Reforma zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej
W kwietniu tego roku Unia Europejska zreformowała ramy zarządzania gospodarczego, aby uczynić je prostszymi, bardziej przejrzystymi i dać większą kontrolę krajom członkowskim. Pod koniec listopada 2024 roku Komisja Europejska przedstawiła pierwszy Jesienny Pakiet Semestru Europejskiego zgodny z nowymi zasadami, który wzmacnia zrównoważenie długu, wspiera wzrost gospodarczy poprzez reformy i inwestycje oraz upraszcza reguły. Kluczowym elementem nowych ram są średnioterminowe plany krajów Unii Europejskiej, które łączą cele fiskalne, reformy i inwestycje – 20 z 22 złożonych planów spełnia wymagania nowego systemu. Komisja oceniła również projekty budżetowe na 2025 rok 17 krajów strefy euro oraz wydała zalecenia dla ośmiu krajów z nadmiernym deficytem (m.in. Polski i Włoch), wskazując ścieżki wydatków niezbędne do jego korekty. W pakiecie znalazły się także raporty dotyczące sytuacji gospodarczej krajów, które korzystały z pomocy finansowej, a dalsze elementy pakietu, w tym strategia wzrostu, mają być zaprezentowane w najbliższych tygodniach.
Rekordowe zaufanie do Unii Europejskiej
Najnowszy Eurobarometr ujawnił rekordowy poziom zaufania do Unii Europejskiej od 2007 roku oraz najwyższe w historii poparcie dla euro. Zaufanie do Unii deklaruje 51% Europejczyków, w tym aż 59% młodych w wieku 15-24 lat, a 74% ankietowanych czuje się obywatelami Unii Europejskiej, co jest najwyższym wynikiem od ponad dwóch dekad. Europejczycy chcieliby silniejszej i bardziej niezależnej Unii, wskazując jako priorytety bezpieczeństwo i obronę, migrację, gospodarkę oraz działania na rzecz klimatu i zdrowia. Poparcie dla euro osiągnęło 74% w całej Unii, a 81% w strefie euro, co towarzyszy rosnącemu optymizmowi co do stanu gospodarki europejskiej. W obliczu wojny w Ukrainie 87% respondentów popiera pomoc humanitarną, a większość wspiera sankcje gospodarcze wobec Rosji oraz wsparcie finansowe i wojskowe dla Ukrainy.
Nowa Komisja Europejska i priorytety na przyszłość
Parlament Europejski zatwierdził nowy skład Komisji Europejskiej, który rozpoczął urzędowanie 1 grudnia. W swoim przemówieniu Przewodnicząca Ursula von der Leyen podkreśliła, że kluczowym motorem Unii Europejskiej jest wolność, która wymaga ochrony i podejmowania świadomych decyzji. Zapowiedziała pierwszą inicjatywę nowej Komisji – „Kompas Konkurencyjności” – oparty na filarach raportu Draghiego: innowacjach, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Przedstawiła także różnorodny zespół nowej Komisji, w skład którego wchodzą osoby o szerokim doświadczeniu z różnych dziedzin i środowisk. Na pierwsze 100 dni mandatu zaplanowano m.in. inicjatywy dotyczące przemysłu, obronności, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i dialogu młodzieżowego.
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…
Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…
Porozumienie UE-Mercosur Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące…