Categories: Aktualności

Polacy za granicą 12-19.07.2023

CZECHY

11 lipca w czeskiej Pradze wystąpił Polski Zespół Śpiewaczy Hutnik z Trzyńca. Koncert odbył się w ramach kolejnej edycji „Valdštejnského léta” w Ogrodach Wallensteina Senatu Republiki Czeskiej. Chór, który przyjechał do Pragi całym zespołem razem z solistą Władysławem Czepcem i dyrygentem profesorem Alojzym Suchankiem, reprezentował kulturę regionu Zaolzia. Chórzyści podczas koncertu, trwającego ponad godzinę, zaśpiewali piętnaście utworów. Śpiewali przy tym polskie utwory, które cechują Zaolzie. Repertuar ponadto obejmował piosenki słowackie czy czeskie. Chórzyści pojechali do Pragi pociągiem i spędzili tam trzy dni, odwiedzając przy tym kilka ciekawych miejsc.

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=28014

 

CHINY

24 czerwca br. w Ambasadzie RP w Pekinie odbyły się uroczyste obchody zakończenia roku szkolnego w Szkole Polskiej im. Michała Boyma w chińskiej stolicy – Pekinie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP przy współpracy ze Szkołą Polską w Pekinie. W obchodach udział wzięli nie tylko uczniowie tamtejszej szkoły, ich rodzice, nauczyciele, ale również środowisko Polaków zamieszkałych w Pekinie i okolicach. Podczas uroczystości wręczono świadectwa szkolne, rozdano poczęstunek oraz upominki edukacyjne zakupione w ramach funduszy polonijnych DWPPG. 

„Szkoła Polska w Pekinie w roku szkolnym 2022/2023 prowadziła naukę dla starszych grup wiekowych w klasach 4-8 (15 uczniów) oraz dla najmłodszej grupy wiekowej w klasach 1-3 (11 uczniów). Od września br. Szkoła Polska uruchomi po raz pierwszy w historii oddział dziecięcy dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat (łącznie zgłoszonych zostało 14 dzieci). W przyszłym roku Szkoła Polska będzie obchodziła jubileusz 50-lecia działalności”.

 Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=27833

 

POLSKA/ŚWIAT 

O godz. 19.00 w rzeszowskiej Hali Podpromie rozpoczął się Koncert Galowy, zamykający tegoroczny XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Projekt został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy ze granicą 2023”. Koncert stanowił połączenie dwóch innych wydarzeń, które odbywały się w poprzednich edycjach festiwalu: galowego i „Folklor narodów świata”. 

W tym roku motywem przewodnim imprezy były polskie przysłowia. W programie znalazły się tańce, zarówno polskie, jak i te, z którymi można się spotkać za granicą, tj. w państwach w których żyją nasi rodacy.

W wydarzeniu udział wzięło ponad pół tysiąca uczestników, członków 20 zespołów polonijnych z 10 krajów. „Na scenie prezentowały się Zespół Pieśni i Tańca „Kukułeczka” z Perth (Austaralia), z dalekiej Brazylii zespół „Junak” (Kurytyba). Z Kanady występowały aż trzy zespoły: „Łowicz” z Edmonton, „Polanie” z Calgary oraz „Polonez” z Vancouver. Z Litwy przyjechał Zespół Pieśni i Tańca „Troczanie” z Troków. Z Mołdawii pokazała się grupa „Polacy Budżaka” z Komrat. Zza zachodniej granicy, a konkretnie z Hannoweru pokazała się grupa „Polonia”. Z Czech przyjechały dwa zespoły: „Olza” z Czeskiego Cieszyna i „Suszanie” z Suchej Górnej. „Polanie znad Dniepru” to z kolei ekipa z Kijowa. Ze Stanów Zjednoczonych wystąpiła największa reprezentacja Polonii – to zespoły „Echo z Polski” (Toledo), „Lajkonik” (Tucson), 4 grupy z Chicago: „Lajkonik”, „Polonia”, „Wici”, „Wesoły Lud” i dwie z Detroit: „Polanie”, „Wawel” oraz z Wielkiej Brytanii zespół „Karolinka””.

Andrzej Duda, prezydent RP, który objął honorowym patronatem Festiwal, przekazał również list, który został odczytany podczas festiwalu galowego w rzeszowskiej Hali Podpromie przez ministra Andrzeja Derę. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podkreślał, że jest bardzo dumny z rzeszowian i mieszkańców województwa, którzy tak licznie przybyli na koncert finałowy. 

PORTAL FESTIWALU

http://www.wspolnotapolska.org.pl/festiwal_rzeszow/index.php 

Polonijna Agencja Informacyjna  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid038ChKesbgEa2eh9zD8crZAkVXt153yJLnNC72miqQ5wCiz8Y6dPWguNMjBpSFtehhl&id=100072381157661

 

Autor: Natalia Potera

Administrator

Recent Posts

Migranci na wschodnich granicach UE

Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…

3 dni ago

Relacja ze spotkania „Jak kultura wpływa na negocjacje międzynarodowe?”

W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…

4 dni ago

Relacja ze spotkania „Profilowanie behawioralne w dyplomacji: Jak rozpoznawać intencje i emocje partnerów negocjacyjnych?”

Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…

5 dni ago

Świąteczne spotkanie ministra Radosława Sikorskiego z Korpusem Dyplomatycznym

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…

6 dni ago

Beyond Europe 2024

Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…

1 tydzień ago

Cyberbezpieczeństwo w UE

Porozumienie UE-Mercosur Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące…

1 tydzień ago