Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem patriotycznym minionego tygodnia dla Polaków mieszkających poza ojczyzną były obchody 84. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka. 17 września Polonia z całego świata oddawała cześć ofiarom II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem ofiar radzieckiego totalitaryzmu. Podczas uroczystości często podkreślane było także w ramach wyrazu solidarności podobieństwo dzisiejszych losów Ukrainy do tragedii Polski w 1939 roku. Tak odbywały się obchody 17 września w różnych państwach na świecie:
USA
W niedzielę w Jersey City Prezydent RP złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Złożenie hołdu ofiarom II wojny światowej, a przede wszystkim zbrodni katyńskiej, było także okazją do spotkania pary prezydenckiej z przedstawicielami Polonii. W przemówieniu podczas wydarzenia Prezydent wskazał także na paralele agresji ZSRR na Polskę z 1939 roku oraz współczesnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29105
Kanada
Wizytę w Toronto złożyła wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska. Wzięła udział w Narodowym Czytaniu podczas odwiedzin w polskiej szkole przy Konsulacie Generalnym RP, a także udała się pod pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej, gdzie złożyła wieniec. Ważnym wydarzeniem tego tygodnia dla kanadyjskiej Polonii było również otwarcie wystawy Warszawa-Mariupol w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga, w którym wicemarszałek Gosiewska także uczestniczyła jako gość honorowy. Celem wystawy jest upamiętnienie ofiar II wojny światowej, ale także okazanie solidarności cierpiącej z powodu wojny Ukrainie. Odbudowana po II wojnie światowej Warszawa ma dawać nadzieję na odbudowanie zrujnowanego Mariupola.
http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29093
http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29108
Ukraina
We Lwowie członkowie Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi odwiedzili miejsca pochówku polskich żołnierzy broniących granic kraju przed Armią Czerwoną w 1939 roku. W ramach inicjatywy polscy działacze złożyli wizyty na cmentarzach w Malechowie, na Zboiskach, w Hołosku, w Jaśniskach, Lelechówce oraz w lasach jaworowskich przy tzw. Trzech Kopcach. Głosu poparcia dla inicjatyw upamiętniających wydarzenia września 1939 roku udzieliła także wicekonsul RP we Lwowie – Natalia Rudczyk.
https://kuriergalicyjski.com/pamieci-ofiar-wrzesnia-1939-roku-2/
Litwa
W Wilnie oprócz wydarzeń poświęconych pamięci kampanii wrześniowej w miejscach pamięci, 193 pary odtańczyły uroczystego poloneza na Placu Katedralnym. Inicjatywa miała na celu pokazanie jedności i solidarności Polaków na Litwie. Od kilku tygodni odbywały się w Wilnie próby, a finalny taniec został odtańczony w polskich strojach szlacheckich.
http://www.wilnoteka.lt/artykul/polonez-w-wilnie-na-192-pary
Innym wydarzeniem artystycznym w Wilnie związanym z upamiętnieniem agresji ZSRR na Polskę był koncert Bartasa Szymoniaka. Odbył się on w sali koncertowo-teatralnej Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Podczas koncertu wykonywane były między innymi utwory będące muzyczną interpretacją wierszy Baczyńskiego i Słonimskiego. Podkreślona została także kwestia solidarności z narodem ukraińskim, cierpiącym z powodu rosyjskiej agresji.
http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=29106
Autor: Dominika Borowska-Dobrowolska
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…
Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…
Porozumienie UE-Mercosur Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące…