#ErasmusDays 2024: Promowanie mobilności i sportu
Na obszarze całej Unii Europejskiej w dniach od 14 do 19 października 2024 roku odbyła się coroczna edycja inicjatywy #ErasmusDays, która obfitowała w wiele wydarzeń związanych z programem Erasmus+. Imprezy te, skierowane głównie do uczniów, studentów i pracowników oświaty, promują możliwości, jakie oferuje program, zarówno w formie online, jak i na żywo. W tym roku, w związku z igrzyskami w Paryżu, tematem przewodnim jest sport. Program Erasmus+, od momentu powstania w 1987 roku umożliwił już ponad 15 mln osób zdobywanie międzynarodowego doświadczenia. Jego budżet na lata 2021–2027 wynosi 26,2 mld euro, a pośród głównych priorytetów programu jest integracja społeczna, transformacja ekologiczna i cyfrowa oraz zaangażowanie młodzieży.
Działania UE w walce z dyskryminacją
Komisja Europejska od 2020 roku realizuje inicjatywy przeciwko rasizmowi, antysemityzmowi czy też w obronie praw Romów. Niedawno opublikowano sprawozdanie dotyczące Strategii Unii Europejskiej w sprawie zwalczania antysemityzmu, w którym podkreślono rosnącą liczbę incydentów antysemickich. Komisja przyspiesza działania, w tymmiędzy innymi wsparcie finansowe dla ochrony ośrodków żydowskich i walki z antysemityzmem w internecie. W sprawozdaniach z działań antydyskryminacyjnych odnotowano także konieczność wdrażania bardziej ambitnych działań państw członkowskich. W nadchodzących latach Unia Europejska planuje więc dalsze intensyfikowanie walki z dyskryminacją.
Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi: Zwalczanie przestępczości i ochrona ofiar
Handel ludźmi to poważne naruszenie praw człowieka i forma zorganizowanej przestępczości. Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi, obchodzonegocorocznie 18 października, Unia Europejska przypomina, że co roku na terenie Unii ofiarami tego przestępstwa pada około 7 000 osób, z czego 15% to dzieci. Działania unijne przeciwko handlowi ludźmi opierają się na dyrektywie antytraffickingowej, która chroni ofiary i wzmacnia narzędzia prawne w walce z tym przestępstwem. W czerwcu 2024 roku dyrektywa została zaktualizowana, by wzmocnić działania organów ścigania i ochronę ofiar. Koordynacją tych działań zajmuje się unijna koordynatorka ds. walki z handlem ludźmi, Diane Schmitt. Każdy kraj Unii Europejskiej ma swoje mechanizmy wsparcia, a dostępne są również infolinie, które umożliwiają zgłaszanie przestępstw lub uzyskanie pomocy.
Nowe wytyczne polityczne Unii Europejskiej Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne polityczne wspierające kraje Unii Europejskiej…
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…
Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…