JAPONIA
Premier Japonii – Fumio Kishida w trakcie jednego ze swoich przemówień wygłoszonych po wizycie w porcie rybackim Wakayama, został zaatakowany bombą dymną. Kishida przemawiał w ramach swojej kampanii, kiedy to przedmiot został rzucony w jego stronę. Premier został ewakuowany bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu. Brutalne ataki są niezwykle rzadkie w Japonii, niemniej jednak wokół polityków panuje nerwowość związana z bezpieczeństwem po tym, jak były premier Shinzo Abe został zastrzelony podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej.
Winowajca został aresztowany przez japońskie służby porządkowe pod zarzutem utrudniania działalności gospodarczej, a następnie zidentyfikowany przez władze jako 24-letni Ryuji Kimura. Jego motywacja nadal pozostaje nieznana. Po incydencie pan Kishida zwrócił się do tłumu w innym miejscu i powiedział, że incydent nie powinien zakłócać procesu wyborczego.
POLSKA, WĘGRY
Problemy logistyczne w Europie Środkowej doprowadziły do nadprogramowych nadwyżek zboża w magazynach, co skutkowało gwałtownym spadkiem cen produktu. Wywołało to z kolei protesty lokalnych rolników, a nawet rezygnację polskiego ministra rolnictwa. W związku z powyższym Polska i Węgry zgodziły się na tymczasowy zakaz importu zboża oraz dziesiątek innych produktów spożywczych sprowadzanych z Ukrainy.
Lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński powiedział, że polska wieś stoi w obliczu „momentu kryzysu” i chociaż Polska wspiera Ukrainę, jest zmuszona działać w obronie swoich rolników.
Ministerstwo polityki rolnej Kijowa potępiło tę decyzję jako „drastyczną i jednostronną”, argumentując, że ukraińscy rolnicy „stoją w najtrudniejszej sytuacji” po rosyjskiej inwazji.
Węgierski rząd powiedział natomiast, że spodziewa się zmian w przepisach europejskich, w tym rewizji zeszłorocznej decyzji o zniesieniu wszystkich ceł importowych na ukraińskie produkty rolne.
Zarówno Warszawa, jak i Budapeszt zapowiedziały, że ich zakazy będą obowiązywały do 30 czerwca.
SUDAN
Armia Sudanu i potężne siły paramilitarne zaangażowały się w sobotę w zaciekłe walki w stolicy oraz innych częściach kraju, budząc obawy przed jeszcze większym rozwojem konfliktu. Przywódcy sił zbrojnych i RSF, którzy byli współodpowiedzialni za zamach stanu w 2021 r., zrzucali winę za rozpoczęcie konfliktu i przedstawiali sprzeczne informacje o tym, kto kontroluje kluczowe instalacje. Świadkowie powiedzieli, że bojownicy obu stron strzelali z pojazdów opancerzonych i karabinów maszynowych podczas walk na gęsto zaludnionych obszarach. Niektóre czołgi widziano w Chartumie. Wojsko poinformowało, że przeprowadziło ataki z samolotów i dronów na pozycje RSF w stolicy i wokół niej.
Starcia zakończyły miesiące wzmożonych napięć między Armią Sudanu a paramilitarną grupą Rapid Support Forces (RSF). Napięcia te opóźniły zawarcie umowy z partiami politycznymi, mającej na celu powrót kraju do demokracji, która została przerwana przez wojskowy zamach stanu z października 2021 r.
Sudański Związek Lekarzy w wydanym w sobotę oświadczeniu poinformował, że w walkach w całym kraju zginęło co najmniej 27 osób, a ponad 170 zostało rannych.
IZRAEL, JORDANIA
Na początku kwietnia Izrael zaatakował palestyńskich bojowników zlokalizowanych w południowym Libanie i Gazie, kończąc tym samym trzydniowe napięcia w regionie, powstałe na skutek dwukrotnych nalotów izraelskiej policji na meczet Al-Aksa w Jerozolimie. Izraelskie ataki nastąpiły kilka godzin po wystrzeleniu dziesiątek rakiet z Libanu na terytorium Izraela.
Jordania ostrzegła Izrael przed „katastrofalnymi konsekwencjami”, jeśli jego siły ponownie zaatakują meczet. „Rząd izraelski ponosi odpowiedzialność za eskalację konfliktu w Jerozolimie i na wszystkich okupowanych terytoriach palestyńskich oraz za pogorszenie sytuacji, jeśli nie zaprzestanie najazdów na święty meczet Al-Aksa… i terroryzowanie wiernych w tych błogosławionych dniach” — powiedział rzecznik MSZ Jordanii, ambasador Sinan al-Majali.
Po ostrzeżeniu z Jordanii w niedzielę wczesnym rankiem izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że ludzie, którzy „zabarykadują się w [meczecie al-Aqsa], są niebezpiecznym tłumem, zradykalizowanym i podżeganym przez Hamas i inne organizacje terrorystyczne”.
Autor: Natalia Potera
BBC, Japan PM Fumio Kishida evacuated after what appears to be smoke bomb thrown https://www.bbc.com/news/world-asia-65284306
Euronews, Poland and Hungary ban Ukraine grain imports to protect local farmers https://www.euronews.com/2023/04/16/poland-and-hungary-ban-ukraine-grain-imports-to-protect-local-farmers
AlJazeera, Dozens killed in Sudan as army, rival forces fight for power https://www.aljazeera.com/news/2023/4/15/army-and-rival-forces-clash-as-power-struggle-rocks-sudan
CNN, Jordan warns Israel of ‘catastrophic consequences’ if al-Aqsa mosque stormed again https://edition.cnn.com/2023/04/08/middleeast/jordan-warns-israel-al-aqsa-mosque-intl-hnk/index.html
Obowiązkowy port USB-C od 28 grudnia 2024 roku Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie nowe…
Nowe wytyczne polityczne Unii Europejskiej Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne polityczne wspierające kraje Unii Europejskiej…
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…