Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Szczyt COP28 w Dubaju i referendum w Wenezueli

Zjednoczone Emiraty Arabskie

30 listopada w Dubaju rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ- COP28, obrady potrwają do 12 grudnia, a wezmą w nich udział delegacje prawie 200 państw. Głównym celem szczytu są działania w celu ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza względem epoki przedprzemysłowej. 

Poruszane będą także takie tematy jak przyśpieszenie przejścia na czyste źródła energii w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, przekazywanie środków finansowych na działania klimatyczne z bogatszych do biedniejszych państw oraz prace nad nową umową dla państw rozwijających się. 

Obrady będą okazją do podsumowania działań podjętych przez poszczególne państwa w celu ograniczenia negatywnych zmian klimatycznych. 

Polskę na szczycie reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda, swój przyjazd z powodu choroby odwołał z kolei papież Franciszek.

Kontrowersje budzi miejsce odbywania się konferencji COP28, ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie są w światowej dziesiątce największych producentów ropy naftowej i dlatego szybkie odejście od paliw kopalnianych nie jest korzystne dla interesów państwa.  

 

Wenezuela

3 grudnia w Wenezueli odbyło się referendum, w którym obywatele decydowali o utworzeniu w regionie Essequibo, należącym do Gujany, nowego państwa, które ma zostać wpisane na mapę terytorium Wenezueli. 

Essequibo to zalesiony region bogaty w złoża ropy naftowej liczący 160 tys. kilometrów kwadratowych i zamieszkany przez ok. 125 tys. obywateli Gujany. Wenezuela rości sobie prawa do regionu, ponieważ za czasów hiszpańskiego kolonializmu znajdował się w jej granicach. Caracas odrzuca orzeczenie międzynarodowych arbitrów z 1899, którzy ustalili przebieg granicy, kiedy Gujana była jeszcze kolonią brytyjską. 

Władze Wenezueli poinformowały, że w referendum wzięło udział ok. 10,5 mln z 20,7 mln uprawnionych do głosowania i 95% opowiedziało się za włączeniem Essequibo do Wenezueli. Referendum miało charakter niewiążący i nie wiadomo jakie kolejne kroki podejmie rząd Wenezueli. 

 

Autor: Julia Makurat

 

Źródła:

Defence24, Dziś Wenezuela zdecyduje w referendum w sprawie Gujany https://defence24.pl/geopolityka/dzis-wenezuela-zdecyduje-w-referendum-w-sprawie-gujany

Alijazeera, Venezuela holds referendum on oil-rich Guyana region: Four things to know https://www.aljazeera.com/news/2023/12/3/venezuela-holds-referendum-on-oil-rich-guyana-region-four-things-to-know

Energetyka24, Ruszył szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju https://energetyka24.com/klimat/wiadomosci/ruszyl-szczyt-klimatyczny-cop28-w-dubaju

BBC, What is COP28 in Dubai and why i sit important? https://www.bbc.com/news/science-environment-67143989

Rzeczpospolita, Referendum w Wenezueli: 95 proc. poparło roszczenia terytorialne wobec Gujany https://www.rp.pl/dyplomacja/art39511641-referendum-w-wenezueli-95-proc-poparlo-roszczenia-terytorialne-wobec-gujany 

%d bloggers like this: