Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Poznański Kongres Gospodarczy 2024

W trakcie Poznańskiego Kongresu Gospodarczego, odbywającego się w dniach 14-15 listopada 2024, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu zorganizował serię paneli dyskusyjnych poświęconych kluczowym zagadnieniom geopolitycznym. W sumie przeprowadzono 9 debat.


„USA pod rządami nowego prezydenta – co to oznacza dla świata i Europy?” 
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były głównym tematem panelu, który analizował ich potencjalne skutki dla globalnej polityki, handlu, bezpieczeństwa oraz współpracy transatlantyckiej. Eksperci omówili również wpływ nowych kierunków politycznych na relacje z Polską i Europą.

Prelegenci: James Carafano, Andrew Michta, Sławomir Dębski, Radosław Fiedler, Julian Roepcke.


„Zielony Ład – czy nas na to stać? Nowe horyzonty i uwarunkowania ochrony klimatu” 
Dyskusja skupiła się na strategiach realizacji Zielonego Ładu, takich jak redukcja emisji, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważone rolnictwo i przemysł. Paneliści analizowali międzynarodową współpracę, regulacje prawne oraz innowacje wspierające ochronę klimatu.

Prelegenci: Paweł Stańczyk, Bartosz Mielniczek, Klaudia Strzelecka, Jagoda Korta, Daniel Czyżewski.


„Bałkany Zachodnie – jaka droga do Unii Europejskiej” 
Panel poświęcony wyzwaniom stojącym przed Bałkanami Zachodnimi na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej. Eksperci omówili czynniki geopolityczne, różnice regionalne oraz konieczność reform. Panel był współorganizowany razem z Polsko-Bałkańską Grupą Parlamentarną.

Prelegenci: Drilon Gashi, Koviljka Spirić, Nebojsa Kosutić, Mimoza Halimi, Szymon Szynkowski vel Sęk, Tomasz Głogowski.


„Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – jak wykorzystać ją dla dobra kraju?”
Debata dotyczyła wyzwań i szans związanych z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej, w szczególności w kontekście współpracy z Węgrami oraz inicjatyw regionalnych, takich jak Grupa Wyszehradzka czy Inicjatywa Trójmorza. Panel był współorganizowany wraz z Central and Eastern European Council.

Prelegenci: Radosław Fogiel, Anna Richards, Andrzej Grzyb, Raphael Minder, Hanna Szymerska. 


“Bezpieczeństwo Polski, Europy, świata – deeskalacja czy nowa wojna?”
Panel analizował aktualne zagrożenia geopolityczne oraz scenariusze eskalacji konfliktów na poziomie globalnym i regionalnym. Eksperci poruszyli również kwestie współpracy międzynarodowej i wpływu nowoczesnych technologii na bezpieczeństwo.

Prelegenci: Pavel Latushka, Marek Budzisz, James Carafano, Julian Ropcke, Nietan Dietmar, Robert Czulda.


“How to ensure energy security in Central and Eastern Europe?”
Panel poświęcony był bezpieczeństwu energetycznemu w Europie Środkowo-Wschodniej, w kontekście dywersyfikacji dostaw, transformacji energetycznej i rozwoju energetyki jądrowej. Panel zorganizowano przy współpracy z Central and Eastern European Council.

Prelegenci: Martins Vargulis, Sebastian Bojemski, Paweł Łączkowski, Liliana Śmiech.


„20 lat w Unii. Bilans dwóch dekad i plan na kolejne”
Dyskusja dotyczyła osiągnięć i wyzwań Polski po dwudziestu latach członkostwa w Unii Europejskiej, z uwzględnieniem perspektyw na przyszłość.

Prelegenci: Marcin Kędzierski, Marcin Przydacz, Filip Kaczmarek, Kinga Wojtas.


„The future of transatlantic relations and CEE Implications”
Dyskusja poświęcona przyszłości współpracy transatlantyckiej w obliczu zmian politycznych i rosnącej roli Chin na arenie międzynarodowej. Eksperci omówili znaczenie tej współpracy dla Europy Środkowo-Wschodniej. Panel zorganizowano przy współpracy z Central and Eastern European Council.

Prelegenci: Jacek Raubo, Tadeusz Kościński, Drilon Gashi, Paweł Jabłoński. 


„Potential for the development of dual-use technologies in CEE”


Panel dotyczył potencjału Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie rozwoju technologii podwójnego zastosowania (cywilnych i wojskowych) oraz wyzwań związanych z ich implementacją. Panel zorganizowano przy współpracy z Central and Eastern European Council.
Prelegenci: Mikołaj Firlej, Samuel Burrell, Olga Wojciechowska, Paweł Pawłowski.


Debaty zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu podczas Poznańskiego Kongresu Gospodarczego zgromadziły licznych uczestników i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki zapewnieniu tłumaczenia symultanicznego w drugim dniu wydarzenia oraz streamingu online, możliwy był udział gości zarówno z Polski, jak i zagranicy.

%d bloggers like this: