Unia Europejska wspiera kulturę i kreatywność poprzez programy i inicjatywy
Unia Europejska odgrywa kluczową rolę w promowaniu i wspieraniu kultury w swoich państwach członkowskich, doceniając jej znaczenie dla społeczeństwa i gospodarki. Program „Kreatywna Europa” stanowi główne źródło finansowania, wspierając projekty w obszarze kultury i sektora kreatywnego, w tym różnorodność kulturową oraz innowacyjność. Komponent „Kultura” w ramach programu oferuje inicjatywy takie jak „Culture Moves Europe”, która umożliwia mobilność artystów i pracowników kultury w 40 krajach, z najnowszymi dotacjami na mobilność indywidualną dostępnymi do 30 listopada 2024 r. Unia Europejska dofinansowuje również nagrody i inicjatywy takie jak Europejskie Stolice Kultury i Europejska Nagroda Literacka, promując tym samym europejskie dziedzictwo i wzmacniając tożsamość kulturową. Dostępny jest także przewodnik CulturEU, który ułatwia uzyskanie dofinansowania na lata 2021–2027.
Unia Europejska potwierdza niezmienne wsparcie dla Ukrainy w obliczu konfliktu
Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy Unia Europejska ponownie potwierdziła swoje niezmienne wsparcie dla kraju w obliczu rosyjskiej agresji. „Europa zawsze będzie u boku Ukrainy, ponieważ Ukraina jest częścią Europy” – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, w swoim przesłaniu wideo. Ukraina wkracza w trzeci rok konfliktu z Rosją, która nielegalnie zaatakowała kraj w lutym 2022 roku. Unia Europejska, od samego początku inwazji, dostarcza Ukrainie wsparcie finansowe, humanitarne, wojskowe, dyplomatyczne i moralne, przekazując dotychczas niemal 114 miliardów euro oraz oferując tymczasową ochronę dla ponad czterech milionów osób. Kontynuuje również wsparcie obejmujące m.in. Europejski Instrument Pokoju i Misję Wojskową Unii Europejskiej, a także podejmuje działania na rzecz przyspieszenia integracji Ukrainy z Unią. Z okazji Dnia Niepodległości wywieszono flagę Ukrainy przed Parlamentem Europejskim i oświetlono budynki w Brukseli w ukraińskich barwach.
Komisja Europejska podejmuje działania w celu ochrony dorsza i zasobów Bałtyku
Komisja Europejska ogłosiła plan znacznego obniżenia limitów przypadkowych połowów dorsza w Morzu Bałtyckim, wskazując na niewielką odbudowę populacji tego gatunku pomimo zakazu wprowadzonego w 2020 roku. Proponowane ograniczenia wynoszą 73% dla dorsza na zachodnim i 68% na wschodnim Bałtyku. W tym samym czasie Komisja zamierza zwiększyć limity przypadkowego połowu śledzia na zachodnim Bałtyku o 50% ze względu na utrzymującą się niską liczebność stada. W przypadku szprota Komisja Europejska rekomenduje znaczne ograniczenie połowów z powodu niskiej reprodukcji. Rekomendacje obejmują także dostosowanie zakazu połowów rekreacyjnych łososia hodowlanego oraz dostosowanie limitów dla śledzia atlantyckiego, który wykazuje poprawę. Komisja podkreśla konieczność pełnego wdrożenia przepisów Unii Europejskiej w celu ochrony rybaków i poprawy stanu rybnych zasobów Bałtyku.