CHINY, USA
Według sekretarza stanu USA — Antony’ego Blinkena, Chiny rozważają przekazanie Rosji broni i amunicji potrzebnej do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie. Blinken twierdzi, że chińskie firmy już teraz udzielają Rosji „nieśmiercionośnego wsparcia”. Nowe informacje sugerują natomiast, że Pekin wkrótce może zapewnić Moskwie tzw. „śmiercionośne wsparcie”. Ostrzegł, że ta eskalacja oznaczałaby „poważne konsekwencje” dla Chin, które jakkolwiek zaprzeczają tym doniesieniom. Warto zaznaczyć, że choć Prezydent Chin – Xi Jinping – jest sojusznikiem prezydenta Rosji – Władimira Putina – i jeszcze nie potępił rosyjskiej inwazji, to jednak od początku konfliktu starał się zachować neutralność, wzywając obie strony do zachowania pokoju. Chińskie MSZ oświadczyło, że nie zaakceptuje „wytykania palcem” i „przymusu” ze strony USA w stosunkach z Rosją.
Amerykańscy decydenci martwią się także o to, że Chiny swoim obecnym zaangażowaniem pomogą Rosji w uniknięciu zachodnich sankcji mających na celu maksymalne osłabienie rosyjskiej gospodarki. Handel Chin z Rosją rośnie i jest to jeden z największych rynków dla rosyjskiej ropy, gazu i węgla.
KOREA PÓŁNOCNA
Korea Północna wystrzeliła w ubiegłą sobotę, tj. 18 lutego, międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) w trakcie „niespodziewanych” ćwiczeń. Najprawdopodobniej takie działanie miało na celu potwierdzenie niezawodności tej broni.
Według Pjongjangu wspomniany test wykazał, że Korea Północna jest w stanie przeciwstawić się wrogim siłom, takim jak Stany Zjednoczone i Korea Południowa. Najprawdopodobniej wspomniany test jest powiązany ze wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi Waszyngtonu i Seulu, które mają odbyć się w przyszłym miesiącu. Władze w Pjongjangu zagroziły „bezprecedensowo silnym” odwetem za wszelkie tego typu ćwiczenia, które, jak twierdzi, są przeprowadzane w ramach przygotowań do inwazji na Koreę Północną. Warto podkreślić jednak słowa siostry Kim Jong-una – Kim Yo-jong – która poinformowała media, że stolica Korei Południowej, Seul, nie będzie celem rakiet północnokoreańskich.
Pocisk w trakcie 67 minut przeleciał ponad 900 km i wylądował na Morzu Japońskim. Międzykontynentalne rakiety są szczególnie niepokojące ze względu na ich duży zasięg, obejmujący nawet kontynentalne Stany Zjednoczone. Programy rakiet balistycznych i broni jądrowej Korei Północnej zostały zakazane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Niemniej jednak to nie powstrzymało Pjongjangu przed kontynuowaniem badań nad rozwojem tego typu broni.
POLSKA, USA
Premier RP — Mateusz Morawiecki — powiedział w niedzielę, 19 lutego, że podczas zbliżającej się wizyty Bidena w Warszawie będzie rozmawiał z prezydentem USA o ewentualnym wzmocnieniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Biden odwiedzi Polskę w dniach 20-22 lutego, w związku z pierwszą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę.
„Jesteśmy w trakcie rozmów z administracją prezydenta Bidena na temat utrwalenia i zwiększenia ich obecności (wojsk)… „Jestem również bardzo wdzięczny za wysłanie nowych systemów Patriot i innej bardzo nowoczesnej broni i amunicji…” – powiedział Morawiecki w programie CBS „Face the Nation”.
Stany Zjednoczone, które zwiększyły obecność swoich wojsk w Polsce jeszcze przed inwazją na Ukrainę z 24 lutego 2022 r., obecnie utrzymują tam około 11 000 rotacyjnych pracowników. W czerwcu ubiegłego roku Biden poinformował także, że Stany Zjednoczone utworzą w Polsce nową stałą kwaterę główną wojska w odpowiedzi na rosyjskie groźby.
IZRAEL
Dziesiątki tysięcy Izraelczyków zgromadziło się 13 lutego przed budynkiem izraelskiego parlamentu (Knesetu), celem zaprotestowania przeciwko polityce Premiera. Netanyahu zarzuca się celowe osłabianie wymiaru sprawiedliwości, grożące pogrążeniem kraju w „zapaści społecznej”. Protestujący trzymali tabliczki z komunikatami „nie ma demokracji bez równości” i „zniszczenie kraju, aby uniknąć procesu”. Zgromadzeni zarzucają Premierowi, że za planowanymi reformami sądownictwa stoi tak naprawdę chęć wstrzymania prowadzonych przeciwko niemu procesów korupcyjnych.
Pomimo protestu i dodatkowej prośby prezydenta Isaaca Herzoga, aby nie rozpoczynać procesu legislacyjnego, rząd rozpoczął w poniedziałek wprowadzanie ustawy reformującej. Herzog ostrzegł, że Izrael jest „na krawędzi upadku konstytucyjnego i społecznego” i prawdopodobnie stoi w obliczu „gwałtownej kolizji”.
Chaotyczne sceny rozegrały się na posiedzeniu Komisji ds. Konstytucji, Prawa i Sprawiedliwości obradującej nad ustawą. Posłowie opozycji skandowali wówczas „wstyd”. W pewnym momencie niektórzy z nich przeskakiwali przez stoły, aby krzyczeć na członków koalicji, niemniej jednak szybko zostali oni usunięci przez ochronę.
Ustawa przeszła głosowanie w komisji i prawdopodobnie w środę trafi do pierwszego czytania w Knesecie. Koalicja Netanjahu dąży do najbardziej gruntownej przebudowy izraelskiego systemu prawnego od czasu jego powstania. Najistotniejsza ze zmian pozwoliłaby zwykłej większości w Knesecie na unieważnienie orzeczeń Sądu Najwyższego. Reformy mają również na celu zmianę sposobu wyłaniania sędziów oraz usunięcie niezależnych radców prawnych ministerstw, których opinie obecnie są wiążące.
Autor: Natalia Potera
BBC, Ukraine war: Blinken says China may give weapons to Russia https://www.bbc.com/news/world-us-canada-64695042
BBC, N Korea fires missile after threatening retaliation https://www.bbc.com/news/world-asia-64688514
Reuters, Biden to discuss more troops in upcoming visit, Polish PM says https://www.reuters.com/world/europe/biden-discuss-more-troops-upcoming-visit-polish-pm-says-2023-02-19/
CNN, Thousands protest Netanyahu’s plan to weaken Israel’s judiciary as president warns of ‘social collapse’ https://edition.cnn.com/2023/02/13/middleeast/israelis-knesset-protest-netanyahu-judiciary-intl