CHINY
Przedstawiciele CHRL twierdzą, że ponad 90% ich populacji zostało w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Niemniej jednak, mniej niż połowa osób w wieku 80 lat i starszych otrzymało trzy dawki szczepionki. Jest to istotne, gdyż to właśnie ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na ciężkie objawy Covid-19. Tamtejszy urzędnik ds. zdrowia wyraził swoją obawę co do przyszłości Chin, które najprawdopodobniej doświadczają w niedługim czasie pierwszej z trzech oczekiwanych fal infekcji Covid, przypadających na okres zimowy. Najnowsze oficjalne dane wydają się wskazywać na stosunkowo niską liczbę nowych codziennych przypadków, jakkolwiek kraj odnotowuje gwałtowny ich wzrost od czasu zniesienia większości ograniczeń na początku tego miesiąca.
Wskazuje się, że obecny wzrost infekcji potrwa do połowy stycznia, podczas gdy druga fala zostanie wywołana przez masowe podróże w styczniu w okolicach tygodniowych obchodów Nowego Roku Księżycowego, które rozpoczynają się 21 stycznia. Miliony ludzi zwykle podróżują w tym czasie, aby spędzić wakacje z rodziną. Trzeci wzrost liczby przypadków ma z kolei trwać od końca lutego do połowy marca, gdy ludzie wrócą do pracy po wakacjach. Już w odstępie najbliższych dni zaczęły pojawiać się niepotwierdzone doniesienia o zgonach związanych z Covidem, zwłaszcza w regionie Pekinu.
WATYKAN
Papież Franciszek, który w sobotę skończył 86 lat, skomentował w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety ABC list stanowiący o jego rezygnacji, który podpisał w 2013 roku już jako głowa kościoła rzymskokatolickiego. Ujawnił także, że wspomniana rezygnacja miała być wykorzystana, gdyby kiedyś poważne i trwałe problemy zdrowotne uniemożliwiły mu wykonywanie obowiązków. Powiedział przy tym, że wierzy, że papież Paweł VI i papież Pius XII podpisali podobne listy rezygnacyjne, jednak obaj wcześniej zmarli podczas sprawowania urzędu. Sam często powtarzał, że ustąpiłby z urzędu, gdyby stan zdrowia uniemożliwił mu kierowanie liczącym 1,3 miliarda członków Kościołem rzymskokatolickim. Niemniej jednak, w wywiadzie udzielonym w lipcu Franciszek odrzucił spekulacje, że jego rezygnacja jest bliska. Od lipca Franciszek odbył trzy międzynarodowe podróże – do Kanady, Kazachstanu i Bahrajnu – planuje także odwiedzić Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy na początku 2023 roku.
INDONEZJA
Nowo mianowany szef indonezyjskiej armii – Yudo Margono – powiedział w poniedziałek, że kwestia ograniczenia obecności wojska na terenie Papui jest wciąż nierozwiązana. Dodał przy tym, że ostateczna decyzja zapadnie po ocenie sytuacji na miejscu, nie podał jednak przy tym więcej szczegółów.
Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział w poniedziałek, 19 grudnia,, że popiera plany ograniczenia obecności wojsk we wschodnim regionie Papui, gdzie armia tego kraju została oskarżona o łamanie praw człowieka podczas walki z długotrwałym ruchem niepodległościowym. Najbardziej wysunięty na wschód region Indonezji, Papua, był świadkiem długotrwałego ruchu separatystycznego, który dodatkowo nasilił się w ostatnich latach. Wojsko indonezyjskie utrzymuje silną obecność w zubożałym regionie.
Grupa badawcza z Dżakarty, Institute for Policy Analysis of Conflict, podała w tegorocznym raporcie, że częstotliwość aktów przemocy związanych z rebeliami w Papui wzrosła ze średnio 11 incydentów rocznie w latach 2010-2017 do 52 incydentów rocznie od 2018 do 2021.
SZWECJA
Szwedzki Sąd Najwyższy zablokował ekstradycję tureckiego dziennikarza, Bulenta Kenesa. Odesłanie mężczyzny jest kluczowym żądaniem Ankary w celu ratyfikacji członkostwa Sztokholmu w NATO. Wygnany dziennikarz jest jedyną osobą, którą Erdoğan zidentyfikował z imienia i nazwiska spośród dziesiątek osób, które mają zostać poddane ekstradycji. Były redaktor naczelny dziennika Zaman, został oskarżony o udział w próbie obalenia prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana podczas przewrotu wojskowego w 2016 r.
Główną przeszkodą w odesłaniu Kenesa jest to, że nie wszystkie stawiane mu przez stronę turecką zarzuty są uznawane za przestępstwa w Szwecji, co wraz z politycznym charakterem sprawy i jego statusem uchodźcy w tym kraju uniemożliwiło ekstradycję. Sędzia Petter Asp dodał w oświadczeniu, że „istnieje również ryzyko prześladowania ze względu na przekonania polityczne tej osoby. W związku z tym ekstradycja nie może mieć miejsca”. W efekcie „rząd… nie jest w stanie przychylić się do wniosku o ekstradycję”.
Kenes, który obecnie pracuje dla Sztokholmskiego Centrum Wolności – stowarzyszenia założonego przez innych tureckich dysydentów na wygnaniu – powiedział agencji prasowej AFP, że jest zadowolony z decyzji i podkreślił, że zarzuty przeciwko niemu zostały „sfabrykowane przez reżim Erdoğana”.
Autor: Natalia Potera
BBC China Covid: Health expert predicts three winter waves
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-64018467
euronews, Pope Francis signed resignation letter in 2013 in case of bad health
https://www.euronews.com/2022/12/18/pope-francis-signed-resignation-letter-in-2013-in-case-of-bad-health
CAN, Indonesia president supports plan to scale back troops in Papua region
https://www.channelnewsasia.com/asia/indonesia-president-supports-plan-scale-back-troops-papua-region-3154666
AlJazeera, Sweden’s top court blocks Turkish journalist’s extradition
https://www.aljazeera.com/news/2022/12/19/swedens-top-court-blocks-turkish-journalists-extradition