SRI LANKA
Sri Lanka od kilku miesięcy jest miejscem masowych niepokojów społecznych, powodowanych głównie narastającym kryzysem gospodarczym. Niedawne problemy ekonomiczne, które skutkowały brakiem niektórych produktów spożywczych, leków i paliwa, a także trwającymi przerwami w dostawie prądu, doprowadziły w efekcie do masowych protestów. Obywatele Sri Lanki obwiniają o zaistniałą sytuację rodzinę Rajapaksa oraz kierowany przez nich rząd. W opinii tamtejszego społeczeństwa do narastającego kryzysu doprowadziło niewłaściwe zarządzanie finansami państwa.
W czwartek Ranil Wickremesinghe, tj. były premier państwa, został zaprzysiężony na nowego prezydenta. Stało się to po tym, jak jego poprzednik – Gotabaya Rajapaksa – uciekł z kraju w zeszłym tygodniu.
Pomimo zmiany władzy i pojawienia się nowych obietnic, Wickremesinghe jest bardzo niepopularny wśród swoich współobywateli. Sytuację dodatkowo pogorszyła deklaracja nowego decydenta, który zapowiedział, że podejmie ostre działania przeciwko wszystkim ludziom, biorącym udział w demonstracjach antyrządowych.
W ostatnich dniach setki żołnierzy i komandosów policyjnych ruszyły na protestujących przed siedzibą prezydenta w Kolombo. Starcie miało miejsce na kilka godzin przed planowanym opuszczeniem terenu przez demonstrantów. W rezultacie kilka osób zostało rannych lub aresztowanych. Policja opisała incydent jako „specjalną operację przejęcia kontroli nad sekretariatem prezydenta”. Międzynarodowa grupa praw człowieka wezwała nowego prezydenta Sri Lanki, aby natychmiast nakazał siłom bezpieczeństwa zaprzestanie bezprawnego użycia siły wobec protestujących.
INDIE
Draupadi Murmu, przekroczyła 50 proc. w wyścigu wyborczym, pokonując tym samym swojego przeciwnika – Yashwant Sinha. Jest do dość nieoczekiwana zmiana na indyjskiej scenie politycznej, zwłaszcza biorąc po uwagę to, że wyborcy z plemion indyjskich i ich niższych kast zwykle popierali partię Kongresu, która obecnie znajduje się w opozycji, lub partie regionalne z silnymi lokalnymi przywódcami.
Murmu, która do niedawna była gubernatorem stanu Jharkhand, poza tym, że jest tylko drugą kobietą-prezydentem Indii, będzie także pierwszą osobą na tym stanowisku, pochodzącą z rdzennych społeczności plemiennych tego kraju, tj. zmarginalizowanej ekonomicznie populacji, która stanowi prawie 10 procent ludności Indii. Kadencja urzędującego jeszcze Rama Natha Kovinda kończy się 24 lipca, a Murmu złoży przysięgę 25 lipca bieżącego roku.
JAPONIA
Japońskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek tj. 22 lipca, że jest zaniepokojone nowymi zagrożeniami ze strony Rosji i ma coraz większe obawy o bezpieczeństwo Tajwanu. W jego rocznym raporcie pojawiła się informacja, o konieczności znacznego zwiększenia wydatków na cele wojskowe.
Dokument przedstawia analizę obecnego globalnego krajobrazu bezpieczeństwa i konkretnych zagrożeń dla Japonii, która jednocześnie wyraża obawę o to, że Rosja może wzmocnić i pogłębić swoje relacje z Chinami, a w ten sposób spróbować siłowo oraz jednostronnie zmienić obecny status quo regionu.
Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział w piątek, że Chiny stanowczo sprzeciwiają się nowej białej księdze dotyczącej obrony Japonii i już wysłały w tej sprawie oświadczenia do Tokio.
W maju bieżącego roku chińskie i rosyjskie odrzutowce wojskowe przeprowadziły wspólne loty w pobliżu Japonii. Incydent ten miał miejsce zaraz po spotkaniu kierowanego przez USA ugrupowania Quad w Tokio. Należy podkreślić, że Japonia poparła także sankcje zainicjowane przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską wobec Moskwy.
Autor: Natalia Potera
Źródła:
BBC News, Sri Lanka: Forces raid anti-government protest camphttps://www.bbc.com/news/world-asia-62260678
CNA, Japan defence report sounds alarm on Russia, threats to Taiwanhttps://www.channelnewsasia.com/asia/japan-defence-military-spending-annual-report-ukraine-taiwan-postwar-constitution-2828221
The New York Times, India’s Next President Will Make History When She’s Sworn Inhttps://www.nytimes.com/2022/07/21/world/asia/india-president.html
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…
Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…
Porozumienie UE-Mercosur Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące…