Minister zakończył trzydniową wizytę w Ukrainie, gdzie spotkał się m.in. z prezydentem Wołodymirem Zełeńskim, Olhą Stefaniszyną, wicepremier do spraw integracji z Unią Europejską i NATO, minister sprawiedliwości Ukrainy oraz z ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą.
Szef polskiej dyplomacji przed wizytą w Kijowie odwiedził Lwów, gdzie wraz z merem miasta Andrijem Sadowym odwiedził miejsca historycznego centrum miasta zniszczone przez rosyjskie pociski balistyczne. Szef dyplomacji oddał hołd ofiarom i podtrzymał zapowiedź ze strony polskiego rządu odbudowy jednej ze zniszczonych kamienic. Minister Radosław Sikorski zaapelował o szerszą pomoc Zachodu, szczególnie uzbrojenia służącego obronie przestrzeni powietrznej.
Podczas pobytu w Kijowie Minister Sikorski spotkał się z prezydentem Wołodymirem Zełeńskim, ministrem obrony narodowej Ukrainy Rustem UmIerowem, ministrem spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusem Landsbergisem, liderem ukraińskiej opozycji Petrem Poroszenko, metropolitą kijowskim Epifaniuszem oraz wziął udział w Konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES).
Głównym tematem rozmowy szefa polskiej dyplomacji z ministrem obrony narodowej Ukrainy Rustem UmIerowem była kwestia współpracy w zakresie technologii i wymiany doświadczeń.
Po rozmowie z Andrijem Sybihą powtórzył swój niedawny apel o zniesienie ograniczeń przez państwa Zachodu, dotyczących użycia broni dalekiego zasięgu wobec Rosji. Przestrzegł, że działania Rosji mogą świadczyć o ponownej próbie zamknięcia szlaków handlowych na Morzu Czarnym dla ukraińskiego zboża.
Szef MSZ podkreślił, że w rozmowie poruszył kwestie historyczne w relacjach między Polską i Ukrainą, także te które dotyczą prawdy na temat Zbrodni Wołyńskich. Minister zaznaczył, że pojednanie między narodami jest jednym z warunków wejścia Ukrainy do Zjednoczonej Europy, a sprawa ekshumacji i pochòwku 100 tysięcy ofiar nie jest kwestią polityczną – tylko cywilizacyjną.
Źródło: MSZ