KAUKAZ, EUROPA WSCHODNIA
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wraz z Fundacją Liderzy Przemian zainicjowała otwarty konkurs dla obywateli Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu na stypendia KIRKLAND RESEARCH w 2023 roku.
W ramach tego programu wybrani wcześniej uczestnicy otrzymają wsparcie finansowe na jednosemestralny pobyt badawczo-naukowy w Polsce w nadchodzącym roku akademickim tj. 2023/24. Konkurs jest otwarty dla osób posiadających stopnień naukowy co najmniej doktora oraz mających ugruntowaną pozycję naukową.
Ze szczegółowym opisem programu stypendialnego oraz załączoną do niego instrukcją wypełniania formularzy zgłoszeniowych można zapoznać się bezpośrednio na stronie: www.kirkland.edu.pl.
Polish Embassy Tbilisi https://www.facebook.com/polish.embassy.tbilisi/posts/pfbid0xNqkFfGgGR7FqrWFRuknK8HkTuBkwoh5RAgEwND2NUF4QAEARE2315vw5Ky98mLdl
GRUZJA
Dzięki inicjatywnie Ambasady RP w Tbilisi oraz jej dalszej współpracy z organizacjami Free Russia Foundation Tbilisi oraz Soviet Past Research Laboratory, zorganizowano spotkanie z Aleksandrem Podrabinkiem – rosyjskim aktywistą, skupiającym się na kwestii rozwoju demokracji, praw człowieka i niezależnego dziennikarstwa.
Podrabinek jest również autorem książek „Medycyna karna” oraz „Dysydenci. Nieuleczalnie nieposłuszni”. Podczas ostatniego spotkania autor promował swoją najnowszą książkę „Trzecie Życie.”
Polish Embassy Tbilisi https://www.facebook.com/polish.embassy.tbilisi/posts/pfbid02AnD2ndi9SUA2D982LyjHQZaVQe42auWjzAYrUv1WfppAMi4uHy4vfLzEg2Ktcgc3l
BRAZYLIA
Z okazji 200. rocznicy odzyskania przez Brazylię niepodległości Ambasada RP przekazała Ogrodowi Botanicznemu w Rio de Janeiro Ławeczkę Chopina. Ceremonia wręczenia odbyła się w czwartek, 29 grudnia, w Recanto das Mangueiras. W wydarzeniu wziął udział Ambasador RP Jakub Skiba, dyrektor Ogrodu Botanicznego Annna Lucia Santoro, prezes Towarzystwa Dobroczynnego Polonia w Rio de Janeiro Artur Leite Trojan, Konsul Generalna RP w Kurytybie Marta Olkowska, dyrektor szkoły muzycznej Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro Ronal Silveira, prezes Towarzystwa Chopinowskiego w São Paulo Glória Guerra oraz członkowie brazylijskiej Polonii.
Przekazany prezent jest interaktywną ławeczką, na której zwiedzający mogą usiąść i posłuchać nagrań czterech utworów polskiego kompozytora. Po naciśnięciu guzika można usłyszeć Poloneza A-dur op. 40 nr 1; Preludium DB-dur op. 28 nr 15; Mazurka g-moll op. 24 nr 2 i Walca DB-dur op. 64 nr 1. Dodatkowo znajdują się tam również informacje o kompozytorze.
Diplomacia Business https://www.diplomaciabusiness.com/embaixada-da-polonia-doa-banco-musical-ao-jardim-botanico-do-rio-de-janeiro/?fbclid=IwAR0mbqwm9sESe3uEKZP46tDO-RB3W2_Rg4DzoD2ngLv6c1fTd_-AWFHCWGs
ŚWIAT, POLSKA
Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” poinformował, że w dniach 12-18 lipca 2023 roku w Rzeszowie odbędzie się XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Jest to największa impreza polonijna tego typu, organizowana już od 1969r.
Festiwal odbywa się w Rzeszowie co trzy lata i zwyczajowo przypada na miesiąc lipiec. Co więcej, wydarzenie to wyróżnia się spośród innych, podobnych wydarzeń zarówno pod względem liczby uczestników, jak i swojej wyjątkowej formuły artystycznej. Dzięki tej inicjatywnie zespoły mogą zaprezentować się publiczności podczas jednego koncertu. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom, a także dogłębniej poznawać kulturę kraju przodków.
Polska Agencja Informacyjna http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=24547&fbclid=IwAR1dUKbBoqeYeZsgG-Gu_6qbGrdSEsQR1-gIOrtJUf1xRJDsy1FlvyzAc6M
Autor: Natalia Potera