ANGLIA
7 grudnia na Uniwersytecie Cambridge w Sidney Sussex College odbędzie się Cambridge British-Polish Cultural Symposium, jednodniowe sympozjum gromadzące czołowych naukowców, dziennikarzy i osoby publiczne w celu omówienia stosunków między Wielką Brytanią a Polską na przestrzeni ostatnich 100 lat lata. W ramach dyskusji paneliści zgłębią idee brytyjsko-polskiej tożsamości i wspólnoty. Podczas konferencji zbadane zostanie również, w jaki sposób oba kraje reagowały na momenty zmian politycznych i kryzysów, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Wszyscy zainteresowani uczestnicy mogą dołączyć osobiście lub online, rejestrując się na stronie:
https://www.eventbrite.com/e/cambridge-british-polish-cultural-symposium-tickets-441715401657
EGIPT
Poseł Jarosław Sellin otworzył wystawę prac polskich artystów, a zarazem żołnierzy armii gen. Andersa w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii. Ekspozycja została zorganizowana dzięki niezwykłej przychylności i gościnności egipskiego muzeum. Po przeszło osiemdziesięciu latach od pierwszych wystaw dzieł polskich artystów w Egipcie, współcześnie zaprezentowana wystawa na nowo przedstawia prace wykonane przez polskich żołnierzy – Józefa Jaremy, Edwarda Matuszczaka, Jerzego Młodnickiego i Kordiana Zamorskiego. „Dzięki współpracy #MKiDN oraz Ambasady RP w Kairze 9 dzieł czterech polskich artystów z okresu II wojny światowej zostało poddanych pełnej konserwacji. W 80. rocznicę pierwszej wystawy dzieł polskich artystów w aleksandryjskim studio „L’Atelier” są one prezentowane na wystawie pt. „Polscy artyści-malarze-żołnierze w Egipcie 1941-1946””.
TAJLANDIA
Z okazji Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz obchodów stulecia stosunków polsko-tajskich, dnia 21 listopada bieżącego roku w Chulalongkorn University Music Hall odbył się koncert fortepianowy, podczas którego wirtuoz Trung Viet Nguyen zaprezentował swoje interpretacje utworów Chopina. W przemówieniu otwierającym ambasador Waldemar Dubaniowski przypomniał między innymi, jak „Polska nazywana największą humanitarną organizacją pozarządową na świecie” powitała około 3 mln osób, które uciekły z pogrążonej w wojnie Ukrainie.
Uczestnicy wydarzenia mogli także wziąć udział w przyjęciu na którym podano dania łączące tradycje kuchni polskiej i tajskiej. Przygotowaniem kolacji zajęła się renomowana tajska restauracja Blue Elephant Cooking School & Restaurant Bangkok. Patronat nad wydarzeniem sprawował Uniwersytet Chulalongkorn, Towarzystwo Chopinowskie w Bangkoku oraz Szkoła Muzyczna Yamaha.
WŁOCHY
Z okazji obchodów Roku Józefa Wybickiego oraz 200-lecia jego śmierci jak również przez wzgląd na 95. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego Hymnem Narodowym RP, we Florencji, odbył się uroczysty koncert podczas którego wykonano hymny państwa włoskiego oraz polskiego, w których obie strony odwołują się wzajemnie do siebie. Wykonawcami hymnu była Filharmonia Krakowska.
Autor: Natalia Potera
Obowiązkowy port USB-C od 28 grudnia 2024 roku Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie nowe…
Nowe wytyczne polityczne Unii Europejskiej Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne polityczne wspierające kraje Unii Europejskiej…
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…