Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Dodatkowa pomoc humanitarna Unii Europejskiej dla Libanu

Dodatkowa pomoc humanitarna Unii Europejskiej dla Libanu

Komisja Europejska ogłosiła dodatkowe 30 milionów euro pomocy humanitarnej dla Libanu w związku z eskalacją konfliktu między Hezbollahem a Izraelem, co zwiększa łączną pomoc Unii Europejskiej dla tego kraju do ponad 104 milionów euro w tym roku. Przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen, wyraziła zaniepokojenie wzrostem napięć na Bliskim Wschodzie i wezwała do ochrony cywilów oraz do zawieszenia broni. Nowy pakiet pomocy zapewni wsparcie w postaci żywności, schronienia i opieki zdrowotnej. Konflikt spowodował masowe przesiedlenia oraz liczne ofiary wśród cywilów w Libanie. Już przed eskalacją kryzysu niemal dwa miliony Libańczyków i syryjskich uchodźców cierpiało na brak bezpieczeństwa żywnościowego.

Europejski Tydzień Regionów i Miast: Wsparcie dla zrównoważonego rozwoju

7 października 2024 roku rozpoczął się Europejski Tydzień Regionów i Miast, największe coroczne wydarzenie poświęcone polityce spójności Unii Europejskiej. Celem tej polityki jest wspieranie zrównoważonego rozwoju państw i regionów, zwłaszcza tych mniej rozwiniętych, by zmniejszać dysproporcje w ramach Unii. W ciągu ostatnich pięciu lat polityka spójności wsparła m.in. 2,7 miliona firm, poprawiła infrastrukturę edukacyjną dla 18 milionów dzieci oraz stworzyła 260 tysięcy miejsc pracy w nowych przedsiębiorstwach. Pomogła także w walce z kryzysami, takimi jak pandemia COVID-19 i kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie. Polityka regionalna jest kluczowym elementem projektu europejskiego, mającym swoje korzenie w Traktacie Rzymskim z 1957 roku.

Wzrost zaufania do demokracji parlamentarnej w UE

W opublikowanym na początku października sondażu Parlamentu Europejskiego z 2024 roku najważniejszymi tematami dla wyborców są rosnące koszty życia (42%) i sytuacja gospodarcza (41%). W Polsce kwestie te również dominowały, a 45% obywateli wskazało na koszty życia jako główny powód udziału w wyborach. Zaufanie do demokracji parlamentarnej w Unii Europejskiej jest na rekordowo wysokim poziomie. Pomimo problemów gospodarczych, poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej pozostaje silne, a 70% Europejczyków uważa je za korzystne. W Polsce aż 81% obywateli dostrzega korzyści z członkostwa, szczególnie w kontekście nowych miejsc pracy i poprawy standardu życia.

%d bloggers like this: