Jednolity portal dla delegowanych pracowników
Komisja Europejska zaproponowała utworzenie jednolitego cyfrowego portalu zgłoszeń, który uprości formalności związane z delegowaniem pracowników w Unii Europejskiej. Nowy system zastąpi 27 krajowych formularzy jednym, dostępnym we wszystkich językach urzędowych Unii, co skróci czas składania zgłoszeń o 73%. Portal będzie również wspierać ochronę praw pracowników, zwiększając przejrzystość i ułatwiając kontrolę przestrzegania przepisów. Inicjatywa ma charakter dobrowolny, a kraje, które ją wdrożą, odczują znaczne obniżenie kosztów administracyjnych. Projekt wpisuje się w dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia obciążeń biurokratycznych dla firm o 25% do 2030 roku, zgodnie z planem „Długoterminowa konkurencyjność UE”.
Dzień Równej Płacy w Unii Europejskiej
Równa płaca za równą pracę to jedna z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej, choć wciąż kobiety w Unii zarabiają średnio o 13% mniej niż mężczyźni. Oznacza to, że symbolicznie przestają być wynagradzane już 15 listopada – w tegoroczny Dzień Równej Płacy. Data ta zmienia się co roku w zależności od aktualnej wysokości luki płacowej w Unii Europejskiej. Choć w ostatnich 10 latach luka płacowa zmniejszyła się jedynie o 3 punkty procentowe, Unia podejmuje działania na rzecz jej likwidacji. Należą do nich m.in. dyrektywy o równej płacy i przejrzystości wynagrodzeń, a także przepisy dotyczące równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz reprezentacji kobiet w zarządach firm.
Globalne zobowiązanie do rozwoju odnawialnych źródeł energii
Podczas COP28 światowi liderzy zobowiązali się potroić globalne moce wytwarzania energii odnawialnej do końca tej dekady, by przyspieszyć przejście na zrównoważone źródła energii. Afryka, posiadająca 60% najlepszych zasobów słonecznych na świecie, przyciąga zaledwie 3% globalnych inwestycji w energię, podczas gdy 600 milionów jej mieszkańców wciąż nie ma dostępu do elektryczności. Aby to zmienić, Komisja Europejska, Republika Południowej Afryki i Global Citizen rozpoczęły kampanię „Scaling up Renewables in Africa”. Inicjatywa ma mobilizować inwestycje publiczne i prywatne, wspierać rozwój projektów odnawialnych źródeł energii oraz zapewniać mieszkańcom Afryki dostęp do przystępnej cenowo energii. Kampania potrwa rok i przyczyni się do realizacji celu COP28, zakończy się w listopadzie 2025 r. podczas szczytu G20 w Kapsztadzie.
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…
Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…
Porozumienie UE-Mercosur Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące…