TURCJA
Ambasador Turcji w Warszawie – Cengiz Kamil Fırat, w ramach wsparcia udzielonego przez Polskę po trzęsieniu ziemi w Kahramanmaraş (Turcja), określanym jako „katastrofa stulecia”, dostarczył dla potrzebujących łącznie 3 ciężarówki pomocy ze swoich strategicznych rezerw, w tym agregat prądotwórczy, koce i namioty zimowe, a także niektóre leki. Strona polska wysłała do Turcji szpital polowy ze sprzętem medycznym, lekarzami i pielęgniarkami. Polski zespół HUSAR służył w dzielnicy Besni w Adıyaman i uratował 12 tureckich obywateli.
Ambasador Fırat powiedział: „Stworzyliśmy punkty zbiórki w sześciu (polskich) miastach. Pomogły nam nasze stowarzyszenia, studenci i obywatele. Od magazynu naszych (tureckich) biznesmenów, służących jako centrum zbiórki, po Instytut Yunusa Emre (…) Tył mojego domu jest bardzo przestronny. Nawet tam możemy zebrać wszystko (…) Wykorzystaliśmy każdą okazję. Zebrano darowizny rzeczowe i wysłano je do Turcji sześcioma ciężarówkami. Teraz zbieramy we wszystkich naszych punktach zbiórki ostatnie pilne potrzeby, takie jak namioty, koce i generatory. Większość z nich jest przekazywanych za pomocą Turkish Airlines i ciężarówek”. W tym samym czasie tureccy biznesmeni, którzy prowadzą swoją działalność w Polsce, podarowali potrzebującym duży namiot zimowy o powierzchni 1000m2.
Zauważając, że ambasada otworzyła konto pomocy pieniężnej za zgodą AFAD (Turecki Urząd ds. Zarządzania Katastrofami) i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fırat powiedział: „Zaczęliśmy ogłaszać wszystkim istnienie tego konta. Od wczoraj przekazaliśmy informacje do wszystkich mediów i gmin. Przekazaliśmy informacje do organizacji i przedsiębiorców. Kwota ta zostanie przekazana w najbliższych dniach zgodnie z wytycznymi Ankary. Dodatkowo informuję o sytuacji w wywiadach udzielanych m.in. dla portali TVP Świat, PAP oraz dla różnych kanałów radiowych i telewizyjnych w Polsce”.
Darowizny rzeczowe można dostarczyć do punktów zbiórek lub przekazać wpłatę pieniężną na rachunek złotówkowy Ambasady Turcji w RP:
Nazwa banku: SANTANDER BANK POLSKA
Nazwa konta: AMBASADA TURCJI
Nr konta: 41 1090 1883 0000 0001 5300 0647
POLONIA
Już niebawem ruszą zapisy na obozy żeglarskie organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod nazwą „Polonijna Akademia Żeglarska”. Patronat nad wydarzeniem objęła Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, dzięki czemu uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić siedzibę Akademii. Obóz, organizowany w Ostródzie, stanowi niezapomnianą przygodę żeglarska, która zakończony się egzaminem na patent żeglarza jachtowego. Jest to idealny sposób na ciekawe spędzenie wakacji.
W trakcie 12 dni, 60 młodych osób z różnych państw (w wieku od 14 do 18 lat) będzie uczestniczyło w kursie żeglarstwa, pozna lokalne krajobrazy, będzie praktykowało znajomość języka polskiego oraz zapozna się z kulturą Polski.
Oprócz warsztatów żeglarskich, które poprowadzi wykwalifikowana kadra, uczestnicy poznają podstawy żeglarstwa oraz zasady zachowania bezpieczeństwa nad wodą. Dzięki współpracy z Muzeum „Zimnej Wojny” im. Generała Ryszarda Kuklińskiego będą także mieli okazję odbyć rejs historycznym jachtem „Legia”, którego sternikiem był płk Ryszard Kukliński. Podczas pobytu w Gdyni, młodzież będzie również uczestniczyć w IV Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarstwa im. Tadeusza Wende, organizowanych w Gdyni w dniach 24-27 czerwca. Zawody zbiegną się z corocznymi obchodami Święta Morza.
Więcej informacji można uzyskać na stronie: http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25307
UZBEKISTAN
Polsko-uzbecka współpraca nabiera rozpędu. Ambasador RP w Uzbekistanie – Radosław Gruk – wziął udział w ceremonii podpisania umów o współpracy i wymianie kulturalnej. Umowa została zawarta pomiędzy Muzeum Pamięci Ofiar Represji przy Gabinecie Ministrów Republiki Uzbekistanu, reprezentowanym przez dyrektora – Bakhtiyora Khasanova, a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, reprezentowanymi kolejno przez dyrektorów – Grzegorza Berendta i Wojciecha Śleszyńskiego. Podstawowym celem porozumienia jest organizacja szeregu wydarzeń, które miałyby przybliżyć obu narodom ich wspólną historię. Wstępnie zaplanowano już ekspozycję wystawy i filmu poświęconego Uzbekistanowi. Wydarzenie ma odbyć się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zawarcie umów jest kolejnym krokiem na rzecz zacieśnienia współpracy uzbecko-polskiej w obszarze historycznym.
Autor: Natalia Potera
Anadolu Ajansı, Polonya’nın „stratejik rezervlerinden” Türkiye’ye 3 tırlık yeni destek https://www.aa.com.tr/tr/asrin-felaketi/polonyanin-stratejik-rezervlerinden-turkiyeye-3-tirlik-yeni-destek/2819607?fbclid=IwAR1Xiyf6l0zCX7-ogZ4HEFovP9dz_fCRfVE70u841vFO376r11DL1yIs498
T.C. Varşova Büyükelçiliği https://www.facebook.com/TCVarsovaBuyukelciligi/posts/pfbid02VqSBevLCqWsqywNRqSzDaZjKGW9xFUXrRu4YNd4GsQe7LvZXZHpU4st8JzTE8FY9l
Polska Agencja Informacyjna, Polonijna Akademia Żeglarska 2023 http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25307&fbclid=IwAR3OxWoWAppTXDzWLDOCxOifAHp4dCb7agw9dyXQIU1te32xNSjcH60j9w0
Ambasada RP w Taszkencie / Посольство Республики Польша в Ташкенте https://www.facebook.com/PolishEmbassyUZ/posts/pfbid0DMr7aoJP37jXdrjy6osziLtxMVmADoLRoYxH1eC5cJoQJ7eV2Y72keP871vZNu6Nl
Wczoraj w Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie odbyło się spotkanie, podczas którego przeanalizowaliśmy, jak wybór Donalda…
Jednolity portal dla delegowanych pracowników Komisja Europejska zaproponowała utworzenie jednolitego cyfrowego portalu zgłoszeń, który uprości…
Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. "Jak kultura wpływa na negocjacje międzynarodowe?", organizowane w ramach Wielkopolskiej…
Serdecznie zapraszamy na spotkanie, podczas którego przeanalizujemy, jak wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych…
Z przyczyn niezależnych od organizatora, spotkanie "Zielony Ład - szansa czy zagrożenie", które pierwotnie miało…
Spadek emisji a wzrost gospodarczy Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej, emisje gazów cieplarnianych w Unii…