O tym, że Unia Europejska jest w kryzysie nie trzeba nikogo przekonywać. Coraz częściej pojawiają się kolejne recepty na wyjście z kryzysu – np. prezydent Francji Emmanuel Macron sugeruje dalszą integrację strefy euro.
20 kwietnia RODM Poznań zorganizował spotkanie, które poprowadził prof. Zbigniew Krysiak (SGH), który jest założycielem i prezesem Instytutu Myśli Roberta Schumana – jednego z ojców założycieli zjednoczonej Europy.
Być może jednak, by zrobić krok do przodu należy wcześniej zrobić dwa kroki w tył? – pytał profesor.
Sięgając do źródła idei, które legły u podstaw zjednoczenia kontynentu warto poważnie rozważyć reformę struktur unijnych w duchu Roberta Schumana. Ten francuski polityk był przeciwny budowaniu europejskiego superpaństwa i optował za stworzeniem wspólnoty narodów. Ten pomysł rozwinął prof. Zbigniew Krysiak, który odcinając się zarówno od idei nacjonalistycznych jak i kosmopolitycznych proponuje stworzenie Wspólnoty Narodów Europy. Według tej wizji należałoby szukać wspólnych mianowników do działania i wspólnych interesów. Zjednoczona Europa budowana by była organicznie od podstaw – na bazie braterstwa ludzi, a nie od góry. Jednocześnie ważne jest utrzymanie części instytucji wspólnotowych na zasadzie pomocniczości (takim przykładem mógłby być europejski urząd antymonopolowy). Prelegent zaprezentował także szereg działań, realizowanych przez Instytut Myśli Schumana, które mają się przyczyniać do jednoczenia kontynentu na płaszczyźnie międzyludzkiej.
Migranci na wschodnich granicach UE Liczba migrantów przekraczających wschodnie granice Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła –…
W klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie z dr Iloną Hunek. Podczas spotkania analizowaliśmy…
Wczoraj w klubie dyskusyjnym Cyryl Club odbyło się spotkanie, organizowane w ramach Wielkopolskiej Kuźni Dyplomatów,…
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się dzisiaj w Pałacu…
Mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia "Beyond Europe: Artificial Intelligence in International Relations". Beyond Europe: Artificial…
Porozumienie UE-Mercosur Unia Europejska i kraje Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) zakończyły negocjacje dotyczące…