Categories: Aktualności

Wieczór wyborczy na żywo – Wybory Parlamentarne w Wielkiej Brytanii

8 czerwca gościliśmy w naszym Ośrodku dr Tomasza Czapiewskiego, który jest Zastępcą Dyrektora Instytutu Politologii i Europeistyki na Uniwersytecie Szczecińskim.

Okazją do spotkania były przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii.
Niezwykle żywa i prowokująca do pytań prezentacja ujawniła zróżnicowanie brytyjskiego krajobrazu politycznego większe aniżeli stereotypowy podział na Konserwatystów i Labour Party. I tak, Irlandzcy Unioniści regularnie wygrywają swoje mandaty, po czym nigdy ich nie obsadzają, Szkocka centrolewicowa Scottish National Party zdobywała do tej pory absolutną większość z 59 mandatów do obsadzenia w Pałacu Westminsterskim grupuje z kolei największych zwolenników pozostania w UK. Z kolei Liberalni Demokraci („LibDems”) postrzegani w przeszłości jako języczek u wagi i potencjalny koalicjant Konserwatystów – tym razem, po bardzo niefortunnym współrządzeniu z tymiż Konserwatystami od 2010 roku – tym razem zadeklarowali, że w żadnym wypadku nie będą uczestniczyć we współrządzeniu krajem.

Dr Czapiewski podkreślał, że celem ogłoszenia przez Theresę May wyborów przed terminem wiązał się z chęcią uzyskania jeszcze silniejszego mandatu do negocjowania „twardego” Brexitu i możliwością sprawowania przez kolejne 5 lat. Dziś wiemy, że cel ten nie został osiągnięty, a wręcz będzie utrudniony w kontekście braku większości parlamentarnej.

Kilka innych obserwacji naszego prelegenta:
– codzienna prasa brytyjska, szczególnie tabloidy, faworyzują konserwatystów – fenomen odmienny od innych krajów zachodniej Europy

– zbytnia pewność siebie w kampanii wyborczej zademonstrowana przez Theresę May sprawiła, iż dołączyła ona do grona polityków, którzy w ciągu kilku tygodni utracili bardzo wysoką przewagę w sondażach. Premier Wielkiej Brytanii zdecydowała się na absencję w kluczowej debacie telewizyjnej wysyłając na nią swoją przedstawicielkę – min. spraw wewnętrznych. Amber Rudd nie wypadła w niej źle, jednak brak premiera poczytany został za przejaw arogancji, co wyborcy zapamiętali i prawie 20-punktowa przewaga w sondażach w momencie ogłaszania wyborów w połowie kwietnia stopniała dramatycznie w ciągu 2 miesięcy.

– porównując główne spoty reklamowe dało się zauważyć silne skupienie na liderze w przypadku Konserwatystów. Same spoty były dosyć statyczne, poważne w tonie, adresowane przede wszystkim do tradycyjnie najsilniejszych zwolenników Conservative Party czyli wyborców powyżej 65 roku życia. Z kolei Labour Party zdecydowała się na szybki, krótszy, energiczny, choć mniej merytoryczny przekaz – co było z całą pewnością pochodną szalonej nadreprezentacji 18-24 latków wśród wyborców tej partii. Labour Party uzyskiwało regularnie ponad 70 procent (!) poparcia w tej grupie wiekowej. Zarazem w przekazach tej partii prawie kompletnie brakowało lidera – Jamesa Corbyna – rzecz zaskakująca.

– UKIP, skoncentrowana na wyjściu UK z UE, stała się partią uznawaną przez niektórych obserwatorów wręcz za „niepotrzebna”. Dziś wiemy już, że nie uzyskała ona żadnego mandatu do House of Parliaments.

Dziękujemy Panu dr Czapiewskiemu oraz uczestnikom spotkania, a sami zapraszamy na kolejne wieczory wyborcze – najbliższy już w niedzielę 18 czerwca z „dogrywką” wyborów parlamentarnych we Francji!

 

Administrator

Recent Posts

Polska prezydencja w Radzie UE od stycznia 2025 roku

Obowiązkowy port USB-C od 28 grudnia 2024 roku Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie nowe…

4 tygodnie ago

Nowe wytyczne polityczne Unii Europejskiej

Nowe wytyczne polityczne Unii Europejskiej Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne polityczne wspierające kraje Unii Europejskiej…

1 miesiąc ago

Migranci na wschodnich granicach UE

Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…

1 miesiąc ago

Relacja ze spotkania „Jak kultura wpływa na negocjacje międzynarodowe?”

W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…

1 miesiąc ago

Relacja ze spotkania „Profilowanie behawioralne w dyplomacji: Jak rozpoznawać intencje i emocje partnerów negocjacyjnych?”

Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…

1 miesiąc ago

Świąteczne spotkanie ministra Radosława Sikorskiego z Korpusem Dyplomatycznym

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…

1 miesiąc ago