Zespół Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu, ma przyjemność przedstawić Państwu nowy format publikacji, który dotyczył będzie szeroko rozumianego bezpieczeństwa międzynarodowego. Raz w tygodniu chcielibyśmy zaproponować Państwu artykuł poświęcony aktualnej sytuacji na świecie, przedstawiając krótkie podsumowania najważniejszych decyzji i wydarzeń w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Zależy nam również na zwróceniu Państwa uwagi na tematy, które odchodzą od powszechnego rozumienia bezpieczeństwa międzynarodowego jako sztuki zapobiegania konfliktom. Tematy, które chcielibyśmy poruszyć w przyszłych artykułach to sprawy, które mają lub mogą mieć istotny wpływ na międzynarodową stabilność i współpracę. Chcielibyśmy, aby artykuły skłaniały do zadawania sobie pytań i poszukiwania odpowiedzi, ale przede wszystkim inicjowały merytoryczne debaty wśród naszych czytelników – o wartościach, o sposobach na rozwiązywanie ważnych spraw. Artykuły z założenia mają pełnić funkcję podsumowań lub krótkich analiz przedstawiających dany temat, których celem jest zachęcenie naszych czytelników do dalszego pogłębiania wiedzy na liczne tematy związane z bezpieczeństwem międzynarodowym.
Konflikt między Izraelem i Hamasem – możliwe miesięczne zawieszenie broni (23.01.24)
Wieczorem 23 stycznia o godzinie 22:45, agencja Reuters podała informację potwierdzoną przez trzy źródła o możliwym zawieszeniu broni między Izraelem i Hamasem, którego warunkiem ma być wymiana więźniów. Wcześniejsza próba dwumiesięcznego zawieszenia broni zakończyła się niepowodzeniem z powodu obaw przedstawianych przez obie strony konfliktu. Rzecznik rządu w Tel Awiwie Ejlon Levy, oznajmił, że Izrael nie zgodzi się na zawieszenie broni z Hamasem, jeśli izraelscy zakładnicy nadal będą w niewoli, a Strefą Gazy dalej będzie rządził Hamas. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że Izrael nie zaprzestanie walki z Hamasem aż do całkowitego zwycięstwa. Z kolei przedstawiciel Hamasu oznajmił w NBC News, że Hamas nie będzie współpracował, dopóki Izrael całkowicie nie wycofa się z ich terytorium.
Aktualnie zarówno Hamas jak i Izrael, z dużą pomocą mediatorów z Kataru, Stanów Zjednoczonych i Egiptu zgodzili się przystąpić do negocjacji. Według ustaleń agencji Reuters, czas trwania zawieszenia broni został skrócony z dwóch miesięcy do trzydziestu dni, a jego głównym warunkiem jest wymiana zakładników zarówno przetrzymywanych po stronie Izraela jak i Hamasu. W tej kwestii strony są ze sobą zgodne. Wymiana miałaby być stopniowa – Izrael domaga się uwolnienia w pierwszej kolejności cywilów, a następnie żołnierzy. Hamas natomiast oczekuje przerwy w działaniach wojennych, uwolnienia palestyńskich więźniów oraz zwiększonej pomocy humanitarnej w Gazie. Szef zagranicznego wydziału politycznego Hamasu Abu Zuhri oznajmił: jesteśmy gotowi na wszelkie inicjatywy i propozycje, ale każde porozumienie musi prowadzić do zakończenia agresji i całkowitego zakończenia okupacji Gazy. Obie strony oznajmiły, że nie komunikują się między sobą, a jedynie za pośrednictwem mediatorów.
Stany Zjednoczone ponownie zaatakowały rebeliantów z Ruchu Huti oraz bazę wojskową w Iraku
Trzydzieści minut po publikacji informacji o potencjalnych negocjacjach Izraela z Hamasem reporterzy Sky News opublikowali informację o ataku przeprowadzonym przez Stany Zjednoczone na trzy obiekty w Iraku, które wykorzystywane były przez wspieraną przez Iran milicję. Należy podkreślić, że Iran jest największym sojusznikiem Hamasu, który wspiera finansowo. Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (US Central Command) na swojej stronie udostępniło informację o ataku:
„W odpowiedzi na ataki wspieranej przez Iran grupy milicyjnej Kataib Hezbollah (KH), w tym atak na bazę lotniczą al-Asad w zachodnim Iraku 20 stycznia, 24 stycznia o godzinie 12:15 siły CENTCOM USA przeprowadziły jednostronne naloty na trzy obiekty wykorzystywane przez wspieraną przez Iran grupę milicyjną Kataib Hezbollah i inne powiązane z Iranem grupy w Iraku. Ataki te były wymierzone w kwaterę główną KH, magazyny i lokalizacje szkoleniowe dla rakiet, pocisków i jednokierunkowych ataków UAV.”
Nie był to jedyny atak przeprowadzony przez Stany Zjednoczone. Dzień wcześniej, z pomocą Brytyjczyków i wsparciem Australii, Bahrainu, Kanady i Niderlandów doszło do kolejnych już uderzeń na terenie zachodniego Jemenu, a celem ataków byli jemeńscy Huti, którzy wspierają Hamas między innymi ostrzeliwując statki handlowe na Morzu Czerwonym w celu destabilizacji łańcucha dostaw. Ataki te, jak oznajmili przedstawiciele Huti, są przeprowadzane, aby okazać solidarność z Palestyńczykami. Informacja o przeprowadzeniu ośmiu ataków na terytorium Jemenu została potwierdzona przez brytyjskiego ministra obrony Grant’a Shapps’a oraz ministra spraw zagranicznych David’a Cameron’a.
We wspólnym oświadczeniu możemy przeczytać, że „precyzyjne ataki mają na celu zakłócenie i degradację zdolności, których Huti używają, aby zagrozić globalnemu handlowi i życiu niewinnych marynarzy, i są odpowiedzią na serię nielegalnych, niebezpiecznych i destabilizujących działań Huti od czasu ataków naszej koalicji 11 stycznia, w tym ataków przeciw okrętowym pociskom balistycznym i bezzałogowym systemom powietrznym, które uderzyły w dwa statki handlowe należące do USA”.
Autor: Mikołaj Kamiński
https://www.cnn.com/2024/01/23/politics/us-strikes-iran-backed-militia-iraq/index.html