Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Stosunki polsko-amerykańskie

Współczesne stosunki polsko-amerykańskie choć mogą wydawać się asymetryczne, to jednak nie ulega wątpliwości, że ich dynamika z każdym kolejnym rokiem ulega coraz to większej intensyfikacji.

Już od lat 90 XX w. Polska odgrywa kluczową rolę w amerykańskiej strategii zagranicznej – zarówno w wymiarze współpracy militarnej, ale i gospodarczej. Objęcie urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena postawiło co prawda szereg pytań co do przyszłości tychże relacji, niemniej jednak wojna w Ukrainie pokazała, że sojusznicy są w stanie współpracować ze sobą na wielu płaszczyznach – w tym także wykraczających pogrążony w wojnie region za naszą wschodnią granicą.

Podczas naszego kolejnego spotkania nasi eksperci poruszą tematy związane z:
– postrzeganiem rosnących aspiracji Chin przez pryzmat interesów Polski i USA;
– polityką Polski i USA wobec obszaru MENA;
– relacjami na linii USA-UE z perspektywy pozycji i interesów Polski.

Prelegenci:

  • prof. dr hab. Radosław Fiedler – kierownik Zakładu Pozaeuropejskich Studiów Politycznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych. Autor artykułów i monografii związanych z problematyką badawczą na temat wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań „bliskowschodniego obszaru niestabilności”, polityki wewnętrznej i zagranicznej Iranu, procesów decyzyjnych w USA w kontekście polityki zagranicznej. Kierownik projektów badawczych finansowanych z Narodowego Centrum Nauki i edukacyjnych jak Laboratorium Innowacji Społecznych. Stypendysta programu im. Bekkera, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i prowadził badania Columbia University w Nowym Jorku na temat uwarunkowań decyzyjnych w polityce USA wobec Iranu.
  • prof. UAM dr hab. Przemysław Osiewicz – profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta FULBRIGHT Senior Award, Visiting Professor, Walsh School of Foreign Service, Georgetown University, Waszyngton (USA, 2016-17). Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA, 2020-2023). Stały współpracownik the Middle East Institute w Waszyngtonie/
  • dr Rafał Wiśniewski – adiunkt w Zakładzie Studiów Strategicznych, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, specjalizuje się w tematyce rywalizacji mocarstw, strategii wojskowej oraz bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie Indo-Pacyfiku.

Spotkanie odbędzie się 13 kwietnia 2023 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań). Serdecznie zapraszamy!

%d bloggers like this: