Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 14-21.02.2023

UZBEKISTAN

Dzięki zaangażowaniu Agnieszki Mikulec, nauczycielki skierowanej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG), uczniowie biorący udział w lekcjach języka polskiego przy Stowarzyszeniu Świetlica Polska w Taszkencie, mieli okazję zapoznać się z twórczością oraz sylwetką Anny German. Dodatkowo, dzięki pomocy Sławomira Szczociego, kustosza muzeum Zamku Królewskiego, grupa mogła się zapoznać z historią, legendami oraz ciekawostkami związanymi z obiektem. Pan Szczocki przygotował interesującą prezentację pod tytułem „Tropem duchów i tajemnic, czyli Zamek Królewski w Warszawie w historii i anegdocie”, podczas której przedstawił historię Zamku oraz wiele ciekawostek z nim związanych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. o tym, że Zygmunt III Waza grywał w piłkę, za co był krytykowany, gdyż uważano, że takie zachowanie nie przystoi królowi. Dodatkowo zobaczyli rzadki eksponat – figurę szachową sprzed wieków oraz poznali skomplikowane ceremonie obowiązujące przy stole królewskim.

 

NOWA ZELANDIA

11 lutego przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w związku z czym wspólnota polonijna z Wellington i Avalon wraz z posługującymi tam Chrystusowcami udała się na pielgrzymkę do Paraparaumu na Kapiti Coast (Nowa Zelandia). W związku z równoczesnymi obchodami Światowego Dnia Chorego, intencje były kierowane głównie dla tych Polaków, którzy przez wzgląd na swój stan zdrowia nie mogli wziąć udziału  w pielgrzymce.

Warto podkreślić, że nie jest to jednorazowe wydarzenie. Jest to bowiem wieloletnia tradycyjna praktykowana przez tamtejszą Polonię, której większość stanowią tzw. „Dzieci Pahiatua”, czyli osoby, które przeżyły deportacje na Syberię a począwszy od 1 listopada 1944 osiedliły się na nowozelandzkiej ziemi. 

„10 lutego przypada kolejna już rocznica pierwszej fali wywózki w głąb Rosji. Pielgrzymka jest okazją do modlitwy dziękczynnej za ocalenie i pamięć o tych, którzy życie oddali na „nieludzkiej ziemi””.

 

NIEMCY

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i od tamtego czasu jest świętowany przez polonię na całym świecie, także i w Niemczech, gdzie polska diaspora jest wyjątkowo liczna. Patronem tegorocznego wydarzenia była Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Z okazji tegorocznych obchodów, Ambasador RP w Berlinie – Dariusz Pawłoś wraz z towarzyszącą mu małżonką oraz Konsul RP – Marcinem Królem spotkali się z tamtejszą młodzieżą w berlińskiej bibliotece – Polnisches Institut Berlin. Większość uczestników spotkania stanowili podopieczni szkół Robert -Jungk-Oberschule oraz Katharina-Heinroth-Grundschule. Wśród wielu atrakcji oraz ciekawostek związanych z językiem polskim, zorganizowano również czytanie wierszy Wisławy Szymborskiej, która została wybrana patronką 2023 roku. 

 

Autor: Natalia Potera

Polska Agencja Informacyjna, Tropem duchów i tajemnic http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25405&fbclid=IwAR1nlQkzqSR51u5FudGPJScLMdZs0RNrxXNMbWrl5ZkvxYf6TUBjHS9qK9k

Polnische Botschaft in Deutschland / Ambasada Polska w Niemczech  https://www.facebook.com/AmbasadaPLBerlin/posts/pfbid02GQLJCyApZj7hjZwMTND9CWgSekGr2BQY3nTGz37VkpfX7C5Hdmr68KF8LQ16p3SMl 

Polska Agencja Informacyjna, Pielgrzymka po Paraparaum http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25390&fbclid=IwAR2mFYvMEBeR0GLCJYfToicUG6PF08_ozlefjWq_DD3j3fCqOUPrc26-CYk

%d bloggers like this: