Categories: Aktualności

Stosunki polsko-amerykańskie

Współczesne stosunki polsko-amerykańskie choć mogą wydawać się asymetryczne, to jednak nie ulega wątpliwości, że ich dynamika z każdym kolejnym rokiem ulega coraz to większej intensyfikacji.

Już od lat 90 XX w. Polska odgrywa kluczową rolę w amerykańskiej strategii zagranicznej – zarówno w wymiarze współpracy militarnej, ale i gospodarczej. Objęcie urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena postawiło co prawda szereg pytań co do przyszłości tychże relacji, niemniej jednak wojna w Ukrainie pokazała, że sojusznicy są w stanie współpracować ze sobą na wielu płaszczyznach – w tym także wykraczających pogrążony w wojnie region za naszą wschodnią granicą.

Podczas naszego kolejnego spotkania nasi eksperci poruszą tematy związane z:
– postrzeganiem rosnących aspiracji Chin przez pryzmat interesów Polski i USA;
– polityką Polski i USA wobec obszaru MENA;
– relacjami na linii USA-UE z perspektywy pozycji i interesów Polski.

Prelegenci:

  • prof. dr hab. Radosław Fiedler – kierownik Zakładu Pozaeuropejskich Studiów Politycznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych. Autor artykułów i monografii związanych z problematyką badawczą na temat wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań „bliskowschodniego obszaru niestabilności”, polityki wewnętrznej i zagranicznej Iranu, procesów decyzyjnych w USA w kontekście polityki zagranicznej. Kierownik projektów badawczych finansowanych z Narodowego Centrum Nauki i edukacyjnych jak Laboratorium Innowacji Społecznych. Stypendysta programu im. Bekkera, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i prowadził badania Columbia University w Nowym Jorku na temat uwarunkowań decyzyjnych w polityce USA wobec Iranu.
  • prof. UAM dr hab. Przemysław Osiewicz – profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta FULBRIGHT Senior Award, Visiting Professor, Walsh School of Foreign Service, Georgetown University, Waszyngton (USA, 2016-17). Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA, 2020-2023). Stały współpracownik the Middle East Institute w Waszyngtonie/
  • dr Rafał Wiśniewski – adiunkt w Zakładzie Studiów Strategicznych, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, specjalizuje się w tematyce rywalizacji mocarstw, strategii wojskowej oraz bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie Indo-Pacyfiku.

Spotkanie odbędzie się 13 kwietnia 2023 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań). Serdecznie zapraszamy!

Administrator

Recent Posts

Migranci na wschodnich granicach UE

Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…

4 dni ago

Relacja ze spotkania „Jak kultura wpływa na negocjacje międzynarodowe?”

W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…

4 dni ago

Relacja ze spotkania „Profilowanie behawioralne w dyplomacji: Jak rozpoznawać intencje i emocje partnerów negocjacyjnych?”

Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…

5 dni ago

Świąteczne spotkanie ministra Radosława Sikorskiego z Korpusem Dyplomatycznym

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…

6 dni ago

Beyond Europe 2024

Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…

1 tydzień ago

Cyberbezpieczeństwo w UE

Porozumienie UE-Mercosur Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące…

1 tydzień ago