Categories: Aktualności

Unijny Plan Wzrostu dla Mołdawii: wsparcie na poziomie 1,8 miliarda euro

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024 – priorytet zdrowia w pracy
Każdego roku, 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Tegorocznym tematem tego Dnia było priorytetowe traktowanie zdrowia psychicznego w pracy. Komisja Europejska zaprezentowała pakiet wsparcia w walce ze stygmatyzacją osób z problemami psychicznymi, współpracując z władzami krajowymi i grupami wsparcia. Rozpoczęto także kampanię „In this together”, której celem jest promowanie akceptacji i zrozumienia zdrowia psychicznego w całej Unii Europejskiej. W ramach wsparcia edukacji, szkoły w Europie otrzymały materiały edukacyjne. Opublikowano również zaktualizowane narzędzie do monitorowania postępów 20 inicjatyw dotyczących zdrowia psychicznego, finansowanych kwotą 1,23 miliarda euro.

Unijny Plan Wzrostu dla Mołdawii: wsparcie na poziomie 1,8 miliarda euro
Komisja Europejska przyjęła Plan Wzrostu dla Mołdawii o wartości 1,8 miliarda euro na lata 2025-2027. Jest to największy pakiet wsparcia finansowego Unii Europejskiej dla tego kraju od czasu jego niepodległości. Plan ma na celu przyspieszenie reform, wzmocnienie gospodarki Mołdawii i przybliżenie jej do członkostwa w Unii. Opiera się na trzech filarach: zwiększeniu pomocy finansowej, integracji z jednolitym rynkiem Unii Europejskiej oraz wsparciu reform społeczno-ekonomicznych. Inwestycje obejmują m.in. nowe drogi, mosty, szpitale oraz rozwój energetyczny i cyfrowy. Ostateczna decyzja należy teraz do Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo produktów w UE: ochrona konsumentów i standardy jakości
Bezpieczeństwo produktów jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej, wspierając ochronę konsumentów, innowacje i sprawiedliwy rynek wewnętrzny. Co dwa lata Komisja Europejska organizuje Międzynarodowy Tydzień Bezpieczeństwa Produktów, gromadząc ekspertów i liderów branży. W zakresie żywności, Unia Europejska utrzymuje jeden z najwyższych standardów na świecie. Unijne przepisy zapewniają, że wszystkie towary sprzedawane na jednolitym rynku spełniają surowe standardy bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Dyrektywa dotycząca ogólnego bezpieczeństwa produktów dotyczy produktów niefarmaceutycznych i zobowiązuje przedsiębiorstwa do zapewnienia bezpieczeństwa swoich wyrobów. Produkty wymagające oznakowania CE muszą spełniać unijne normy, a system Safety Gate umożliwia szybkie reagowanie na niebezpieczne produkty. 

Administrator

Recent Posts

Relacja ze spotkania „Przywileje i immunitety. Jakie są prawa i obowiązki dyplomatów?”

W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie „Przywileje i immunitety. Jakie są prawa i…

21 godzin ago

Minister Radosław Sikorski na Szczycie Procesu Berlińskiego

Szef polskiej dyplomacji reprezentował Polskę na Szczycie Procesu Berlińskiego, który odbył się 14 października w…

2 dni ago

Jak Amerykanie wybierają prezydenta?

Zapraszamy na spotkanie pt. „Jak Amerykanie wybierają prezydenta?” w ramach cyklu Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów, które poprowadzi dr Marcin…

2 dni ago

Relacja ze spotkania „Za kulisami Unii Europejskiej. Struktura i procesy decyzyjne”

W Cyryl Club odbyło się spotkanie "Za kulisami Unii Europejskiej. Struktura i procesy decyzyjne" organizowane…

1 tydzień ago

Dodatkowa pomoc humanitarna Unii Europejskiej dla Libanu

Dodatkowa pomoc humanitarna Unii Europejskiej dla Libanu Komisja Europejska ogłosiła dodatkowe 30 milionów euro pomocy…

1 tydzień ago

Relacja ze spotkania „Pauza strategiczna. Polska wobec ryzyka wojny z Rosją”

Wczoraj w Cyryl Club odbyło się kolejne spotkanie organizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w…

1 tydzień ago