KOREA POŁUDNIOWA
W Korei Południowej, w dniach od 7 do 11 listopada bieżącego roku, odbędzie się 2. edycja wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!”. Ekspozycja będzie dostępna na seulskim kampusie Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk (Smart Library (Multimedia-room), Uniwersytet Studiów Zagranicznych Hankuk – HUFS). Wystawa została poświęcona tematyce okrucieństw, z jakimi zmagały się polskie dzieci podczas II wojny światowej w latach 1939 – 1946. Prace nawiązują także do współczesnych doświadczeń ukraińskich dzieci, które także i dzisiaj są świadkami niebezpieczeństw, związanych z toczącą się wojną w Ukrainie.
IZRAEL
W związku z obchodami Wszystkich Świętych, przedstawiciele polonii z Towarzystwa Polonijnego Piast w Izraelu odwiedzili polskie groby na cmentarzu w Hajfie. Większość z nich stanowiły groby żołnierskie, w tym te należące do młodych mężczyzn w wieku około dwudziestu lat. W trakcie wizyty na cmentarzu zapalono na każdym grobie znicze. Uczestniczący w inicjatywnie Konsul RP – Łukasz Jabłoński, złożył dodatkowo wieniec pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym.
CZECHY
W piątek, 4 listopada w stolicy Czech zaprezentowano mural, który powstał wokół pomnika Ryszarda Siwca – Polaka, który podpalił się na Stadionie X-lecia w Warszawie w 1968 roku podczas partyjnej i państwowej uroczystości dożynek. Ten akt desperacji był wyrazem protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego, w tym także polskich żołnierzy, na Czechosłowację. Hasło „Usłyszcie mój krzyk”, którym apelował Siwca tuż przed śmiercią, znalazło się na praskim muralu. Pracę można podziwiać w Pradze, przy ulicy noszącej jego imię.
https://twojapolonia.tvp.pl/64356689/czechy-powstal-mural-upamietnia-protest-ryszarda-siwca-
przeciwko-inwazji-na-czechoslowacje
WIELKA BRYTANIA
W niedzielę, 6 listopada w Newark w Anglii odbędą się uroczystości związane z ekshumacją i sprowadzeniem do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Plan uroczystości w Newark obejmie złożenie wieńców na Cmentarzu Lotników Polskich, udział w mszy żałobnej w kościele św. Marii Magdaleny oraz w uroczystości w ratuszu. W wydarzeniu przewidziano udział m.in. burmistrza Newark – Laurence Goff’a, pełnomocnika rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą – Jana Dziedziczaka, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci – Wojciecha Labuda, przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej RP oraz członków rodzin Prezydentów RP na uchodźstwie. Swój udział potwierdził także Ambasador RP w Londynie – Piotr Wilczek, a także Tadeusz Musioł, tj. ostatni żyjący członek rządu na uchodźstwie.
https://www.misjawolnapolska.pl/w-niedziele-uroczystosci-zwiazane-ze-sprowadzeniem-
prezydentow-rp-na-uchodzstwie/
Autor: Natalia Potera
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…
Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…
Porozumienie UE-Mercosur Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące…