Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 21-28.08.2023

ESTONIA

Arvo Hallik, mąż estońskiej premier Kaji Kallas, swoim zorientowanym na Rosję biznesem wywołał kryzys rządowy. Przez wzgląd na rosnące napięcie wewnątrz społeczeństwa, zapowiedział w piątek sprzedaż wszystkich udziałów w Stark Logistics i wycofanie się ze spółki.

Po rozmowach przeprowadzonych z pozostałymi akcjonariuszami doszło do natychmiastowej sprzedaży wszystkich jego udziałów Stark Logistics, rezygnacji z członkostwa w zarządzie firmy, rozwiązania umowy na stanowisku dyrektora finansowego oraz zrzeczenia się wszystkich ról i obowiązków.

Zdaniem Hallika, przez ostatnie 14 lat ta firma stanowiła główną część jego życiowej pracy, a jako przedsiębiorca i dyrektor finansowy zawsze działał zgodnie z prawem, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą i wartościami.

 

FRANCJA

Francja zakazuje noszenia islamskich abai w szkołach. Tamtejszy minister edukacji – Gabriel Attal – uzasadnił tę decyzję obowiązkiem obrony francuskiego prawa świeckiego. Decyzja ta ponownie rozpaliła we Francji długotrwałą debatę na temat wolności religijnej i swobód obywatelskich.

Decyzja ta następuje po miesiącach debaty na temat noszenia abai we francuskich szkołach, gdzie dziewczętom od dawna zakazano noszenia islamskich chust. Prawica i skrajna prawica nalegały na wprowadzenie zakazu, który według lewicy naruszałby wolności obywatelskie. Istnieją doniesienia o coraz częstszym noszeniu abai w szkołach oraz o napięciach w szkołach między nauczycielami a rodzicami.

„Sekularyzm oznacza wolność emancypacji poprzez szkołę” – powiedział Attal, opisując abaję jako „gest religijny, mający na celu sprawdzenie oporu republiki wobec świeckiego sanktuarium, jakie musi stanowić szkoła”. „Wchodzisz do klasy; nie można rozpoznać religii uczniów na podstawie ich wyglądu” – stwierdził.

Ustawa z marca 2004 r. zabraniała w szkołach „noszenie znaków lub strojów, za pomocą których uczniowie rzekomo okazują przynależność religijną”. Obejmuje to duże krzyże, żydowskie kipy i islamskie chusty na głowę. W przeciwieństwie do chust, abaje – długi, luźny strój noszony zgodnie z wierzeniami islamskimi na skromnej sukience – zajmowały szarą strefę i dotychczas nie były objęte całkowitym zakazem. Debata nasiliła się, odkąd w 2020 r. zradykalizowany uchodźca z Czeczenii ściął głowę nauczycielowi Samuelowi Paty’emu, który pokazywał uczniom karykatury proroka Mahometa w pobliżu jego szkoły na przedmieściach Paryża.

 

ROSJA

Do katastrofy lotniczej w której śmierć poniósł Jewgienij Prigożyn, szef grupy paramilitarnej Wagner, doszło w środę, 27 sierpnia. Władze lotnictwa cywilnego Rosji poinformowały na początku tego tygodnia, że 62-letni Prigożyn i niektórzy z jego najwyższych poruczników znajdują się na liście pasażerów i członków załogi na pokładzie samolotu. Wszystkich siedmiu pasażerów i trzech członków załogi zginęło, gdy samolot spadł z nieba w połowie drogi między Moskwą a Petersburgiem, rodzinnym miastem Prigożyna. Pomimo wielu spekulacji na temat tożsamości ofiar wypadku, informacja ta została potwierdzona formalną analizą genetyczną. W oświadczeniu Komitetu Śledczego Rosji nie podano żadnych szczegółów na temat przyczyn katastrofy.

Krążą spekulacje, że Kreml mógł być zamieszany w środową katastrofę, a incydent miał miejsce dokładnie dwa miesiące po zorganizowaniu przez Wagnera buntu przeciwko dowództwu wojskowemu Moskwy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił w piątek reporterów jako „tragiczny”, nazywając pogłoski o możliwym faulu „absolutnym kłamstwem”. Rosyjscy urzędnicy wszczęli dochodzenie w sprawie naruszeń ruchu lotniczego po katastrofie, ale poza tym nie ujawnili szczegółów na temat możliwej przyczyny.

 

INDONEZJA

Indonezja może wydawać się naturalnym kandydatem do BRICS, grupy gospodarek wschodzących składającej się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki.

Kiedy jednak w zeszłym tygodniu Cyril Ramaphosa z Republiki Południowej Afryki ogłosił w Johannesburgu rozszerzenie członkostwa BRICS, Indonezji nie było na liście, jakkolwiek obejmującej Argentynę, Egipt, Etiopię, Iran, Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Indonezja, licząca ponad 270 milionów mieszkańców, jest główną gospodarką wschodzącą, która według niektórych szacunków do połowy stulecia może znaleźć się wśród pięciu największych gospodarek świata.

Analitycy twierdzą, że jej decyzja o pozostaniu poza BRICS pomimo licznych podobieństw z innymi gospodarkami wschodzącymi odzwierciedla długotrwałą ostrożność przed uwikłaniem w sojusze geopolityczne, a także niepewność co do korzyści gospodarczych, jakie przyniesie członkostwo. Jedną z obaw Indonezji może być też perspektywa wejścia w ugrupowanie z takimi krajami jak Chiny i Rosja. Prezydent Indonezji Joko „Jokowi” Widodo powiedział po czwartkowym spotkaniu w Johannesburgu, że rozważa członkostwo, ale nie chce się z tym „śpieszyć”.

 

Autor: Natalia Potera

 

Posttimes, Prime Minister Kaja Kallas’ husband will sell stake in Russia-oriented business. https://news.postimees.ee/7841474/prime-minister-kaja-kallas-husband-will-sell-stake-in-russia-oriented-business 

Lemonde, France bans wearing Islamic abaya dresses in schools https://www.lemonde.fr/en/religions/article/2023/08/27/france-bans-wearing-islamic-abaya-dresses-in-schools_6111381_63.html 

Lemonde, Prigozhin’s death confirmed by Russian authorities after genetic analysis https://www.lemonde.fr/en/russia/article/2023/08/27/yevgeny-prigozhin-s-death-confirmed-by-russian-authorities_6110960_140.html 

AlJazeera, Indonesia’s absence from bigger BRICS echoes decades of non-aligned policy https://www.aljazeera.com/economy/2023/8/28/indonesias-absence-from-bigger-brics-echoesdecadesof-non-alignedpolicy

%d bloggers like this: