Categories: Aktualności

Priorytety polskiej polityki europejskiej

30 lat temu Polska ratyfikowała Układ Europejski (stowarzyszeniowy) ze Wspólnotami Europejskimi. Od tego czasu nasze państwo rozpoczęło długą, niekiedy krętą drogę w kierunku dalszych zmian polityczno-społecznych.

Kryzys finansowy strefy euro, problem uchodźców, wojna w Ukrainie 2014-2022, Brexit, zamachy terrorystyczne w Europie Zachodniej, epidemia koronawirusa COVID-19 – to jedne z wielu problemów, przed którymi stoi obecnie Unia Europejska. Współczesne wyzwania, zarówno lokalne, jak i te o charakterze globalnym, często podają w wątpliwość dalszą skuteczność europejskich struktur wspólnotowych, których Polska jest niekwestionowaną częścią.

9 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 (Cyryl Club – Młyńska 14, Poznań) z naszym kolejnym gościem postaramy się przybliżyć szereg bardzo istotnych kwestii z zakresu dalszej przyszłości Polski oraz Unii Europejskiej. Tym samym, podejmiemy się próby odpowiedzenia na pytania:

  • Jak ewoluowały priorytety polskiej polityki europejskiej przez ostatnie 30 lat?
  • Czy globalne ambicje UE mają wpływ na politykę Polski?
  • Jakie stanowisko przyjmuje Polska wobec Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE?
  • Z jakimi problemami boryka się współcześnie Unia Europejska oraz jak odpowiada na te kryzysy strona polska?

Ekspert:

Prof. dr hab. Bogdan Koszel – historyk dziejów najnowszych, politolog. Kierownik Zakładu Badań Niemcoznawczych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Specjalizuje się w integracji europejskiej i roli Niemiec w procesach rozwojowych Europy w XX i XXI w. Wielokrotny stypendysta fundacji niemieckich i austriackich. Autor ponad 300 opracowań naukowych, w tym wiele opublikowanych w m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii i w Słowacji. Redaktor naczelny „Rocznika Integracji Europejskiej”. Ekspert Komisji Ewaluacji Nauki ds. monografii naukowych. Senior research fellow w Institut fur Internationale Politik w Poczdamie.

Administrator

Recent Posts

Migranci na wschodnich granicach UE

Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…

3 dni ago

Relacja ze spotkania „Jak kultura wpływa na negocjacje międzynarodowe?”

W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…

4 dni ago

Relacja ze spotkania „Profilowanie behawioralne w dyplomacji: Jak rozpoznawać intencje i emocje partnerów negocjacyjnych?”

Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…

5 dni ago

Świąteczne spotkanie ministra Radosława Sikorskiego z Korpusem Dyplomatycznym

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…

5 dni ago

Beyond Europe 2024

Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…

1 tydzień ago

Cyberbezpieczeństwo w UE

Porozumienie UE-Mercosur Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące…

1 tydzień ago