19 lipca 2018 roku w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Poznaniu odbyło się wystąpienie i dyskusja na temat reformy ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.
Spotkanie rozpoczęło się od wykładu Marcina Chruściela, stałego współpracownika Nowej Konfederacji, doktoranta nauk o polityce na Uniwersytecie Wrocławskim oraz konsultanta w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu.
Po wyjaśnieniu zawiłości ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego w Polsce dokonano porównania jej do ordynacji w innych państwach Unii Europejskiej. W porównawczej perspektywie okazało się, że Polska jest państwem, z którego do Parlamentu Europejskiego dostaje się relatywnie niska liczba partii politycznych – 5 (z Niemiec 13).
Wprowadzona reforma ordynacji wyborczej według symulacji przeprowadzonej przez Marcina Palade doprowadzi do jeszcze większego ograniczenia różnorodności w reprezentacji politycznej.
Nowa ordynacja promować będzie duże partie i zmuszać mniejsze ugrupowania do zawiązywania koalicji lub podczepiania się pod większe ugrupowania.
Jednocześnie reforma uprości system wyboru i zlikwiduje problem „wędrującego mandatu”. Każdy okręg będzie mieć z góry określoną liczbę mandatów do zapełnienia.
Podsumowując: na reformie zyskają wschodnie województwa, które zyskają większą reprezentację i większą liczbę mandatów, stracą zaś zachodnie i okręg warszawski. Największymi zwycięzcami będą duże ugrupowania, a przegranymi ugrupowania małe.
Po wystąpieniu nastąpiła dyskusja, podczas której udało się wyjaśnić wszystkie wątpliwości zgromadzonej publiczności.
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…
Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…
Porozumienie UE-Mercosur Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące…