ANGLIA
7 grudnia na Uniwersytecie Cambridge w Sidney Sussex College odbędzie się Cambridge British-Polish Cultural Symposium, jednodniowe sympozjum gromadzące czołowych naukowców, dziennikarzy i osoby publiczne w celu omówienia stosunków między Wielką Brytanią a Polską na przestrzeni ostatnich 100 lat lata. W ramach dyskusji paneliści zgłębią idee brytyjsko-polskiej tożsamości i wspólnoty. Podczas konferencji zbadane zostanie również, w jaki sposób oba kraje reagowały na momenty zmian politycznych i kryzysów, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Wszyscy zainteresowani uczestnicy mogą dołączyć osobiście lub online, rejestrując się na stronie:
https://www.eventbrite.com/e/cambridge-british-polish-cultural-symposium-tickets-441715401657
https://www.facebook.com/polishinstitutelondon
EGIPT
Poseł Jarosław Sellin otworzył wystawę prac polskich artystów, a zarazem żołnierzy armii gen. Andersa w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii. Ekspozycja została zorganizowana dzięki niezwykłej przychylności i gościnności egipskiego muzeum. Po przeszło osiemdziesięciu latach od pierwszych wystaw dzieł polskich artystów w Egipcie, współcześnie zaprezentowana wystawa na nowo przedstawia prace wykonane przez polskich żołnierzy – Józefa Jaremy, Edwarda Matuszczaka, Jerzego Młodnickiego i Kordiana Zamorskiego. „Dzięki współpracy #MKiDN oraz Ambasady RP w Kairze 9 dzieł czterech polskich artystów z okresu II wojny światowej zostało poddanych pełnej konserwacji. W 80. rocznicę pierwszej wystawy dzieł polskich artystów w aleksandryjskim studio „L’Atelier” są one prezentowane na wystawie pt. „Polscy artyści-malarze-żołnierze w Egipcie 1941-1946””.
https://www.facebook.com/jaroslaw.sellin
TAJLANDIA
Z okazji Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz obchodów stulecia stosunków polsko-tajskich, dnia 21 listopada bieżącego roku w Chulalongkorn University Music Hall odbył się koncert fortepianowy, podczas którego wirtuoz Trung Viet Nguyen zaprezentował swoje interpretacje utworów Chopina. W przemówieniu otwierającym ambasador Waldemar Dubaniowski przypomniał między innymi, jak „Polska nazywana największą humanitarną organizacją pozarządową na świecie” powitała około 3 mln osób, które uciekły z pogrążonej w wojnie Ukrainie.
Uczestnicy wydarzenia mogli także wziąć udział w przyjęciu na którym podano dania łączące tradycje kuchni polskiej i tajskiej. Przygotowaniem kolacji zajęła się renomowana tajska restauracja Blue Elephant Cooking School & Restaurant Bangkok. Patronat nad wydarzeniem sprawował Uniwersytet Chulalongkorn, Towarzystwo Chopinowskie w Bangkoku oraz Szkoła Muzyczna Yamaha.
https://www.facebook.com/PLinThailand
WŁOCHY
Z okazji obchodów Roku Józefa Wybickiego oraz 200-lecia jego śmierci jak również przez wzgląd na 95. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego Hymnem Narodowym RP, we Florencji, odbył się uroczysty koncert podczas którego wykonano hymny państwa włoskiego oraz polskiego, w których obie strony odwołują się wzajemnie do siebie. Wykonawcami hymnu była Filharmonia Krakowska.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064822689847
Autor: Natalia Potera