Categories: Aktualności

Deklaracja Budapeszteńska i europejski Pakt Konkurencyjności

Spadek emisji a wzrost gospodarczy
Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej, emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej spadły o 8,3% w 2023 roku w porównaniu do roku poprzedniego, co wpisuje się w trend łączący redukcję emisji z rozwojem gospodarczym. W porównaniu do 1990 roku, emisje netto są niższe o 37%, przy jednoczesnym wzroście PKB UE o 68%. Istotny spadek, szczególnie w sektorze energetycznym i przemysłowym, jest wynikiem rosnącego wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz dochodów z systemu handlu uprawnieniami do emisji, które w 2023 roku wyniosły 43,6 miliarda euro. Pomimo pozytywnych wyników, raport wskazuje na konieczność dalszych działań w obliczu nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Unia pozostaje liderem w walce z kryzysem klimatycznym i będzie kontynuować wysiłki na arenie międzynarodowej, m.in. podczas szczytu klimatycznego COP29 w listopadzie 2024 roku.

COP29: działania UE na rzecz klimatu
Podczas szczytu COP29 w Azerbejdżanie (11-22 listopada) Unia Europejska poprowadzi międzynarodowe działania, aby ograniczyć wzrost globalnej temperatury do 1,5°C zgodnie z Porozumieniem Paryskim. Kluczowym punktem będzie ustanowienie nowego, zbiorowego celu finansowego (NCQG), aby zwiększyć inwestycje wspierające działania na rzecz klimatu z różnych źródeł, w tym sektora prywatnego. Unia, będąc największym dostawcą finansowania klimatycznego z wkładem 28,6 mld euro w 2023 roku, dąży do rozszerzenia globalnego wsparcia. Negocjatorzy unijni będą także pracować nad potwierdzeniem zobowiązań do wycofywania paliw kopalnych, potrojenia inwestycji w odnawialne źródła energii i podwojenia efektywności energetycznej do 2030 roku. Pod przewodnictwem Komisarza Wopke Hoekstry Unia Europejska chce także zakończyć negocjacje w sprawie globalnych rynków węglowych, ustalając wysokie standardy dla offsetów węglowych.

Deklaracja Budapeszteńska i europejski Pakt Konkurencyjności
Podczas nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Budapeszcie 8 listopada 2024 roku liderzy Unii Europejskiej przyjęli Deklarację Budapeszteńską, która ustanawia nowy Pakt Konkurencyjności, mający sprostać wyzwaniom geopolitycznym, gospodarczym i demograficznym. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła konieczność innowacji, inwestycji oraz strategicznego bezpieczeństwa. Zaproponowała utworzenie wspólnego 28. systemu regulacyjnego, ułatwiającego działalność start-upów w całej Unii poprzez jednolite przepisy, a także przyspieszenie prac nad Unią Oszczędności i Inwestycji. Von der Leyen uczestniczyła także w spotkaniu Wspólnoty Politycznej w Hiszpanii, gdzie przywódcy z 40 państw Europy omówili kluczowe kwestie bezpieczeństwa, w tym wojnę Rosji z Ukrainą czy też sytuację na Bliskim Wschodzie. 

Administrator

Recent Posts

Polska prezydencja w Radzie UE od stycznia 2025 roku

Obowiązkowy port USB-C od 28 grudnia 2024 roku Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie nowe…

4 tygodnie ago

Nowe wytyczne polityczne Unii Europejskiej

Nowe wytyczne polityczne Unii Europejskiej Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne polityczne wspierające kraje Unii Europejskiej…

1 miesiąc ago

Migranci na wschodnich granicach UE

Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…

1 miesiąc ago

Relacja ze spotkania „Jak kultura wpływa na negocjacje międzynarodowe?”

W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…

1 miesiąc ago

Relacja ze spotkania „Profilowanie behawioralne w dyplomacji: Jak rozpoznawać intencje i emocje partnerów negocjacyjnych?”

Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…

1 miesiąc ago

Świąteczne spotkanie ministra Radosława Sikorskiego z Korpusem Dyplomatycznym

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…

1 miesiąc ago