramach Global Gateway UE przeznaczy 1,8 miliarda euro na wsparcie zielonej i cyfrowej transformacji w krajach Mercosur. Po zakończeniu weryfikacji prawnej tekst zostanie opublikowany i skierowany do Rady oraz Parlamentu UE.
Nowe przepisy o odpowiedzialności za produkty
W Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za produkty, dostosowane do cyfrowych technologii i gospodarki o obiegu zamkniętym. Teraz obejmują one także oprogramowanie, sztuczną inteligencję i usługi cyfrowe związane z produktami. Ułatwia to konsumentom dochodzenie odszkodowań, a producentom zapewnia jasne zasady, wspierając innowacje i nowe modele biznesowe. Przepisy przewidują również, że w przypadku produktów spoza UE zawsze będzie podmiot w Unii, który może odpowiadać za ewentualne szkody – dotyczy to także sprzedaży online. Wspólny system w całej Unii obniża koszty dla firm i zachęca do wprowadzania nowych rozwiązań. Bezpieczeństwo produktów nadal jest kluczowe – wszystkie muszą spełniać wysokie unijne standardy zdrowotne i środowiskowe, a niebezpieczne produkty są szybko wycofywane dzięki systemowi ostrzegania Safety Gate. W przypadku żywności Unia Europejska stosuje jedne z najwyższych standardów na świecie, wspierając zrównoważoną i zdrową produkcję.
Cyberbezpieczeństwo w UE
W ostatnich dniach weszły w życie nowe unijne przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa, które mają uczynić urządzenia, takie jak monitory dla niemowląt czy smartwatche, bardziej bezpiecznymi. Cyber Resilience Act wprowadza obowiązkowe wymagania dla produktów podłączonych do innych urządzeń lub sieci, nakładając odpowiedzialność na producentów i sprzedawców. Przepisy obejmują harmonizację zasad wprowadzania na rynek produktów cyfrowych, obowiązki dotyczące cyberbezpieczeństwa na każdym etapie ich cyklu życia oraz dbałość o bezpieczeństwo przez cały czas użytkowania. Od 2027 roku produkty te będą musiały spełniać nowe standardy i nosić oznakowanie CE. Dzięki temu konsumenci i firmy zyskają lepszą ochronę i możliwość świadomego wyboru. Unia Europejska, wspierana przez Agencję ENISA, pracuje także nad zwiększeniem bezpieczeństwa w kluczowych sektorach, jak szpitale czy sieci energetyczne, a wkrótce zaproponuje plan działania dotyczący cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia.
Obowiązkowy port USB-C od 28 grudnia 2024 roku Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie nowe…
Nowe wytyczne polityczne Unii Europejskiej Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne polityczne wspierające kraje Unii Europejskiej…
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…