Categories: Aktualności

#ErasmusDays 2024: Promowanie mobilności i sportu

#ErasmusDays 2024: Promowanie mobilności i sportu
Na obszarze całej Unii Europejskiej w dniach od 14 do 19 października 2024 roku odbyła się coroczna edycja inicjatywy #ErasmusDays, która obfitowała w wiele wydarzeń związanych z programem Erasmus+. Imprezy te, skierowane głównie do uczniów, studentów i pracowników oświaty, promują możliwości, jakie oferuje program, zarówno w formie online, jak i na żywo. W tym roku, w związku z igrzyskami w Paryżu, tematem przewodnim jest sport. Program Erasmus+, od momentu powstania w 1987 roku umożliwił już ponad 15 mln osób zdobywanie międzynarodowego doświadczenia. Jego budżet na lata 2021–2027 wynosi 26,2 mld euro, a pośród głównych priorytetów programu jest integracja społeczna, transformacja ekologiczna i cyfrowa oraz zaangażowanie młodzieży.

Działania UE w walce z dyskryminacją
Komisja Europejska od 2020 roku realizuje inicjatywy przeciwko rasizmowi, antysemityzmowi czy też w obronie praw Romów. Niedawno opublikowano sprawozdanie dotyczące Strategii Unii Europejskiej w sprawie zwalczania antysemityzmu, w którym podkreślono rosnącą liczbę incydentów antysemickich. Komisja przyspiesza działania, w tymmiędzy innymi wsparcie finansowe dla ochrony ośrodków żydowskich i walki z antysemityzmem w internecie. W sprawozdaniach z działań antydyskryminacyjnych odnotowano także konieczność wdrażania bardziej ambitnych działań państw członkowskich. W nadchodzących latach Unia Europejska planuje więc dalsze intensyfikowanie walki z dyskryminacją.


Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi: Zwalczanie przestępczości i ochrona ofiar
Handel ludźmi to poważne naruszenie praw człowieka i forma zorganizowanej przestępczości. Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi, obchodzonegocorocznie 18 października, Unia Europejska przypomina, że co roku na terenie Unii ofiarami tego przestępstwa pada około 7 000 osób, z czego 15% to dzieci. Działania unijne przeciwko handlowi ludźmi opierają się na dyrektywie antytraffickingowej, która chroni ofiary i wzmacnia narzędzia prawne w walce z tym przestępstwem. W czerwcu 2024 roku dyrektywa została zaktualizowana, by wzmocnić działania organów ścigania i ochronę ofiar. Koordynacją tych działań zajmuje się unijna koordynatorka ds. walki z handlem ludźmi, Diane Schmitt. Każdy kraj Unii Europejskiej ma swoje mechanizmy wsparcia, a dostępne są również infolinie, które umożliwiają zgłaszanie przestępstw lub uzyskanie pomocy.

Administrator

Recent Posts

Relacja ze spotkania „Analiza roli soft power we współczesnym świecie dyplomacji”

Dziś odbyło się spotkanie w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów pt. „Analiza roli soft power we…

2 dni ago

Unijny Plan Wzrostu dla Mołdawii: wsparcie na poziomie 1,8 miliarda euro

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024 – priorytet zdrowia w pracy Każdego roku, 10 października obchodzimy…

7 dni ago

Relacja ze spotkania „Przywileje i immunitety. Jakie są prawa i obowiązki dyplomatów?”

W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie „Przywileje i immunitety. Jakie są prawa i…

1 tydzień ago

Minister Radosław Sikorski na Szczycie Procesu Berlińskiego

Szef polskiej dyplomacji reprezentował Polskę na Szczycie Procesu Berlińskiego, który odbył się 14 października w…

1 tydzień ago

Jak Amerykanie wybierają prezydenta?

Zapraszamy na spotkanie pt. „Jak Amerykanie wybierają prezydenta?” w ramach cyklu Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów, które poprowadzi dr Marcin…

1 tydzień ago

Relacja ze spotkania „Za kulisami Unii Europejskiej. Struktura i procesy decyzyjne”

W Cyryl Club odbyło się spotkanie "Za kulisami Unii Europejskiej. Struktura i procesy decyzyjne" organizowane…

2 tygodnie ago