Rozszerzenie Unii Europejskiej
Komisja Europejska opublikowała raporty na temat rozszerzenia Unii Europejskiej, w których ocenia postępy krajów aspirujących do członkostwa. Dokumenty obejmują analizę sytuacji w Gruzji, Mołdawii, Turcji, Ukrainie oraz krajach Bałkanów Zachodnich, takich jak Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia. Proces rozszerzenia przyspieszył w latach 2023 i 2024, ale kraje te muszą zintensyfikować reformy strukturalne, by sprostać wymogom ekonomicznym i klimatycznym Unii. Wspierając reformy, Unia Europejska oferuje tym państwom finansowanie, m.in. przez Plan Inwestycji i Wzrostu na Bałkanach Zachodnich oraz fundusze dla Ukrainy i Mołdawii. Proces rozszerzenia opiera się na zasadzie zasługi, a każdy kraj musi wdrożyć trwałe reformy zgodnie z prawem Unii.
Rekomendacje dla Unii Europejskiej
Specjalny Doradca Sauli Niinistö, były prezydent Finlandii, przygotował na prośbę przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen raport oceniający wyzwania stojące przed Unią Europejską oraz przedstawiający około 80 rekomendacji dotyczących wzmocnienia przygotowania cywilnego i wojskowego. Dokument wskazuje na konieczność przyjęcia ambitnego i kompleksowego podejścia do kryzysów, które obejmuje integrację działań wewnętrznych i zewnętrznych, a także współpracę między podmiotami cywilnymi i wojskowymi. Raport podkreśla, że zwiększenie gotowości w Unii Europejskiej zmniejszy ryzyko dla obywateli, a jednocześnie wesprze gospodarkę i bezpieczeństwo społeczne. Rekomendacje te znajdą zastosowanie w nadchodzących inicjatywach, takich jak Strategia Unii Gotowości oraz Biała Księga o przyszłości europejskiej obrony.
Skarga Chin do WTO
Chiny złożyły skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez Unię Europejską na elektryczne pojazdy produkowane w Chinach. Cła, wynoszą obecnie od 7,8 do 35,3 proc. i są odpowiedzią na subsydia, które Chiny przyznają swojemu przemysłowi motoryzacyjnemu. Władze Unii Europejskiej obawiają się, że dotowane pojazdy sprzedawane są na rynku europejskim po sztucznie zaniżonych cenach, co zagraża konkurencyjności unijnych producentów. Marosz Szefczovicz, kandydat na komisarza ds. handlu, potwierdził, że urzędnicy unijni prowadzą w Chinach rozmowy na ten temat. Chiny, największy światowy eksporter pojazdów elektrycznych, zwiększyły ich eksport o 70 proc. w 2023 roku, a niemal 40 proc. tego eksportu trafia do krajów Unii Europejskiej.
Obowiązkowy port USB-C od 28 grudnia 2024 roku Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie nowe…
Nowe wytyczne polityczne Unii Europejskiej Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne polityczne wspierające kraje Unii Europejskiej…
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…