Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 08-15.11.2022

EGIPT

Narodowe Święto Niepodległości RP jest celebrowane nie tylko w obrębie naszego państwa. 11 listopada w Hurghadzie dzięki inicjatywie Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Kairze zorganizowano wieczór polski, mający na celu upamiętnienie odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie. Uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w pokazach tańca – w tym także poloneza, występów karaoke, jak i spróbować swoich sił w quizie wiedzy o Polsce. Obchody uświetnił swym występem egipski saksofonista.

https://www.facebook.com/PLinEgypt

SERBIA

Także i w Serbii, w Białym Pałacu zlokalizowanym w Belgradzie obchodzono hucznie Dzień Niepodległości. W obchodach wzięli udział nie tylko wyżsi rangą urzędnicy serbscy, ale także tamtejsza polonia, jak i jednostki współpracujące z Ambasadą RP w Belgradzie. Po odśpiewaniu polskich i serbskich hymnów narodowych w wykonaniu maestro Kšištofa Šumanjskiego, któremu towarzyszyła pani Bojana Dimković, ambasador Rafał Perl zwrócił się do gości, przekazując mocne przesłanie między innymi o znaczeniu zachowania i celebrowania wolności oraz niepodległości w tych trudnych czasach. Uczestnicy spotkania mogli cieszyć się wspaniałą muzyką kwartetu Mistik cello oraz skosztować niezwykłych specjałów kuchni polskiej. Co więcej, spośród zgromadzonych tam osób wylosowano dwóch szczęśliwców, którzy otrzymali bilety lotnicze z Belgradu do Warszawy. Fundatorem nagrody była polska firma LOT Polish Airlines

https://www.facebook.com/PolishEmbassySerbia

WŁOCHY

W ramach Roku Trzech Generałów oraz 80. rocznicy wyprowadzenia Armii gen. Andersa ze Wschodu, 4.11.22 w siedzibie Ambasady RP w Rzymie odbyła się włoska premiera filmu dokumentalnego „Ostatni rozdział” w reżyserii Tomasza Łysiaka o bitwie o Monte Cassino. Film, który w swoim tytule nawiązujące do biografii gen. Władysława Andersa „Bez ostatniego rozdziału”, został stworzony na podstawie wspomnień weteranów biorących udział w walkach – Władysława Dąbrowskiego, Alfonsa Mrzyka, Leona Piesowockiego, Edwarda Moczulskiego, Czesław Balca, Mariana Bajdy, Feliksa Osińskiego i Krzysztofa Flizaka. Flizak, który trafił do Junackiej Szkoły Kadetów w Palestynie już jako dziesięcioletni chłopiec, był nie tylko najmłodszym żołnierzem 2. Korpusu, ale także i kapitanem armii USA. Podczas uroczystości decyzją szefa UDSKiOR zostali odznaczeni medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” autorzy filmu Tomasz i Magdalena Łysiak.

https://www.gov.pl/web/wlochy/prezentacja-filmu-ostatni-rozdzial-w-ambasadzie-rp-w-rzymie
https://www.facebook.com/udskior

ŚWIAT

W dniach od 11 do 13 listopada bieżącego roku na Zaolziu odbyły się Pierwsze Młodzieżowe Mistrzostwa Polonijne w Strzelectwie Sportowym z broni pneumatycznej. Zawody odbyły się na strzelnicy sportowej OSP w Gumnach. Organizacją mistrzostw zajęło się Towarzystwo Beskidzkich Kucharzy TBK. W wydarzeniu wzięło udział prawie 30 zawodników z Austrii, Litwy (z rejonu wileńskiego) i Czech. Sportowcy rywalizowali w strzelaniu z karabinku pneumatycznego, a także po raz pierwszy wypróbowali swoje siły w strzelaniu z pistoletu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy udziału. Warto podkreślić, że zawody tego typu są postrzegane nie tylko jako zmagania sportowe, ale również jako integracja młodzieży polskiego pochodzenia, która przybywa na nie z różnych części świata.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=23876&fbclid=IwAR1GfNs6cGIRqtiDjtEDmCaIv-Qj-vPNpAQTazXqQOoIZLkemm6DTiQOlpw

http://l24.lt/pl/sport/item/381935-mistrzostwa

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: